Recenzia – Midnight Mass (2021)

Tvorca excelentného THE HAUNTING OF HILL HOUSE a vynikajúceho THE HAUNTING OF BLY MANOR Mike Flanagan prichádza s novým hororovým seriálom. Ako dopadol?
Podporte scifi.sk
Excelentný THE HAUNTING OF HILL HOUSE a vynikajúci THE HAUNTING OF BLY MANOR spája jedno meno – Mike Flanagan. Tento šikovný tvorca nie je oceňovaný preto, že išiel na horor rutinnou cestou, ale práve naopak, našiel novú odbočku ako sa dá spraviť kvalitný duchársky príbeh. Spomenuté dva seriály (presnejšie dve série jedného celku) nie sú až tak hororom (ten je na druhej koľaji), ale skôr drámou, kde vynikajú skvelo vykreslené charaktery postáv a príbeh sa vyvíja pomaly, no s dôrazom na atmosféru. Preto ohlásenie nového seriálu od tohto umelca (nebojím sa to použiť) vo mne vzbudilo silný záujem. Nesie meno MIDNIGHT MASS a o čom je to tentokrát?
Polnočná omša - Plagát
Polnočná omša - Plagát / Zdroj Disclaimer
Rodinnú drámu tentokrát zamieňa téma náboženského fanatizmu a jeho sila zaslepenia celej komunity. Výborne vykonštruovaný príbeh, ktorý je zároveň aj zaujímavou témou na zamyslenie. Ako hororový prvok tentokrát využíva „upírstvo“, ktoré sa v očiach zaslepenca javí ako božia cesta. Práve vďaka tejto metafore poukazuje na to, že náboženský fanatizmus dokáže tak zmanipulovať ľudí, že aj najväčšie zlo (v tomto prípade upíri) vidia ako božie dobro, ktoré im ponúka večný život.
Všetko toto by nešlo bez toho, aby nemal príbeh vynikajúco premyslený. Využíva prepojenie podobných znakov – pitie krvi, zmŕtvychvstanie, zázraky či mesiášstvo, ktoré krásne nahrávajú karty „náboženskému“ fanatizmu, aby postupne mohlo pohltiť celý ostrov. V závere tému ukončí opäť krásnou myšlienkou – ľudská hlúposť a ignorancia racionálneho rozumu je vlastne samotnou záhubou pre daného človeka (spoločenstvo).
Midnight Mass - Trailer - Midnight Mass | Official Trailer Disclaimer
Čo sa týka postáv, tentokrát mám výhrady k hlavnej postave, ktorá si prešla vlastným sklamaním a má byť akýmsi „rozumným“ odporcom fanatizmu. To sa však nedeje a príde mi táto postava (ale aj herecky) dosť plochá a nezaujímavá, ešteže dopadla tak ako dopadla (za odvahu má Mike ďalší bod). Na druhej strane postava kňaza a jeho „pravej“ ruky sú vynikajúco zahraté a predstavené, dokonca mi sedí aj ich záverečný konflikt, ktorý vyplýva z logickosti deja.
Horor má tentokrát väčšie zastúpenie. Áno, zo začiatku sú to fakt len omrvinky, no posledné dve časti dokážu, že Mike Flanagan okrem dávania otázok vie predstaviť hororovú šachovú partiu a dať mat mestu. Oceňujem hlavne finálnu scénu v kostole z predposlednej časti, ktorá bola hotová čerešnička na torte.
Midnight Mass - obrázok Obrázok k Midnight Mass
Midnight Mass - obrázok / Zdroj Disclaimer
Musím aj povedať, čo mi vadilo. Dve veci. Veľmi pomalý, až prehnane „prekecaný“, úvod, ktorý by sa dal skrátiť aspoň na polovicu. Ktovie však, čo by to spravilo s hĺbkou jednotlivých postáv (hlavne, čo sa týka kňaza). Druhá vec, ktorá mi vystrelila ruky na čelo bola až neuveriteľný flegmatizmus hlavného „upíra“. Správal sa až naivne ignorantsky (nerozhodilo ho ani obliatie benzínom či rezanie nožom), čo mi prišlo až nasilu prehnané.
Ako to zhrnúť? Mike Flanagan natočil síce pomalší a „ukecanejší“ seriál, ktorý však (pre mňa) skrýva výrazne lepšiu myšlienku ako predošlé seriály. Hororom sa ku konci vôbec nešetrilo (na omšu z konca šiestej časti by som aj ja, ako neznaboh, rád šiel) a celé to ukončil veľmi šikovne s krásnou pointou. Nemyslím si, že je to lepšie ako seriál THE HAUNTING, no vysoká kvalita ostala.

Hodnotenie: 80%

Midnight Mass / Polnočná Omša
Žáner: Horor / Dráma
Krajina: USA
Stopáž: 7 h 37 min (Minutáž: 60–71 min)
Rok: 2021
Réžia: Mike Flanagan
Tvorca: Mike Flanagan
Obsadenie: Crystal Balint, Alex Essoe, Zach Gilford, Annabeth Gish, Rahul Kohli, Kristin Lehman, Hamish Linklater, Robert Longstreet, Igby Rigney...

Lukáš Polák

Lukáš Polák
Fanúšik hororu, či už po knižnej, filmovej alebo hudobnej stránke.

Diskusia

Kei
Hmmm. A o čom vlastne ten seriál je?
09.10.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB