Diskusia 4/4: Týždeň čo týždeň, deň čo deň - 2. časť

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Kei
tá vaša debata je naozaj inšpirujúca, vlastne väčšinou keď sa tu začítam do diskusie, mám chuť niečo písať, lebo komentáre sú rozvíjajúce. len mám podobný problém ako adhara, aj krátka poviedka sa mi nakoniec podarí príliš dlhá.
Adhara, prečo si myslíš, že "...nemá veľký zmysel, ak nechám všetko skratkovité a nejdem do hĺbky"? Také "skratky" sú aj v románoch a napomáhajú tomu, že nie sú veľmi rozvláčne a nudné.
21.05.2013

Puf
He, ja mam opacny problem, skusam zosmolit nieco dlhsie ako na par stran, ale ked mna kazdy namet zacne po dvoch tyzdnoch znervoznovat, ze co sa s ty tolko ser... a zatial sa mi nepodarilo nic dokoncit :(
21.05.2013

Adhara
Kei: Skratka je dobrá, ale používať sa ju učím práve písaním románov. :-) Myslím však, že napísať výstižnú skratku je ťažšie ako povedať všetko. Takú skratku, ktorá aj málo slovami povie to isté, čo sa dá vyjadriť veľa slovami, ibaže v skratke bez zbytočného balastu je tá myšlienka výraznejšia. No a nevydarená skratka je zase horšia než keď je napísané všetko. Ja sa zatiaľ necítim na tvorbu vydarených skratiek z fleku, preto radšej píšem rozsiahlo a s odstupom sa snažím trochu škrtať, zvýrazňovať to hlavné.
21.05.2013

jurinko
Ucit sa pisat skratku pisanim romanov mi sice pride trochu ako toto: http://www.signsquote.com/imag es/panneau/18709.jpg (bez medzier), ale uz sme sa zhodli, ze sa na veci pozerame inak, takze proti gustu... :-)
21.05.2013

Kei
Jurinko: pravda, ja si tiež myslím, že poviedky to lepšie naučia, ale chápem aj Adharu. A záleží aj od druhu textov. Poviedka potrebuje dobrú pointu, alebo nejaký výraznejší záver, čím kratšia tým viac. Pri krátkej nemôže byť viazaná na fiktívne a úplne iné prostredie, pretože tam nie je miesto na vysvetlenie zvláštností. To isté platí pre dej - neštandardné podmienky potrebujú priestor, hlavne ak sú úplne iné. Ďalšia možnosť - zaujímavá situácia bez prekvapivého konca - ale aj tam musí byť nejaký nápad, ktorý sa dá spracovať nakrátko. Ale keď nie je jednoduchý nápad... alebo iné, čo sa mi stáva - nápad sa rozrastie pri písaní a je mi ľúto nevyužiť ďalšie vetvenie, keď sa mi páči (aspoň v 1. fáze písania XD ) A aj román sa dá pokúskovať a rozmýšľať, či by nešlo úsek napísať výstižnejšie.
21.05.2013

Adhara
Aby tam to podstatné bolo, najprv to tam musíme dostať. A nevidím lepší spôsob, ako dostať tam podstatné v prípade, že neviem/nie som si istá, čo je podstatné, ako dať tam všetko. Rovnako postupujem aj pri kreslení portrétov. Neviem odhadnúť, ktoré črty v tvári sú pre dnaého človeka najdôležitejšie, určujúce. Tak sa snažím zaznačiť úplne všetko, čo vidím. A to, čo robí jeho podobu podobu, tam vtedy určite bude.
Géniovia sú podľa mňa nie tí, čo bez tréningu na kratších útvaroch píšu dobré romány, ale tí, čo na prvý šup určia, čo z obrovského množstva informácií je podstatné a zakreslia/zapíšu iba to.
21.05.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami