Diskusia 1/1: Súhvezdie líšky

Fantastická poviedka
4.
kolo

Diskusia

Alexander
Trošku mi to pripomenulo Paulo Coelhovho Alchymistu.Tie "mimochodom" narážky (ryšaví nemajú dušu),vyjadrenia (započúval sa do ohňa)-veľmi fajn.Nie je to zbytočne rozvláčnené ,aj keď vyšperkovať si to ešte troška mohla...páčilo sa mi to.(NECHCEL SOM HODNOTIT, KEDZE SA TU OBJAVIM,ALE INAK SA NEDALO KOMENTOVAT,TAK V RAMCI FAIR PLAY PRASNEM VSETKYM ROVNAKO-GOOD LUCK.)
02.11.2019

Aleš Horváth
Poviedka mala rozpačitý úvod, potom asi ako sa ráno zobudil ma to vtiahlo do deja, síce minimálneho. Atmosféra bola taká tajuplná, stále som sa pýtal, že kto je tá líška, no odolala si pokušeniu ju transfigurovať. Určite sa dalo pokračovať a rozvinúť dej niekam viac ako na príhodu čarovného predstavenia.
Mňa tá veta o ryšavých viedla skôr k Harry Potterovi..
04.11.2019

Iv
Za súhvezdím líšky sa neskrýva žiadna legenda, takže je tu priestor vymyslieť čokoľvek, čo len fantázia dovoľuje. Poviedočka je toho dôkazom. Možno nie je ani dôležité, odkiaľ sa mág vzal a odkiaľ sa vzala líška. Došlo k spojeniu duší, ktoré aj v živote častokrát nastane, keď to najmenej očakávame a vzíde z toho niečo prekvapivé, čo bolo v poviedke pekne, priam poeticky - lyricky napísané. Dodalo to poviedke pocit tajomna, mágie a priestor pre imagináciu. Hoci, nebolo by na škodu, postavy viac dokresliť a pointu zdôrazniť.
05.11.2019

Milan "Miňo" Tichý
Opäť raz veľmi dobre, čítavo napísané. Zaujímavý námet a celkovo to na mňa fungovalo. Trochu sa mi ale nezdal ten záver, zdal sa mi taký dosť urýchlený...celkovo mi tam chýbali náznaky už keď stretol líšku, že sa niečo sním deje, že objavuje skryté schopnosti... lebo takto to na mňa len vybalil v závere akoby nič hop, a zrazu som mág.
17.11.2019

Kei
Pekná poviedka, jediná výhrada, že ten záver mi prišiel akýsi nedostatočný, useknutý.
18.11.2019

Magda Medvecká
Ďakujem za komentáre. Ono to bol trochu taký experiment, napísať poviedku na základe tarotových kariet, nielen použiť ich výklad v texte, ale urobiť podľa nich aj dej/štruktúru poviedky.
Ale keď nad tým teraz rozmýšľam, naozaj tam neboli nejaké náznaky zmeny po stretnutí s líškou. Asi som sa viac sústredila na tú rovinu má/nemá dušu a duša ako zviera/niečo vonkajšie.
20.11.2019

Magda Medvecká
Nad koncom som práveže celkom dosť rozmýšľala a urobila som ho taký v podstate schválne? Aby to bol taký kontrast s tým veľmi ťažkým životom, ktorý viedol predtým (plahočil sa po cestách-necestách, žil len tak z ruky do úst, z milosti cudzích ľudí, mohol prejsť len kúsok sveta, bol len kúzelník – nevládol naozajstnej mágii), naopak na konci, keď získal dušu a mágiu, bola jeho existencia zrazu ľahká a jednoduchá, a mohol vidieť a prejsť celý svet (čo aj korešponduje s poslednou kartou, ktorá sa volá Svet). Takže to celkom neviem, ako zmeniť, ale možno by to vyznelo lepšie, keby tam naozaj sú nejaké náznaky aj skôr.
20.11.2019

Kei
Magda: Možno problém s tým koncom nie je ani tak v konci ako v nepomere rozsahu k úvodu. Ten podrobne opisuje aj nepodstatné detaily, ktoré priblížia HP a dodajú akúsi atmosféru, ako to so soľou a králikom, že išiel tri dni atď. Na konci sa pustí do predstavenia, predvedie hr čudo-judo, sám sa rozplynie. Koniec. A ja si vravím a? a čo? to je všetko? A líška? Premenila sa na súhvezdie, či je to metafora?
Ja som napríklad neuhádla, že on sa vybral do sveta. Myslela že to "rozplynul sa" znamená jeho smrť. Cena za kúzlenie a za nové súhvezdie.
20.11.2019

Magda Medvecká
To mi nenapadlo, aj keď sa mi taká interpretácia celkom páči. :) Len by som nechcela, aby zomrel hneď, ako získa niečo, po čom celý život túžil. Je pravda, že je to také nejasné, možno viac efektné ako zmysluplné (čítala som si to nahlas a znelo mi to veľmi dobre). Skúsim si na to dávať pozor. Ale vlastne, mne sa dosť páčia takéto nejasné konce/príbehy, pri ktorých je viac možností interpretácie, hoci to môže byť aj trochu frustrujúce (raz som mala príbeh, o ktorom si 5 ľudí myslelo 5 rôznych vecí v rozmedzí od božského zásahu po schizofreniu, pričom z mojej strany to bolo čisté scifi :) )
22.11.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami