Obyčajní hrdinovia (recenzia)

Vydavateľstvo Hydra nám prinieslo na trh štýlovo pôsobiaci kúsok Obyčajní hrdinovia z pera známeho slovenského autora Mariána Kubicska. Ako to dopadlo?
8HitBoy
Podporte scifi.sk
Meno autora Mariána Kubicska je čitateľom slovenskej fantastiky dobre známe. Kubicsko, učiteľ slovenského jazyka a dejepisu je pravidelným účastníkom najrôznejších poviedkových súťaží, pričom viaceré sa mu podarilo aj vyhrať. Spomeňme napr. víťazstvo v Poviedke Istroconu z roku 2010 alebo súťaži Poviedka zo sveta Pohrobka (2011), nadväzujúcou na azda najznámejší príbeh z pera kultového slovenského autora fantastiky Štefana Konkola, ktorého sa stal Kubicsko akýmsi duchovným pokračovateľom. Marián Kubicsko je plodným autorom. Po Veži elfov (2014), Potvorobijcoch (2016) a Dardarii (2019) prichádzajú na scénu Obyčajní hrdinovia, kde opäť stretávame jeho najmilšiu postavu, cigána Joža Fera. Čo môžete od autorovho najnovšieho románu očakávať?

Marián Kubicsko - Marián Kubicsko Marián Kubicsko
Marián Kubicsko - Marián Kubicsko Disclaimer

Príbeh Obyčajných hrdinov nás zaviedol do obdobia pred Nežnou revolúciou. Začína sa typické československé socialistické leto, avšak tentokrát je čosi inak, než obvykle. Záhadne sa strácajú malí pionieri, nad národným podnikom sa zmráka a majstrovi dopravného úseku je pridelená úloha, po ktorej rozhodne netúži. Poslednou kvapkou je pokus tajomných démonov z inej dimenzie o ovládnutie našej socialistickej vlasti. A tak netradiční obyčajní hrdinovia musia spojiť svoje sily, aby zabránili zániku sveta v podobe ako ho poznáme.
Áno, počujete dobre, román Mariána Kubicska je naozaj poriadnym nákladom a zmesou rôznych výborných nápadov, ktoré dokopy vytvárajú jeden prekrásny, mimoriadne krvavý a bizarný mix, lahodiaci duši každého fanúšika drsnej akčnej fantasy.
Spočiatku sa môže dej románu javiť možno chaotický. Neustále striedanie toho, z pohľadu ktorej osoby je dej rozprávaný a časté skákanie medzi dejovými líniami bolo naozaj trochu mätúce, avšak keď sa čitateľ oboznámi so všetkými obyčajnými hrdinami, všetko do seba zapadne a vy si môžete začať užívať nádhernú šialenosť, pôsobiacu ako slovenská odpoveď na tvorbu Jiřího Kulhánka.
Spomedzi postáv príbehu logicky vyčnieva Kubicskova najčastejšie používaná postava – cigán Jožo Fero. Jožo Fero, hrdina proti svojej vôli, podpriemerne inteligentný chlapík nenávidiaci svoju manželku a udržiavajúci intímny pomer so svojou sestrou rozhodne nie je človekom, ktorému by ste do rúk zverili záchranu sveta, ak by ste mali inú možnosť. On sa však tejto zodpovednosti vždy rád a znova chopí a jeho výsledky sú neprekonateľné.
Okrem neho je najzapamätateľnejšou a najcharizmatickejšou postavou príbehu nemecký vojak Neumann. Neumann pred mnohými rokmi pomáhal nacistom okupovať dedinky na území Československa, avšak nikdy nebol rovnakým netvorom, ako jeho nadriadení. Naopak, stal sa hrdinom miestnych detí a dokonca jednému z nich venoval svoju zbraň, keď už bolo jasné, že Nemecko vojnu prehrá a Neumann skôr či neskôr umrie. Teraz sa vracia opäť na scénu ako duch a je rozhodnutý priložiť svoju ruku k dielu.

Obyčajní hrdinovia Obyčajní hrdinovia
Obyčajní hrdinovia Disclaimer

Proti nim stojí nadprirodzené zlo, reprezentované kňažkou Iblis. Zmyselná ryšavka zvádza jedného komunistického pohlavára za druhým, avšak všetko to robí len pre svoj vlastný cieľ. Snaží sa totižto získať na svoju stranu socialistický režim, aby s ich pomocou mohla preniesť na Zem z inej dimenzie svoje rodné mesto Néšaš. Avšak ani za celé tie roky doposiaľ Iblis a jej verní nestáli zoči-voči tak odhodlanej partii hrdinov, ako sú Jožo Fero a jeho spojenci.
Medzi veľké pozitíva románu patrí práve hravý, mimoriadne čítavý jazyk autora. Knihu zhltnete bez akéhokoľvek problému na jedno-dve lenivé popoludnia. Zároveň humor Obyčajných hrdinov vo väčšine prípadov funguje naozaj náramne a viackrát som sa pri čítaní doslova musel nahlas zasmiať. Bravó.
Román má však aj nejaké slabšie stránky. Okrem občasnej chaotickosti najmä v úvode príbehu si pozornejší čitateľ sem-tam všimne vetné konštrukcie, ktoré síce znejú na prvé prečítanie pekne, ale pri hlbšom zamyslení sa začnú pôsobiť kostrbato. Nemilo prekvapia aj drobné chybičky, ba dokonca občasné hrubice, ktoré unikli pozornému oku editorky.
Na obálke románu sa vyníma veľké 18+ v krúžku a je nutné poznamenať, že tentoraz varovanie neklame. Román je nevhodný pre maloletých po azda všetkých možných stránkach, keďže sa v ňom sexuje ako na bežiacom páse, postavám vybuchujú hlavy a jazyk takmer každej jednej postavy je mimoriadne kvetnatý. Práve preto možno Obyčajní hrdinovia síce nie sú príbehom pre každého, ale ak vám násilie, nadávky a poriadny náklad erotiky vo fantazijnej literatúre nevadia, Marián Kubicsko napísal príbeh práve pre vás.

Hodnotenie: 75%

Marián Kubicsko – Obyčajní hrdinovia
Vydavateľstvo: Hydra
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2021
Počet strán: 352
Väzba: tvrdá
ISBN: 9788089968558

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB