Diskusia 2/2: Ako Beží Čas

Podporte scifi.sk

Diskusia

Ash
Časť druhá: Postavy. Aj bláznivá komédia potrebuje uveriteľné postavy. Ak sa 24ročný asistent profesora bezdôvodne správa ako lenivý a znudený desaťročný chlapec, čitateľ to ťažko pochopí. Tá číslovka je tam ako päsť na oko. Robot s asociálnymi a kriminálnymi sklonmi je dobrý nápad, ale jeho realizácia je plochá a nelogická. Dialógy sú samostatná kapitola - dialóg je zbytočný, ak neposúva dej dopredu alebo netvorí atmosféru. Dialógy v poviedke atmosféru skôr rozbíjajú a niekedy sú tam len preto, lebo na postavu prišiel rad, aby niečo povedala.
Raz v diskusii nad jednou poviedkou autor vyhlásil, že jeho postava koná náhodne a nelogicky, lebo je to pako. To nie je dôvod. Aj pako koná logicky v rámci svojho "pakovstva", je na autorovi, aby v tom čitateľovi urobil jasno.
10.08.2012
Ash
Časť tretia: Štylistika a pravopis. Toto je taký základ, že každá výhovorka je márna. Reč rozprávača v tretej osobe musí byť spisovná. Punktum. Nespisovné môžu byť priame reči postáv v prípade, že to má v príbehu význam (pre dej, atmosféru, charakterizáciu postavy). V texte tejto poviedky sa nachádza neskutočné množstvo štylistických a gramatických chýb, ktoré završujú pohromu. Ak nie je v silách autora ich opraviť, treba si nájsť znalú osobu, čo to zvládne.
10.08.2012
Ash
Záver: Ak chceš spoznať kvalitný humoristický text s bláznivými postavami, vynálezmi a divným robotom, vrelo odporúčam Stopárovho sprievodcu Galaxiou. Porovnaj si svoju poviedku s takým kúskom z tejto knižky, ako je príbeh vynálezu nepravdepodobnostného pohonu. Podobný rozsah, jednoduchý dej... Výborné na pochopenie, v čom je ten príbeh dobrý a v čom si ty neuspel. Nie kvôli zrazeniu sebavedomia do prachu, práve naopak. Pochopenie, čo robí text dobrým, je bránou k písaniu lepších textov v budúcnosti. Prajem veľa zdaru!
10.08.2012
David
Som jediný komu sa zdalo, že číta scenár Futuramy? Jediné čo mi tam chźbalo bol Zoildberg. :)
13.08.2012
draculin
Dost insitna zalezitost...
13.08.2012
Nightingale
Ludia Futurama. Fray Leila a Bender. Po pár riadkov som už ani nečítal dalej. Ziaden nový prínos nič čo by stálo za námahu dočítať do konca.
14.08.2012
amon
Hmmm...Stoparov sprievodca, zrave blatotacky, Mervin a Ediiiie... :-) no nejako som sa nechal uniest.
Pravda je, ze nie kazdy, kto vie dobre pisat, musi mat vela precitane, ale vo vacsine pripadov tomu tak je. A myslim si, ze clovek, co sem tam nieco precita, nemoze predsa napisat nieco taketo. Nemyslim to v zlom, ani sa nechcem autora dotknut, ale to skutocne vypada na pracu siestaka ZS. Netvrdim, ze ja viem pisat dobre, ale toto mi prislo nestravitelne. A suhlasim s uz spomenutym...gramatika, stylizacia...
17.08.2012
Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Milé. Ale takéto halúzky som písal aj ja vo veku desať rokov. ;-)
18.08.2012

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.