Ukážka: Juraj Červenák - Ostrov bohýň

Za chvíľu nám vychádza posledný Černokňažník! Tešíte sa?
cyberstorm
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024
Ostrov bohýň. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2023)
Ostrov bohýň. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2023) Disclaimer
Príbehy zo sveta černokňažníka Rogana:
Vedma Mirena vo vrchoch okolo posvätnej hory Sitno zisťuje, prečo po objavení prastarej bane začali miznúť miestni kopáči i ozbrojené stráže. Potulný bojovník Valgor sprevádza kupecké vozy cez močariská obostreté pochmúrnymi povesťami. Rogan a jeho vlčí sprievodca Goryvlad čelia v odľahlých horách krvilačnej bytosti z dávnych čias. Neskôr sa pridajú k výprave proti nebezpečným strigám, ktoré unášajú deti na svoj riečny ostrov chránený tajomnou bohyňou. Po mnohých rokoch sa Rogan a Goryvlad stretávajú s vyslancami Konštantínom a Metodom a čelia temným silám i svojmu konečnému osudu.
Čistokrvná slovanská fantasy z pera Juraja Červenáka. Poviedky a novely vznikali od 90. rokov až po súčasnosť, tie skôr vydané sa k čitateľom vracajú vo výrazne prepracovanej podobe.
Kniha obsahuje príbehy:
Kvapka krvi
Na piaď chlap, na lakeť brada
Krvavá panna a veľký zlý vlk
Ostrov bohýň
VierozvestcoviaJuraj Červenák
_
Juraj Červenák (1974) je slovenský spisovateľ s bohatou publikačnou činnosťou v slovenskom, českom a poľskom jazyku. Pochádza z obce Vyhne, kde prežil prvé roky života, ale od školopovinných čias žije v neďalekej Banskej Štiavnici. Po ukončení štúdia na gymnáziu v roku 1992 prešiel rôznymi povolaniami od člena strážnej služby až po vedúceho kina či pracovníka na oddelení kultúry mestského úradu. Od roku 2005 je profesionálnym spisovateľom a publicistom.
Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal vyše tri desiatky kníh. Presadil sa ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi. Cyklus Černokňažník, na ktorý nadväzuje voľný cyklus Čierny Rogan, sa odohráva v 9. storočí počas bojov s Avarmi a utvárania prvých slovanských kniežatstiev. Dvojdielny román Bivoj umiestňuje príbehy zo Starých povestí českých do reálneho priestoru a kontextu na sklonku 7. storočia. Trilógia (v prepracovanom a doplnenom slovenskom vydaní tetralógia) Bohatier sleduje osudy hrdinov ruských bylín počas výbojov kyjevského kniežaťa Svjatoslava. V samostatnom románe z doby bronzovej Sekera z bronzu, rúno zo zlata sa bájni Argonauti plavia po Dunaji až na územie dnešného Slovenska.
Jeho tvorbu charakterizuje postupný odklon od rýdzej mytologickej fantasy k historickému románu. Svedčí o tom najmä epická séria o protitureckých vojnách Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. Autorovým komerčne najúspešnejším dielom je cyklus dobových detektívok Kapitán Stein a notár Barbarič o vyšetrovaní zločinov za vlády Rudolfa II. na prelome 16. a 17. storočia. V sérii zatiaľ vyšlo osem románov (ten posledný s názvom Pre hrsť dukátov v roku 2021). Červenák napísal aj zbierku rozprávkovo-dobrodružných povestí pre mladších čitateľov Legendy Zlatého mesta, ktorá slúži ako príbehový podklad pre vzdelávací projekt Živá učebnica. Svoje poviedky a novely publikoval v mnohých antológiách a v časopisoch Fantázia, Pevnost či Ikarie. Anglický preklad poviedky Z posvätnej vody zrodená sa objavil na stránkach legendárneho magazínu Weird Tales.
Nedávno vydanou knihou je Zakliaty kláštor, prvý diel novej série Šarkanove poklady, v ktorej umne mieša motívy westernu, Slovenska 19. storočia, gotického hororu, ľudového folklóru a gemerskej prírody. V roku 2023 ohlásil návrat do cyklu Černokňažník v podobe knihy Ostrov bohýň, ktorú plánuje vydať vydavateľstvo Artis Omnis.
Je držiteľom viacerých žánrových ocenení vrátane Ceny Fantázie, Ceny za najlepšiu fantasy či Ceny Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za najlepšiu českú a slovenskú knihu roka (obdržal ju trikrát za romány Krvavý oheň, Biela veža a Diablova pevnosť). Za román Diabol v zrkadle získal Cenu Vladimíra Neffa za najlepší český / slovenský historický román roku 2016.

Juraj Červenák – Ostrov bohýň
Séria: Černokňažník #9
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Rok vydania: 2023
Vydanie: prvé
Jazyk: slovenský
Počet strán: 288
Väzba: pevná
Obálka: Michal Ivan
ISBN: 978-80-82011-85-5
Odkazy:
Vydavateľstvo Artis Omnis.
Vydavateľstvo Artis Omnis. / Zdroj Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB