Diskusia 1/2: Vesmírne svetlo

Filmová história scifi

Diskusia

Ash
Patetické (v slovenskom aj anglickom význame tohto slova) s kopou gramatických aj štylistických chýb. Najočivednejšia je neobratná výstavba príbehu, kde sa postavy zjavujú a miznú bez toho, aby k deju nejako prispeli. Čí je to vlastne príbeh? Keyin, Petrov, Zakov, ich otca, amuletu? Tak, ako je zápletka vystavaná, to nie je jasné a zrozumiteľné. Potom sa postavy akosi potácajú od ničoho k ničomu, namiesto toho, aby bežali po ostrej hrane a tlačili účinok rozprávania na maximum.
24.09.2014
zuna
Na úvod chcem povedať, že námet nie je na zahodenie a z takého stretnutia ľudí z dvoch rôznych svetov by sa dalo veľa zaujímavého vyžmýkať. Táto poviedka však trpí neduhmi.Gramatika: chýbalo veľa čiarok, a ďalšie chyby "nemožno použiť mimo sálu","cestovatelia poverený radou", "tomu tak nie je" atď. ... spolu kumpáni (nedáva zmysel, už v slove kumpán je obsiahnuté, že je to spoločník). Nie som pravopisný fanatik, ale keď je tých chýb veľa a evidentne to nie sú len preklepy, tak to dosť degraduje text.
24.09.2014
zuna
To vysvetlenie o tom, ako galaxie putovali rýchlejšie ako svetlo, ktoré preto ostalo stratené a uväznené ma nadhadzovalo na stoličke.
Moja rada, buď ten princíp vôbec nerozpitvávať, alebo vyšprtiť nejakú dôveryhodne znejúcu fyzikálnu teóriu,
ale toto bolo príliš zlé.
Najviac sa mi páčila časť, keď Peter bol v lese s kamarátmi (až na to, že keď hrá človek airsoft, tak asi nebude vykrikovať "heeej, kde ste", však? ).
V tej bola istá uveriteľnosť. Ostatné postavy a situácie ma príliš rozčuľovali svojou nezmyselnosťou. Prečo by bola sála posledné miesto, kde by Zeka niekto hľadal?,
Elyir je najprv nejaké dievča, čo sa potuluje lesom a zrazu sa z nej vykľuje vládkyňa celej planéty?
Čo s tým mali nejaké plačúce Dévy, v príbehu boli spomenuté úplne zbytočne.
Ako Zek dokázal svojou hlúposťou, že ten ich otec nie je mŕtvy a Peter je dôkaz, keď ich otec už bol vtedy mŕtvy. A tak ďalej.
24.09.2014
zuna
Veľmi tomu chýbala uveriteľnosť a logika konania postáv. Možno by bolo fajn sa zamerať na jednu postavu, napr. Petra a písať, čo sa prihodilo jemu.... Ale aby som len nekritizovala, celkom sa mi páčilo, že namiesto rozprávača dej posúvalo množstvo dialógov.
24.09.2014
William Cody
Zuna: Ja len poznámku k rýchlosti cestovania hmoty a svetla pri rozpínavosti vesmíru. Je to jedna z najnovších teórií, že po Veľkom tresku sa vesmír (hmota a energia) od epicentra pohyboval rýchlejšie ako je rýchlosť svetla. Nedávno som to kdesi zachytil.
24.09.2014
zuna
Chápem co hovoris,ale tu je to podane tak,ze galaxie nie že sa pohybovali rýchlejšie ako rýchlosť svetla, ale rýchlejšie ako svetlo samotné,ktoré kdesi zaostávalo. Ked su galaxie hmota a energia,prečo akurat svetlo by bolo čosi ine,čo by nebolo súčasťou galaxie
25.09.2014
William Cody
Ja som neobhajoval autora... Ani netvrdil, že poukazuješ na chybu, ktorá chybou nieje. Len na margo toho,ako si spomenula, že si autor mohol vymyslieť nejakú teóriu,(alebo nevysvetľovať nič) že nemusel veľmi ani vymýšľať :) - že mohol využiť takúto myšlienku - nápad (svetlo vzniknuté pri Veľkom tresku podľa nej zaostávalo, takže bol tu priestor:).
25.09.2014
Ash
Poviedka je viac fantasy než scifi, takže baviť sa o nejakej vedeckej uveriteľnosti nemá veľký význam. Navyše rozprávanie o pôvode amuletov vyzerá ako legenda, mytologické zdôvodnenie ich pôvodu, tam už je nejaké upozorňovanie na rozpor s realitou úplne zbytočné.
Ale keď už ste načali tému: Podľa súčasného stavu poznania nastala tesne po Veľkom tresku inflačná fáza, kedy sa priestor "nafúkol" do rozmerov rádovo zhodných so súčasnosťou. Toto rozpínanie bolo oveľa rýchlejšie ako svetlo, ale keďže ide o rozpínanie samotného priestoru, na šírenie svetla to nemalo žiadny vplyv. Ostatne v tedajšej hustote vesmíru sa žiadne svetlo nemohlo šíriť, neexistovali žiadne galaxie ani nič podobné. Rovnako je to aj teraz, rozpínanie vesmíru nebráni šíreniu svetla, iba mení jeho vlnovú dĺžku. Také niečo, že by sa zásluhou nadsvetelnej rýchlosti rozpínania dalo ujsť svetlu, to neexistuje.
25.09.2014
Nadalan
Nápad zaujímavý. Má to úvod, jadro, záver, zápletku atď. Verím, že to autor myslel dobre. Zo štýlu, akým je poviedka písaná, vidieť, že treba ešte veľa veľa čítať a veľa písať. Tým sa zlepšia vetné konštrukcie (je čo zlepšovať). Odstránia sa často opakujúce slová, v tomto prípade: svetlo, amulet, les, ruky, ... Odporúčam vygoogliť si niečo o písaní čiarok. Čiarky veľmi rýchlo odhalia autora, ktorý na gramatiku kašle a nemá načítané. V podstate kvôli množstvu týchto chýb som sa na príbeh nedokázala sústrediť. Súhlasím s tým, čo napísali ostatní vyššie.
27.09.2014
jurinko
V podstate vsetko ste uz rozobrali. Zaciatocnicke dielo, ktore pravdepodobne opisuje cast z vacsieho sveta (viac pribehov, mozno ma autor v hlave priam sagu), ale zatial nie dost dobre. Vela citat vsak autorovi snad pomoze. Dal som 2
29.09.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.