Tajomstvá Dumbledora: koniec Fantastických zverov?

Minulý týždeň dorazil do kín tretí diel Fantastických zverov. Boli sme sa naň pozrieť.
YaYa
Podporte scifi.sk
Keď v roku 2016 vyšiel prvý diel Fantastických zverov, veľmi som sa naň tešila. Patrím k tým ľuďom, ktorí s Harrym Potterom vyrástli. Prvá kniha ma zastihla niekedy na druhom stupni základnej školy, posledná v maturitnom ročníku. Návrat do čarodejníckeho sveta teda pre mňa znamenal návrat do detstva. Z kina som sa vtedy vracala spokojná. Prvé Zvery sú milý film, nápaditý a hravý. Až ľutujem, že nešlo o veselú jednorázovku. Druhý diel, Grindelwaldove zločiny, ma až tak nepotešil. Je temnejší, ale to by samé-osebe neprekážalo. Len prečo musel byť príbeh zase raz o temnom pánovi a ničom menšom ako záchrane sveta? Atmosféra medzivojnového obdobia sa síce k postupne hustnúcej hrozbe hodí, ale paralely medzi čarodejníckym svetom a nacistickým Nemeckom sme už tiež dostali v samotných Relikviách smrti, takže nič nové.
Na tretí diel, s názvom Tajomstvá Dumbledora, som teda šla so zmiešanými pocitmi.
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore - Trailer - Trailer F2 (Slovenská verzia) Disclaimer
Medzičasom sa nám opäť zmenil predstaviteľ Grindelwalda. Kým za prvú zmenu mohlo prestrojenie a všehodžús, druhú zapríčinil škaredý rozvod Johnnyho Deppa a snaha tvorcov sa od celej záležitosti dištancovať. S ďalšou zmenou tváre prišla aj zmena v postave. Depp v druhom diele hral prevažne svoju typickú postavu šialenca, ktorá sa mu od Pirátov z Karibiku tak vypláca. Nový Grindelwald Madsa Mikkelsena stále pôsobí kruto, ale zároveň aj vypočítavo, ako niekto, kto má veci dobre premyslené, skrátka stratég. Príde mi ako uveriteľnejší temný vodca a takisto sa mi ľahšie verí, že si kedysi dokázal získať aj mladého Dumbledora.
Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora - Zlý zlý Grindelwald
Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora - Zlý zlý Grindelwald Disclaimer
Na výbere hercov si tvorcovia celkovo dali záležať. Z tých, ktorých sme ešte nevideli v predchádzajúcich filmoch, potešil napríklad Richard Coyle (Going Postal, Chilling Adventures of Sabrina) ako Dumbledorov brat Aberforth.
Fantastické zvery od začiatku tlačili na nostalgickú strunu. Vždy keď vidíme jasný odkaz na pôvodnú sériu, zahrajú nám aj útržky z potterovského soundtracku, takže atmosféra na spomínanie je dokonalá. V trojke sa opäť dostaneme do Rokfortu, uvidíme zlatú strelu či celú svorku nahnevaných exemplárov Príšernej knihy príšer. Opäť potešila aj mladá profesorka McGonnagalová (Fiona Glascott), hoci zarytejší potteráci namietajú, že v čase, keď sa príbeh odohráva, ešte nemala byť na svete.
Aj keď séria sa volá Fantastické zvery a Mlok Scamander sa so svojím kufrom objaví vo všetkých troch dieloch, od druhého už nie je hlavnou postavou. Namiesto riadneho dejového oblúka sa stáva skôr opakovaným vtipom, postavou v pozadí. Nepomáha ani, že z tretieho filmu prakticky chýba jeho „love interest“ Tina. Jediné, čo sa v súvislosti s Mlokom niekam pohlo, bol vzťah s asistentkou, aj to viac dôsledkom vývoja na jej strane než na jeho. V druhom filme asi najvýraznejším vývojom prešiel Credence, ale v treťom sa už ani jemu nevenuje toľko pozornosti a jeho príbeh sa uzavrie skratkovitejšie. Kto je teda hlavná postava Tajomstiev Dumbledora? Ťažko povedať, postáv je mnoho a času, ktorý je im k dispozícii na plátne či obrazovke, zase málo. Po zvážení pre a proti napokon môžeme za hlavnú postavu tretieho pokladať najskôr asi samotného Dumbledora.
Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora - Plagát
Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora - Plagát Disclaimer
Neistota sprevádza i otázku, pre koho sú Fantastické zvery vlastne určené? Pre detského diváka miestami možno pritemné, hoci musím uznať, že dnes deti znesú viac ako som kedysi zniesla ja. Dospelákom môžu Tajomstvá Dumbledora zase pripadať príliš zjednodušené, skratkovité. Ako môžu čarodejníci, dlhý čas vymývaný temným pánom či v tomto prípade skôr temným vodcom, hneď uveriť druhej strane za základe úklonu jednej magickej lamy? Ľudia skôr majú sklon popierať očividné, len aby si nemuseli uznať chybu - stačí, ak sa v týchto dňoch pozriete na Facebook. A ako môže žena, ktorá mesiace spolupracovala s temným vodcom, len tak bez trestu odísť a v pohode sa vydať?
Tak pre koho potom film je? Pre fanúšikov? Čiastočne, totiž niekto ako ja sa na filme z nostalgie zabaví. Zarytejším potterofilom budú ale prekážať diery v zápletke a rozpory s pôvodným čarodejníckym svetom.
Spomínané skratky v deji môžu byť spôsobené aj tým, ako sa filmy točia. Pôvodne sa plánovalo päť dielov, no prišiel COVID a ani fanúšikovia nie sú až takí nadšení… Tajomstvá Dumbledora sú tak trochu mačkopes, napísaný tak, aby boli uveriteľným koncom série, ale i tak, aby mohla ďalej pokračovať, ak bude vôľa. Za mňa osobne asi aj stačilo. Navyše Rowlingová síce spolupracuje na scenári, ale kratšie príbehy nie sú to, v čom je dobrá. Potrebuje románový priestor, aby sa mohla priam grafomansky pitvať v postavách a podrobnostiach (pozrite napríklad na priemerný počet strán jej detektívok). Inak dostaneme, ako v tomto prípade, kopu síce sympatických a nádejných postáv, ale s nevyužitým potenciálom.
Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora - Pick a Teddy
Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora - Pick a Teddy / Zdroj Disclaimer
Po troch odsekoch môjho dudrania tomu asi ťažko uveríte, ale film ma celkom bavil. Strašidelné kraby, Dumbledorov súboj s Credencom, celý ten mišmaš s rovnakými kuframi, Teddy a Pick ako komická dvojica, na to všetko sa dobre pozeralo. Čas v kine ubehne rýchlo. Už to ale nie je ono. Nadstavovanie na známe a obľúbené série proste pripomína balansovanie na hrane noža a v prípade Harryho Pottera to platí dvojnásobne. Osobne by som možno skôr privítala nejakú „menšiu“ zápletku, ktorá čarodejnícky svet ukáže z nového uhla, než ďalší boj proti temnému pánovi. Niečo, v čom by sa príbeh nepodriaďoval úsiliu vytĺcť z osvedčeného ďalšie peniaze, ale radšej vyskúšal niečo nové, hoci aj v starom svete.

Klady
Zvieratká
Atmosféra
Hudba
Dobre sa na to pozerá
Premakané obsadenie
Zápory
Narýchlo uzatvárané dejové línie
Nevyužitý potenciál
Otrepaná hlavná zápletka
Nejasný cieľový divák
Prakticky neprítomná Tina

Verdikt: 65%

Originálny názov: Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2022
Dĺžka: 2 hod 23 min
Produkcia: J. K. Rowling, Steve Kloves
Réžia: David Yates
Scenár: J. K. Rowling, Steve Cloves
Hudba: James Newton Howard
Hrajú: Eddie Redmayne, Dan Fogler, Jude Law, Ezra Miller, Mads Mikkelsen, Alison Sudol, Victoria Yeates...

Za poskytnutie lístkov ďakujeme spoločnosti Continental Film.

YaYa

YaYa
Má rovnako rada bosorky na metlách aj vesmírne lode. Pre scifi.sk najmä recenzuje knižky, na streamoch filozofuje o Fantastickej poviedke a organizuje Poviedky na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB