Diskusia 1/6: Prianie padajúcej hviezdy

Filmová história scifi

Diskusia

Ash
Ak nesebeckosť znamená vyzabíjanie takmer celej planéty, potom hlasujem za egoizmus.
20.01.2013
Puf
Ano, kazda strana ma vlastny pohlad a sebeckost na vyssej urovni sa uz nazyva nejako inac, tusim ze kolektivne dobro, vyssie zaujmy a pod. Ale v podstate islo vsetkym o to iste.
20.01.2013
Ash
Ten nápad s vyššou mierou vhodnosti dinosaurích organizmov pre vesmírne cesty je inšpiratívny. Len podľa niektorých vedeckých zdrojov je možné, že dinosaury boli teplokrvné. A navyše, schopnosť prispôsobenia sa je prekážkou rozvoja. Práve biologická neprispôsobilosť a krehkosť človeka poháňa jeho inteligenciu pri zabezpečení prežitia v ťažkých podmienkach.
20.01.2013
Puf
Vedecke teorie su rozne, fosilie su obmedzeny zdroj informacii. Ja som si zopar z nich vybrala ako oporne body, tak isto ako sa s urcitostou nevie povedat preco vyhynuli, ako mali vyvynuty mozog, myslenie, atd. A ano, jedna skupinka mala aj pat prstov, ja som svojho dina nechala nad tym zasnut.
S ostatnym prudko nesuhlasim. Schopnost prisposobenia je hnacou silou rozvoja, motorom evolucie. Biologicky neprisposobive organizmy skor ci neskor podlahnu zmenenym podmienkam. Clovek sa prejavil ako vysoko prisposobiva skupina, ved kde sa vzala ta jeho inteligencia, to je tiez len jedna z foriem prisposobenia sa. Teraz si moze dovolit tu „krehkost“, druh nebude zbytocne investovat energiu do obrannych mechanizmov (teda telesnej zdatnosti), ked sa vie ucinnejsie obranit vlastnou inteligenciou.
20.01.2013
Ash
Inteligencia je kvalitatívne odlišný druh adaptácie než biologické prispôsobenie sa. Je to meta-adaptácia - nie je zameraná na konkrétny problém, ale umožňuje riešiť širokú škálu rôznych problémov, aj tých, ktoré ešte nenastali. Na vývoj inteligencie treba mať nielen predispozíciu, ale aj limitované iné druhy prispôsobivosti, aby inteligencia dostávala dostatok impulzov pre svoj vlastný rozvoj.
20.01.2013
Puf
Mam pocit ze sa na to pozeras uplne opacne ako ja, a asi ti dobre nerozumiem. Vyclenujes cloveka a inteligenciu z celeho systemu ako nieco specialne. Keby to nebolo vyhodne, inteligencia sa u zivocisneho druhu jednoducho nevyvynie, nevznikla sama od seba, boli na to potrebne v prvom rade podnety prostredia a bolo sa im potrebne nejako prisposobit. Je to len adaptacia nervoveho centra – mozgu. V neskorsich stadiach sa ukazala ako uspesna, ako pises „nezamerana na konkretny problem“ ale nejaky konkretny problem ju musel odstartovat, bez neho by k nej nedoslo a sprvu bolo jej ulohou riesit konkretne problemy. Limitovane ine druhy prisposobivosti, ja by som to povedala inak, jednoducho prisposobenie nervoveho centra (ked uz raz prisli na ten figel) sa ukazalo vyhodnejsie ako tie ostatne. Tot pohlad ekologa.
20.01.2013
Ash
Vývojové zmeny organizmu ako reakcia na zmeny prostredia, to je lamarckizmus, nie darwinizmus. Počiatok inteligencie je rovnako ako u všetkých ostatných vývojových zmien v mutácii. Mutácia, ktorá možno ničomu nepomáha, no podstatné je, že ani ničomu neprekáža. A táto mutácia čaká na svoju príležitosť, aby ukázala svoju užitočnosť. A taká subtílna vec ako je inteligencia so schopnosťou abstrakcie potrebuje, aby jej ostatné potenciálne užitočné mutácie ustúpili z cesty, dovolili jej dostať sa na výslnie a získať spätnú väzbu potrebnú pre ďalší rozvoj.
20.01.2013
Puf
No vyborne, to je presne to, co sa tu snazim povedat. :) Len taky detail, lamarckizmus ma trosku ine predpoklady, a teda ze jedinec je schopny pocas zivota ziskavat znaky (teda cielene mutovat) a priamo ich odovzdavat potomstvu. To si nepamatam ze by som tu niekde pisala, bavime sa stale v rovine prirodzeneho vyberu.
20.01.2013
Culter
...a prirodzený výber túto poviedku vyšvihol v mojom rebríčku poriadne vysoko. :)) Vedecký slovník moc nemusím, ale tu mi nevadil. Tvoj štým písania mi vyhovuje, ľahko sa to čítalo a dobre som sa pobavil. Ja vlastne ani nemám čo vytknúť... :) A predsa len. Škoda, že si nás odpísala... :)Dávam 8
20.01.2013
mayo
skvele, poucne a zabavne! :) len jedna pripomienka - "hibernovat".
ta dinosaurova uvaha o tom, ze evolucia raz vymysli piaty prst, mi pride ako viacurovnovy vtipek :) jednak si asi nevsimol, ze srstnate zivocichy ich uz maju pat. a spomina v suvislosti s nimi evoluciu. cize predpoklada, ze oni su modernejsia forma zivota ako on sam. kazdopadne si mysli, ze mat viac prstov je lepsie nez menej, teda ze evolucia ich pridava. vacsinou to bolo tak, ze uberala. od praryb, ktore mali v plutve vela lucov, prsty redukovala az kym neostalo na "vyhovujucom" pocte (nie nutne optimalnom). http://en.wikipedia.org/wiki/P olydactyly_in_early_tetrapods

myslim ze to stale nie je celkom rozriesena otazka, ale vyzera to tak, ze patprstost sa ustalila uz velmi davno (je to pekne vysvetlene aj v Dawkinsovej knihe "the greatest show on earth")
20.01.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.