Diskusia 1/3: Zbav nás Zlého

Podporte scifi.sk

Diskusia

Zemoneo
Veľmi sa mi to páčilo. Chytilo ma to hneď na začiatku a nepustilo. Koniec bol dobrý, nečakal som to, len mi trochu vadí, že to spravil jeho vlastný syn. Skôr by som bral keby bol adoptovaný, alebo nevlastný. Ale to len môj názor. Čítalo sa to parádne, aj prekladanie modlitbou bolo funkčné. Hodnotím 9kou :)
02.08.2014

Víla Lila
Zaujímavý príbeh. Zaradila by som to ale ako horor, keďže to skončilo tak nepekne pre kata. Dala som 7 a to preto, lebo ak chceš písať historickú fantasy, musíš používať dobový jazyk. Tu sa to konalo iba vo veľmi malej miere. Keďže som čítala aj Červenáka, aj poviedky z minuloročnej CF, jednoducho to chýba. ďalej som ubrala body za nedostatočne rozpacované postavy-ich povahu, prípadne minulosť. Boli ploché, jedine druhorodený syn bol ok. Inak napätie rástlo, dialógy boli celkom fajn, ale nápad taký no, čakala som viac, ale nie zlé. Inak zatiaľ som dala najvyššie hodnotenie tebe.
02.08.2014

William Cody
Dobovy jazyk nieje podmienkou dobreho historickeho fantasy.Nebudem vymenovavat mnozstvo prikladov, myslim,ze niektori citatelia (aj autori) maju dost obmedzeni pohlad na nazeranie na tento zaner prave pre ovplyvnemie Cervenakom a pod.. Mne to tu vobec nechyba,ba priam som tej snahy on u mnozstva autorov prejedeny. Na takuto kratucku poviedku fajn naznacene charaktery postav.Tento zaner obvykle nevyhladavam,no od Puf je citatelny aj pre mna;-).
02.08.2014

Víla Lila
Nesúhlasím Cody. Pokiaľ chce niekto vytvoriť uveriteľnú atmosféru príbehu, musí siahnuť po dobovom jazyku alebo aspoň jeho ekvivalent, ktorému budeme my z 21.storočia rozumieť. Inak je to len pokus. Zase je tiež nemám rada, keď je jedna dobová reália za druhou o ktorej nemám ani šajn a musím vyhľadávať v slovníku, ale aspoň snaha sa cení. Chápem, že toto je taká mikropoviedka, ale aj tu sa dali viac vykresliť charaktery postáv. Nekritizujem, lebo ma to teší, ale preto, aby autor vedel, ako to nabudúce môže vylepšiť. Samozrejme nemusí. A zapájam sa aj preto, lebo sa mi zdá nefér, aby som iba prispievala a sama nedávala spätnú väzbu.
02.08.2014

zuna
Jazyk sa mi zdal v poriadku, napr. taký "pazgudiak", to tam pekne pasovalo :) Aj dialógy boli svižné a uveriteľné. Aj mne však prekážala tá spomínaná plochosť postáv. A ešte mi prišla akási rozproruplná morálka toho príbehu. Ono čítalo sa to ako rozprávka, postavy úplne polarizované, a potom prvorodený bez nejakej morálnej dilemy, len tak narafičí na otca pascu, ktorá znamená jeho smrť. Ale to len tak moj subjektívny dojem, príbehu to asi neuberá.
02.08.2014

William Cody
hmm,nenamietam,ak sa to niekomu ziada. Mne osobne dobovy jazyk nechyba,ani v prekladoch,ani u nasich autorov. Dokonca si dovolim tvrdit,ze ho zahranicni autori vo vacsine obchadzaju(alebo,ze by sa stracal v prekladoch?).Vadia mi chyby ako su moderne vyrazy v historickej fantasy,ale to je ina tema. Nemusia vsetci pisat ako Cervenak,nie je to ziadna povinnost autora. Citame pribehy,nie kroniky a historicke listiny.Uveritelnost stoji na inom,ako na jazyku.
02.08.2014

Víla Lila
Dobre, poviem to inak: text ma nepresvedčil o svojej kvalite, aj keď je to jeden z tunajších lepších. Mne tam chýbala dobová reč, bez nej to nebolo ono. ale samo, že každý podľa svojej chute. Verím však, že autor sa chce zlepšovať bez rozdielu, ako to vidíme my. Držím mu v tom palce.
02.08.2014

Puf
Dakujem za komentare. Co sa tyka historickych pribehov, som toho nazoru, ze jazyk resp. kto ako silno tlaci na pilu v tomto smere je cisto vec vkusu a nie nejakého "musíš". Ale zase, ja uboha som Cervenaka necitala, co ja uz viem o historickych romanoch :) Okrem toho, tento pribeh sa odohrava v krajine Bolo-Nebolo, nesuzi na sprostredkovanie dobovych realii ani by som ho nasilu netlacila do tejto polohy. Povodne som chcela odkliknut pri publikovani fantasy aj horor, ale to druhe mi asi uslo :)
03.08.2014

Puf
A teraz k veci. Ja som predpokladala, ze najvacsou slabinou je chaba zapletka a pointa predvitatelna od prveho riadku. Je prekvapive, ze to niekoho dokazalo prekvapit (Zemoneo;)) Vlastny syn starého kata musel jednoducho presvedcit za kazdu cenu, alebo radsej zabit, pretoze inak by bola potrestana cela rodina (toto som tam spominala tusim, ale asi nie s dostatocnym dorazom). Dalej prvorodený naraficil na otca pascu, ale urcite si takyto vysledok nepredstavoval. Nevedel, ze otec ovcu ukradol, tak isto ako nevedel o tom, ze prave v "praci" tento pripad prejednavaju. To by sa asi ziadalo spomenut slovkom, ze bol na studijach alebo co, ale poviedka isla do sutaze s limitom 7.5 tis. znakov, a mne sa tam uz navyse nezmestil ani jeden jediny :)
03.08.2014

Zemoneo
nemyslel som to tak, že do samého konca som nevedel ako to dopadne :) Na konci sekcie "a odpusť nám naše viny" mi to bolo jasné. Len dovtedy som to nečakal. A bol som vtom, že syn vedel čo otec porobil a aj vedel čo sa stane. Preto som sa čudoval, že by to dopustil jeho vlastný syn. A prečo mu dal sérum pravdy ak to netušil? Čo čakal že sa stane?
03.08.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami