Vitajte v pekelnom raji (recenzia)

Anime Hell's Paradise v súčasnosti uchvacuje fanúšikov po celom svete. Osobne taktiež patrím medzi nich. Nevedel som sa dočkať, ako bude tento príbeh pokračovať, preto som si prečítal manga predlohu, ktorú som zhltol za necelé tri dni. A musím veru skonštatovať, že tento šónen patrí k dark fantasy klenotom. Prečo?
8HitBoy
Filmová história scifi
Meno mangaku Júdžiho Kakuho mohlo byť doposiaľ pomerne neznáme aj skúsenejšiemu fanúšikovi japonského komiksu. Tento muž začínal svoju kariéru ako asistent o čosi známejšieho Tacukiho Fudžimota. Asistoval mu dávno predtým, ako vznikol Fudžimotov najznámejší príbeh, Chainsaw Man, ešte počas prác na jeho prvej väčšej mange, Fire Punch. Kakuova prvá samostatná serializovaná manga, Fantasma, vychádzala v rokoch 2013-2014 a nikdy sa jej nepodarilo urobiť väčšiu dieru do sveta. O to väčším prekvapením je úspech hneď jeho druhej série, Džigokuraku alebo v preklade Hell's Paradise (názov je slovnou hračkou – džigoku znamená "peklo", gokuraku zas "raj"). A presne o tom, ako môže byť naoko raj v skutočnosti peklom, rozpráva táto štýlová manga.
Hlavným hrdinom je odsúdený kriminálnik Gabimaru, prezývaný aj Prázdny Gabimaru (v angličtine Gabimaru the Hollow). Jeho prezývka vyjadruje, že Gabimaru už zabil také obrovské množstvo ľudí, že pri vraždení necíti nič, žiadne výčitky svedomia, žiadne emócie. Gabimaru je najlepší a najobávanejší šinobi (nindža) dedinky Iwagakure a na pokyn vodcu dediny znesie zo sveta absolútne kohokoľvek. To sa mu jedného dňa vypomstí, pretože Gabimaru je počas jednej akcie zajatý a z rozhodnutia šóguna je odsúdený na smrť.
Hell's Paradise Hell's Paradise
Hell's Paradise Disclaimer
Náš príbeh začína popravou Gabimaruho. Ako je vám však určite jasné, niečo sa pokazí. Napriek tomu, že mu najprv chcú zoťať hlavu, potom ho roztrhať párom býkov, zapáliť na hranici a zabiť vriacim olejom, Gabimaru všetky pokusy o popravu prežíva bez väčšej ujmy. Deje sa tak na veľký údiv mladej ženy pozorujúcej Gabimaruho z opodiaľ, celý čas si o subjekte píšucej poznámky.
Napokon je Gabimaru konfrontovaný so škodoradostnými posmeškami, že tentokrát jeho poprava určite vyjde. Strážnici ho odvedú do podzemia, kde sa znovu stretáva s onou mladou dievčinou. Tá je mu predstavená ako Jamada Asaemon Sagiri, členka legendárneho rodu Jamada, stáročia sa venujúcemu zdokonaľovaniu katán a vykonávaniu popráv. Tá tvrdí, že má dosť informácií, aby tentokrát popravu úspešne vykonala. Majsterka vražednej čepele a odsúdený šinobi sa stretnú v krvilačnom súboji, na konci ktorého však Sagiri oznámi, že vie, že Gabimaru v skutočnosti nie je prázdny. Miluje totižto stále svoju manželku, od ktorej bol po zatknutí oddelený. To je aj dôvodom, prečo na ňom popravy nefungujú. Sám totiž neprestal dúfať, že sa k svojej žene raz vráti, a podvedome preto používa iwagakurský tréning, vďaka ktorému má nadľudské sily a schopnosti. Sagiri mu ukazuje oficiálnu amnestiu od šóguna a hovorí, že môže byť jeho a môže sa slobodne vrátiť k svojej žene. Bude to mať ale háčik. Musí s ňou navštíviť pekelný raj.
Hell's Paradise Hell's Paradise
Hell's Paradise Disclaimer
Ten má názov Šinsenkjó, je neobývaný a leží kdesi na juhu Japonska. Podľa legiend sa na tomto ostrove nachádza elixír večného života, po ktorom šógun veľmi túži. Vyslal preto na Šinsenkjó šesťdesiat svojich najlepších bojovníkov, aby elixír bezpečne dopravili späť do civilizácie. Živý sa vrátil iba jeden jediný, samozrejme bez elixíru a čoskoro po návrate taktiež umrel. Čo je však desivejšie, prapodivným spôsobom sa premenil na kvety. Tie mu vyrašili z očí, nosa i úst. Šógun má preto v rukáve iné riešenie. To bude verne známe každému fanúšikovi DC komiksov, pretože nápadne pripomína Suicide Squad. Druhá expedícia, vyslaná na Šinsenkjó, bude pozostávať z odsúdených kriminálnikov. Tí sa na ostrove pobijú o možnosť doniesť šógunovi elixír a ten, ktorý uspeje, dostane ako jediný oficiálnu amnestiu. Gabimaru je v tejto chvíli už dávno rozhodnutý elixír získať, zanechať život vraha a vrátiť sa k svojej žene.
Zločinci dostávajú i poistky, ktoré ich budú nútiť dodržiavať dohodnuté pravidlá. S každým jedným z nich pôjde na desivý ostrov i jeden člen klanu Jamada Asaemon s pokynom, aby svojho zločinca na mieste popravil, ak nebude dodržiavať dohodnuté zásady. Neprekvapí vás, že Gabimaruovi je pridelená Sagiri. Odlišné temperamenty týchto postáv sa vhodne dopĺňajú a spolu vytvárajú vynikajúcu dvojicu, ktorá bude čeliť nebezpečenstvám tak bizarným, až si ich ťažko predstaviť.
Hell's Paradise Hell's Paradise
Hell's Paradise Disclaimer
Spolu s Gabimaruom a Sagiri sú na ostrov vyslaní aj ďalší členovia klanu Jamada. Vysvitá, že Sagiri je spomedzi nich najnižšie hodnotená a väčšinou ju kvôli jej pohlaviu neberú až tak vážne. Jej veľkou motiváciou je preto dokázať svojim príbuzným, že je plnohodnotnou a dôstojnou zástupkyňou tohto legendárneho rodu. Tí majú pridelených tých najrozmanitejších zločincov. Spoznávame teda Nurugai, poslednú členku horského kmeňa, ktorý odmietol vyjadriť poslušnosť šógunovi, Juzurihu, vrtošivú, vypočítavú a zľahka bláznivú šinobi, Akaginu, známu ako "ľudožravá kurtizána", "Kráľa banditov" Azu Čóbeia alebo Tamiju, obrovského bojovníka prezývaného aj "Drak meča". Hoci niektorí z odsúdencov umierajú hneď na začiatku príbehu, tí preživší vytvárajú postupne zaujímavú skupinu hrdinov a sú proti svojej vôli nútení spolupracovať, i keď vedia, že prežiť môže iba jeden a napokon sa budú musieť tak či tak postaviť proti sebe.
Hell's Paradise sa číta vynikajúco. Zaujímavá premisa nás prakticky hneď na začiatku príbehu vrhá do smrteľného nebezpečenstva na pekelnom ostrove. Postupne vznikajú nečakané spojenectvá, ale hrdinovia sa musia viackrát i postaviť proti sebe v súbojoch na život a na smrť. Stretávajú nových hrdinov, ktorí im (a nám) odhaľujú tajomstvo ostrova. To je napokon oveľa krutejšie a bláznivejšie, než sa na začiatku vôbec mohlo zdať. Autor si veľa požičal z čínskej filozofie a mytológie a celé tajomstvo elixíru života sa vlastne týka taoizmu a princípu jin a jang. Rovnako je však zrejmá inšpirácia dnes už legendárnym hororom Ostrov doktora Moreaua. Tá je čoraz viditeľnejšia každým ďalším prečítaným zväzkom.
Hell's Paradise - Obálka - Hell's Paradise Hell's Paradise
Hell's Paradise - Obálka - Hell's Paradise Disclaimer
Táto manga vyniká vo viacerých aspektoch. Kresba je úžasná, súboje fantastické, monštrá nádherne, šialene nadizajnované, samotná pointa je dobre vymyslená a záver je mimoriadne uspokojujúci. Napriek tomu si myslím, že najväčšia sila tohto príbehu spočíva v postavách a v tom, aké protiklady reprezentujú. Sagiri je najprv vykreslená ako nebojácna a vysoko postavená vykonávateľka popráv. Postupne ale zisťujeme, že sama má o svojom povolaní množstvo pochybností a nevie ustáť bremeno brania životov. Práve preto ju tak fascinuje Gabimaru, pre ktorého je zabitie tak prirodzené ako dýchanie. Pod maskou chladnokrvného vraha je však Gabimaru citlivý a milujúci manžel s veľkým srdcom, ktorý chce krviprelievanie prenechať svojej minulosti. Juzuriha, naoko extravagantná sociopatka, využívajúca ľudí len ako bábky, postupne ukáže svoju ľudskejšiu tvár a stane sa dôležitým členom tímu, ktorému bude záležať na svojich priateľoch. Tamija je obrovský, obávaný a považovaný za krutého, rovnako však spoznávame jeho dobrosrdečnú a citlivú stránku. A čo samotný hlavný záporák príbehu, ovplývajúci elixírom života a ukrývajúci sa na Šinsenkjó? Ten je napísaný fantasticky a jeho backstory ma takmer prinútila vyroniť slzičku. Všetky jeho otrasné skutky, nazbierané za stáročia ukrývania sa v pekelnom raji, sú síce neospravedlniteľné, ale i to najväčšie zlo príbehu spoznávame aj z milujúcej, ľudskej a trpiacej stránky.
Hell's Paradise Hell's Paradise
Hell's Paradise Disclaimer
V skratke – Hell's Paradise je veľmi svieži dark fantasy príbeh s nádhernou kresbou a originálnym, akčným a zábavným dejom. Najsilnejšou stránkou mangy sú vynikajúco napísaní hrdinovia, medzi ktorými vynikajú práve ženské hrdinky. Zaujal ma aj spôsob, akým manga narába s nahotou. Tej je v nej síce požehnane, ale nepôsobí navyše, nejedná sa o ečči. Zatiaľ čo trebárs v takom Gantze sú ženské hrdinky v príbehu len na to, aby sa do nich muži zamilovali a aby mohli byť sexualizované, v Hell's Paradise majú ženy sny, ciele, slabosti a zlé vlastnosti. Sú skrátka reálne a uveriteľné. A keď ich alebo ich mužských kolegov autor vyzlieka, pasuje to do deja a posúva to príbeh dopredu. Čosi také je v príbehoch (a hlavne šónen mange) pomerne vzácne.
V konečnom dôsledku si myslím, že Hell's Paradise je skutočným klenotom šónenu a mal by po ňom siahnuť každý, komu sa páčili kúsky ako Chainsaw Man, Noragami alebo Bleach. Anime verzia príbehu momentálne vychádza, manga verziu zoženiete trebárs v obchode s komiksami a mangou nekonecno.sk. Ak pri online nákupe použiteje kód "8HITBOY", dostanete na nákup aj 10% zľavu.

Džigokuraku - Trailer - Hell's Paradise trailer Disclaimer

MANGA
Hell's Paradise: Džigokuraku
Žáner: akčné, dark fantasy
Autor: Júdži Kaku
Počet zväzkov: 13

ANIME
Hell's Paradise: Džigokuraku
Štúdio: MAPPA

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB