Eternals - Recenzia bez spoilerov

Najlepší Marvel film za posledných pár rokov. Také hodnotenie obdržali Eternals aspoň vo fanúšikovskej recenzii, ktorá sa k nám dostala. Súhlasíte s týmto pohľadom na najnovší počin v Marvel Cinematic Universe?
AhronQ
Podporte scifi.sk
Nový film režisérky Chloé Zhao Eternals z dielne štúdia Marvel nesadne každému divákovi, no určite si nezaslúži nálepku „najhoršia marvelovka“. Práve naopak, Eternals prináša niečo iné, než štandardne zabehanú (a občas i nudnú) štruktúru dosiaľ vydaných marveloviek. Ak aj divák nikdy predtým nevidel ani jeden film z tohto univerza, tak si bez obáv môže tento film pozrieť, pretože Eternals je samostatne stojacím filmom, k porozumeniu ktorého v zásade netreba žiadne predchádzajúce informácie.
Eternals - Trailer - Finálny trailer Disclaimer
Celý film je zameraný na osud desiatich mocných Eternals. „Osud“ a vzťahy tejto skupiny „hrdinov“ sú obsahom hlavnej (a jedinej ucelenej) dejovej línie filmu, v kontexte ktorej sa rieši aj budúcnosť ľudí a ich planéty.
Veční - Scéna - Eternals po príchode na Zem
Veční - Scéna - Eternals po príchode na Zem / Zdroj Disclaimer
Je vhodné si uvedomiť hneď na začiatku sledovania filmu, že Eternals nie sú ľudia. Ich pôvod, identita, poslanie i osud sa vo filme postupne odhalí a niektorých toto odhalenie zaiste prekvapí. Nejde tu o klasických superhrdinov. Prvotný obdiv týchto božsky pôsobiacich protektívnych bytostí zrejme u mnohých miestami postupne vystrieda sklamanie až ľútosť.
Veční - Scéna - Sprite
Veční - Scéna - Sprite / Zdroj Disclaimer
Eternals sú svojskou psychologickou vzťahovou drámou na pozadí skutočne veľmi príjemného vizuálu, s podmanivou epickou hudbou (Ramin Djawadi) a vydareným hereckým obsadením. A hoci by bolo možné filmu hocičo vytknúť, tak na rozdiel od iných kritikov, mne osobne stopáž filmu (157 min.) nevadila, rozmanitosť postáv na mňa nepôsobila umelo ani rušivo a „klišé“ o láske sa v tomto filme nedeje, pretože i keď je tu láska (najmä v podobe starostlivosti) jedným z hlavných morálnych imperatívov konania postáv, tak zároveň film poukazuje na deštrukčné sily slepej poslušnosti voči autorite, neúprimnosti, manipulácie, zrady či závisti, nad ktorými nie vždy láska zvíťazí.
Veční - Scéna - Deviant
Veční - Scéna - Deviant / Zdroj Disclaimer
Film je určený pre široké publikum divákov. Má potenciál zaujať fanúšikov Marvelu, ako aj nadchnúť a získať nováčikov, ktorí nič podobné predtým nevideli. So svojim psychologickým presahom však film osloví azda viac dospelého diváka.

AhronQ

AhronQ

Súvisiace objekty SFDB

(2021)

Veční

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2021)

Veční