Snake Eyes z G.I.Joe v šarvátke s Temným rytierom (recenzia Batman/Fortnite: Bod Nula #3)

Bizarné spojenie Batmana so svetom Fortnite sa dostáva do polovice a z projektu sa stáva dvojitý crossover. V príbehu sa totiž objavuje Snake Eyes zo sveta G.I.Joe. Podarí sa pridaním obľúbenej postavy zdvihnúť kvalitu komiksu?
Podporte scifi.sk
Hneď na úvod sa priznám, že do tejto recenzie sa mi vôbec nechcelo a odkladal som ju najviac ako som len mohol. Číslo som si prečítal v angličtine v deň vydania a len som neveriacky krútil hlavou nad tým, aké zlé to je. Napísanie recenzie som sa teda rozhodol posunúť až kým sa mi do rúk dostane české vydanie. Doručenie sa trochu pretiahlo, čo mi ale vo finále vôbec nevadilo. Komiks už však leží predomnou a ja sa ďalej nemám na čo vyhovárať. Poďme teda na vec!
Toto číslo bolo už pri ohlásení série, vo svete propagované asi najviac zo všetkých. Môže za to fakt, že sa v ňom objavuje postava z populárnej frančízy G.I.Joe a nejde o nikoho menšieho, ako najobľúbenejšieho člena tímu menom Snake Eyes. U nás však značka G.I.Joe veľké zázemie nemá. Filmy s Chaningom Tatumom a Dwaynom Johnsonom si divákov určite našli, ale okrem nich je to v našich končinách pomerne neznámy pojem. Hračky sa tu nepredávajú, či niektorý z detských kanálov vysiela animavné seriály netuším a čo sa týka komiksov, tie boli u nás naposledy vydávané začiatkom deväťdesiatych rokov ešte v zošitovkách od vydavateľstva Semic Slovart.
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021,  Batman vs Snake Eyes dvojstránka
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, Batman vs Snake Eyes dvojstránka Disclaimer
Pozrime sa na príbeh ktorého scenár má stále na starosti Christos Gage. Po udalostiach z konca minulého čísla je Batman vo svete Fortnite znovu odkázaný sám na seba. Najväčšou zmenou je, že už nesledujeme vnútorný monológ Temného Rytiera, ale číslom nás sprevádza e-mailová komunikácia medzi rôznymi oddeleniami tajomnej korporácie, ktorá má očividne celú situáciu na svedomí. Znamená to teda, že hlavným záporákom je spoločnosť Epic Games? Pravdepodobne nie, ale bolo by to pekne “meta”, keďže celá séria je, v prvom rade, nápadom kreatívneho riaditeľa Epic Games Donalda Mustarda. Jeho meno si môžete všimnúť aj na obálkach zošitov. Práve on je ten, ktorý drží opraty a dozerá na to, aby sa Gageov scenár držal hraníc Fortnite. To je dôvod, prečo si ako hlavného záporáka tejto prapodivnej šarády predstavujem práve jeho.
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, obálka
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, obálka Disclaimer
Čo sa teda týka e-mailov, ktoré nás vedú príbehom, poviem k nim to, že mi je úprimne smutno za Batmanovým vnútorným hlasom. Komunikácia medzi oddeleniami je nezáživná a prakticky opisuje len to, čo vidíme v komikse. To mi pripomína staré komiksy zo zlatej a striebornej éry. Tie boli aspoň často písané vtipne, prípadne z nich človek mohol cítiť epickosť opisovanej situácie. To, čo ale dostávame v tomto čísle, je písané v štýle “Je to skvelý súboj. To, čo sa deje, je priam neopísateľné. Museli by ste tam byť!”. Áno, zámerne to trochu zveličujem, ale e-maily v kombinácii s obrázkami na mňa pôsobili skôr ako powerpointová prezentácia, než ako akčný komiks. A to v zošite, ktorý je prakticky celý súbojom Batmana so Snake Eyes-om, je trapas. Navyše, takýto súboj by mal byť veľkolepý a to, žiaľ, nedostávame.
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021,  prvá strana
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, prvá strana Disclaimer
Ďalším problémom je, že príbeh sa absolútne nikam neposúva, respektíve posúva sa len minimálne. Udalosti ktoré opisujú tri čísla, dokáže čitateľ zhrnúť do dvoch rozvitých viet! A to sme v polovici celého príbehu! Nemôžem sa ubrániť pocitu, že táto séria, aj napriek potenciálu stať sa zábavným béčkom, je len obyčajný “moneygrab”. Číslo síce končí cliffhangerom, ktorý by mohlo príbeh konečne niekam zmysluplne posunúť, či sa tak ale skutočne stane, sa dozvieme v budúcom čísle. Ja však pomaly strácam nádej.
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, nepodarená akcia
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, nepodarená akcia Disclaimer
Čo sa týka kresby, tú má stále na starosti Reilly Brown. Doteraz som nemal čo vytknúť a jeho štandardný generický štýl mi vyslovene nevadil. Až kým neprišlo na súboj so Snake Eyes-om. Jedná sa skôr o jednu konkrétnu pasáž, ktorá prichádza hneď po dvojstránke, na ktorej prvýkrát uvidíme Snake Eyes-a. Mimochodom, máme tu prvýkrát v tejto sérii dvojstránku! A dokonca dve dvojstránky! Obidve musím pochváliť. Páčili sa mi. Späť k súboju. Jedná sa o pasáž, kde si títo dvaja protivníci vymieňajú údery. Aj keď údery logicky nadväzujú a kontinuita je zachovaná, nemôžem sa ubrániť dojmu, že kresba je odfláknutá. Pôsobí to na mňa ako narýchlo nakreslená skica, ktorá bola rovnako odfláknuto nainkovaná a napatlali na to celé pár farbičiek.
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, Neobvykle chlpatý Batman
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, Neobvykle chlpatý Batman Disclaimer
Okrem iného, v recenzii minulého čísla som zabudol spomenúť moje pozastavenie sa nad faktom ako chlpatého Batmana Brown kreslí. Toto môže byť čisto subjektívna pripomienka, ale viac než Brucea Wayna mi tieto chlpaté ruky pripomínajú Logana. Rovnako ako minule musím ale pochváliť obálku, ktorú znovu nakreslil Mikel Janín. Neviem či Janín robil aj farby, ale hra svetla a tieňov je úžasná a toto je bez dabát zatiaľ najlepší cover tejto série!
České vydanie od Crew si drží rovnakú kvalitu ako doposiaľ, čiže nemám čo vytknúť. Reklamy vo vnútri zošita som napočítal tri, čo je podľa mňa úplne v poriadku. Na preklade Ľudovíta Platu som tentokrát nenašiel jedinú chybičku. Tím vydavateľstva Crew znovu predviedol bezchybnú prácu! Ako býva zvykom, číslo opäť obsahuje aj špeciálny skin do hry Fortnite. Tentokrát sa jedná o “špeciálny krompáč Catwoman”. Rovnako, ako býva zvykom, tento elektronický bonus hodnotiť nebudem, keďže Fortnite nehrávam.
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, Znovu Harley
Batman/Fortnite: Bod Nula #3 2021, Znovu Harley Disclaimer
Záver: Na to, ako propagované toto číslo vo svete bolo sa javí ako najzbytočnejšie. Okrem potvrdenia, že za všetkým stojí nejaká tajomná organizácia sa nedozvieme nič nové a konkrétne. Textová časť je doslova odfláknutá a nezaujímavá. A to čo malo byť najväčším ťahákom čísla, teda veľký akčný súboj, pôsobí často nudne a staticky. Pochváliť môžem jedine obálku, dvojstránky a samozrejme technickú stránku českého vydania. Toto číslo je však jedno veľké sklamanie. Oh, a mimochodom, znovu je tam Harley, tentokrát len v jednom panely a znovu úplne zbytočne.

Hodnotenie: 30%

Scenár: Christos Gage
Kresba: Reilly Brown
Jazyk: Český
Preklad: Ľudovít Plata
Počet strán: 24
Väzba: Zošit
Rok vydania: 2021
ISBN: 9772695151008

Recenzované bolo prvé české vydanie od vydavateľstva Crew.

10Geek

10Geek
My name is my name

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB