Batman začína - recenzia

Nebolo toho dosť... Po tom, čo si na temnom rytierovi z Gothamu (skoro) vylámali zuby nielen Burton a Schumacher, skúša tvrdosť svojho chrupu aj Christopher Nolan. A veru, asi si čistí zuby Perličkou, pretože je vidieť, že sa mu celkom darí.
Panteón majstrov hrôzy
Nad mestom Gotham sa vznáša oblak korupcie. Súperiace gangy ovládajú jeho podsvetie. Polícia stratila dôveru v samú seba. Svet bohatých ako aj chudobných je v rukách organizovaného zločinu. Stop. Rewind...
Stop. Play.
Nad mestom Gotham sa rozprestiera široká modrá obloha. Mrakodrapy a cesty svietia jasom a čistotou. Samozrejme, aj na obyvateľstvo tohto mesta vplýva spomalenie svetovej ekonomiky, ale napriek tomu existujú ľudia, ktorí sa z neho snažia vytvoriť miesto pre lepší život. Ako napríklad Thomas Wayne, známy miliardár. Práve daroval mestu nový transportačný systém, ktorého centrom je práve Wayne Tower. Stop. (Čože? On sa odvážil ukázať Gotham počas slnečného dňa??? Wow!) Fast forward...
Stop.
Veľmi dlho som otáľal, než som sa predsa len rozhodol. Piateho netopierieho muža si pôjdem pozrieť do kina, povedal som si. Vytiahol som päty z domu, nasadol na bicykel a už tlačil do pedálov. V kine sme boli na neskorom predstavení maximálne pätnásti. Film začal a ja som sa s napätím nadýchol...
...a po viac ako 140 minútach s radosťou vydýchol.
Heuréka!
Po viac-menej úspešných transformáciách z deväťdesiatych rokov minulého storočia sa Batman vrátil do svetových kín s úplným začiatkom jeho príbehu pod taktovkou režiséra Christophera Nolana, ktorému vďačíme aj napríklad za vynikajúce Memento. A je potrebné povedať, že rozhodnutie zveriť film do rúk tohto pomerne mladého muža z Veľkej Británie, bolo rozumným. Batman je aj kvôli nemu v 21. storočí naozaj temným rytierom, ktorý naháňa strach nielen zločincom v Gothame, ale divákom pred strieborným plátnom. Prispieva k tomu nielen záhadné zmiznutie a objavenie sa tohto superhrdinu, ale aj jeho modulovaný hlas, presvedčivosť stvárnenia tejto postavy Christianom Baleom či neľústosť, s ktorou likviduje svojich nepriateľov.
Batman Begins - Smrť Bruceových rodičov Batman Begins - Smrť Bruceových rodičov
Batman Begins - Bruce Wayne Batman Begins - Bruce Wayne
Batman Begins - Henri Ducard a Ra's Al Ghul Batman Begins - Henri Ducard a Ra's Al Ghul
Batman Begins - Bruce Wayne pri tréningu Batman Begins - Bruce Wayne pri tréningu
Film spracúvava do hlbšieho rozmeru nielen mladosť ale aj tréning mladého Brucea Waynea: po tom, čo je vrah jeho rodičov prepustený na slobodu a v následovnej sekunde zastrelený mafiou, proti ktorej chcel vypovedať, sa Bruce rozhodne opustiť Gotham City. Jeho cesty ho privedú do Ázie, kde sa pretĺka ako vreckár, neskôr člen pašeráckej bandy. Keď ho v nemenovanej komunistickej ázijskej krajine zatkne polícia, prežije niekoľko týždňov vo väzení. A tu ho nájde tajomný muž menom Ducard. Povie mu o možnosti nájsť odpovede na otázky, ktoré ho ťažia... a tak sa mladý Bruce dostáva do kláštora v akýchsi Himalájach, v ktorom podstúpi tréning v nunjitsu pod Ducardovým vedením...
Batman Begins - Bruce Wayne na priedomí Batman Begins - Bruce Wayne na priedomí
Batman Begins - Bruce Wayne a Rachel Dawesová Batman Begins - Bruce Wayne a Rachel Dawesová
Batman Begins - Bruce Wayne s autom Batman Begins - Bruce Wayne s autom
Batman Begins - Alfred Batman Begins - Alfred
Viac prezdádzať nechcem. Dejovo je nový Batman spracovaný nelineárne. Návraty do Bruceovej minulosti, skoky v čase sem a tam sú v prvej polovici filmu bohatým spestrením. Odhaľujú najmä dôvody, prečo sa z Brucea stane obhajovateľ spravodlivosti, prečo a ako sa rozhodne byť práve stvárnením netopiera, a v neposlednej rade, prečo ho aj v tomto filme upúšťa láska, po ktorej vlastne túži. Dialógy sú nádherne napísané. Vo filme sa vyskytuje viacero citátov, ktoré si budete chcieť okamžite niekde zapísať. Christian Bale je ako Bruce Wayne vynikajúci. Presvedčivosť a zároveň realistickosť, s ktorou stvárňuje tohto "schizofrenického" playboya a miliardára, je aj po dobre vykreslených postavách vo Vláde ohňa, Equilibriu alebo Mechanikovi, príjemným prekvapením. Ako Batman srší neľútosťou a rozosieva strach. Výber ostatných hercov je rovnako kvalitný: Katie Holmes ako Rachel Dawesová, Bruceova priateľka z detstva a jeho láska, Michael Caine ako verný sluha Wayneových Alfred, Gary Oldman ako mladý a ešte stále neskazený policajt Jim Gordon.
Batman Begins - Batman Batman Begins - Batman
Batman Begins - Carmine Falcone Batman Begins - Carmine Falcone
Batman Begins - Ra's Al Ghul Batman Begins - Ra's Al Ghul
Batman Begins - Strašiak Batman Begins - Strašiak
Problém, rovnako ako u ostatných predchádzajúcich spracovaniach batmanovského mýtu, vidím v záporných postavách. Po Jokerovi, Tučniakovi, Hádankárovi, Dvojitej tvári a Mr. Freezovi či Jedovatej Brečtanke sa na rad dostáva doposiaľ celkom neznámy Ra's Al Ghul, ktorého cieľom je paradoxne tiež zničenie zločinu a korupcie, no tento záhadný človek to berie trochu zhurta a teda chce okamžite zlikvidovať vlastne hneď celý Gotham. Film tiež uvádza Cilliana Murphyho (známeho napr. z britského zombijského nízkorozpočtového filmu 28 dní neskôr, ktorý stvárnil rolu mladého šialeného psychiatra Dr. Jonathana Cranea. Ním vyvinutý jedovatý plyn dokáže v každom prebudiť ten najhlbší strach a zhmotniť ho... a tak sa Craneova postava mení na Strašiaka (Scarecrow). Výstupy oboch sú ale prislabé na to, aby v divákovi vyvolali dostatočný strach a hrôzu. Najmä v Strašiakovi vidieť potenciál, kedže sa jedná o nepriateľa, ktorý sa zahráva so strachom svojích obetí. Osobne dúfam, že Joker v ďalšom pokračovaní Batmana bude konečne ten zákerný psycho-zločinec, ktorého poznáme najmä z komiksov.
Okrem tohto bodu je potrebné vytknúť aj logiku filmu. Najmä použitie špeciálnej zbrane na konci filmu je nelogické, ak si uvedomíme, že aj naše vlastné telo pozostáva skoro z 80% z vody. Ale nech...
Batman Begins - Lt. Gordman a Batman pri znamení Batmana Batman Begins - Lt. Gordman a Batman pri znamení Batmana
Batman Begins - Dr. Jonathan Crane Batman Begins - Dr. Jonathan Crane
Batman Begins - Batmobil Batman Begins - Batmobil
Batman Begins - Batman a netopiere Batman Begins - Batman a netopiere
Niektorý kritik filmu vytkol aj opätovné napodobovanie udalostí okolo 11. septembra 2001: Wayne Tower je skoro ako Twin Towers, teroristi napadajú mesto a majú to namierené práve na túto vežu s čím iným ako zbraňami hromadného ničenia (v tomto prípade samozrejme biologickými). Nehovorím, že sa nedá nájsť táto paralela, ale osobne si nemyslím, že išlo o úmysel.
Nadpriemerná je aj kamera, ktorej umocňuje umelecký zážitok z filmu. Prechody v scénach sú plynulé a príjemné. Hudobne pocit z filmu zosilňuje perfektný soundtrack od dvoch súčasných majstrov tohto remesla: Hansa Zimmera a Jamesa Newtona Howarda. Silné bubny a perkusie, citeľné violončelové melódie si vyžadujú kino s dobrou zvukovou výbavou.
V krátkosti sa dá povedať, že ide o najlepšieho Batmana, ktorého sme doposiaľ videli, a preto je potrebné si ho pozrieť, zajasať, uspokojiť naše chúťky a úzkostlivo čakať na pokračovanie.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Vin (Anonym)
Nebolo to zle, ale mne osobne sa viac pacil povodny Burtonov Batman.
12.07.2005

kanys (Anonym)
Nevidel som ale pozrem. Ale podla toho co si pisal je tam mierny nesulad s povodnym Batmanom. Wayneovych rodicov zabil Joker. Teda nie Joker, ale chlap z ktoreho sa stal Joker. Aspon v knihe to tak bolo. Ale sak uvidime :)
15.07.2005

nietze (Anonym)
ak myslis tu tenku knihu / brozuru tak na nu sa nespoliehaj, ta bola podla filmu a nie naopak, pokial ja viem tak jeho rodicov zabil nevyznamny kriminalnik. To ze vo filme to bol joker bolo len take dramaticke divadlo na prilepsenie. Prvy film nebol zly, len skoda ze to potom islo dole vodou, dvojka s ucniakom este stala za to , ale potom to uz bol cisty gyc
15.07.2005

kanys (Anonym)
Neviem ako to bolo v komixe, takze nemozem sudit. Bol som na tom v kine a musim suhlasit so Sanom ze sa im tento kusok podaril. Az na par chujovin to bolo velmi dobre a vyzera to tak ze to bude mat pokracovanie, par veci ostalo nedokoncenych, par zloduchov nezlikvidovanych a mam aj taky pocit ze viem z koho sa vyklube Joker.
20.07.2005

Alexander Schneider
Vin: *hehe* Rad ta tu vidim. Prijemny pokec minule... Inak, ako sme hovorili, obe verzie maju nieco do seba... ta Burtonova je viac komiksova a vizualna, tato skor teatralna a charakterova... ;)
27.07.2005

kosti (Anonym)
tak v IMAXe to bolo veelmi dobre.konecne poriadny batman.viac temny ako komicky..riadny Dark Knight
07.08.2005

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB