Návrat do ateliéru kúzel a atramentu (recenzia)

Prenádherná manga séria Ateliér špicatých klobúkov pokračuje už tretím zväzkom. Stojí za váš čas?
Podporte scifi.sk
(Recenzia obsahuje aj zmienky o deji predchádzajúcich dvoch zväzkov)

Poznáte ten pocit, keď siahnete po knihe, otvoríte prvú stránku a hneď od začiatku všetko klapne presne tak, ako má? Vy čítate, čítate, užívate si príbeh, povzbudzujete postavy, vychutnávate si výborný worldbuilding... skrátka ste s príbehom na úplne rovnakej vlnovej dĺžke a v podstate ani keby ste veľmi chceli, nemáte mu čo vytknúť? Mne sa to prihodilo posledne práve s tretím zväzkom Ateliéru špicatých klobúkov.
Potom, ako som prvé dva zväzky tejto zatiaľ relatívne neznámej mangy vychválil do nebies, som bol na pokračovanie príbehu mladej čarodejky Coco veľmi zvedavý. Autorka Kamome Shirahama rozhodne nesklamala. Príbeh plynule nadväzuje na obrovský cliffhanger z konca druhého zväzku a my sledujeme následky veľkej nehody, ktorá bola následkom snahy Coco a jej spolužiačky Agáty o záchranu niekoľkých ľudských životov.
Kamome Shirahama Kamome Shirahama
Kamome Shirahama Disclaimer
Čitateľa musí baviť Shirahamin výborne vybudovaný svet a zaujímavý, postupne dávkovaný lore každodenného života čarodejníkov. Zisťujeme tak, že podobné nehody sa u čarodejníkov neodpúšťajú, Coco má teda vážne problémy. Po krátkej konfrontácií s čímsi ako čarodejníckou políciou je naša hrdinka bez možnosti na obranu odsúdená na vymazanie spomienok.
Po intervencií jej učiteľa, charizmatického Qifreya, však napokon Coco odchádza len s varovaním. Nie je jej totiž dokázaná príslušnosť ku krempákom, teda tajomnej a zlovoľnej skupine kúzelníkov, ktorí obchádzajú základné pravidlo Shirahaminho kúzelníckeho sveta - používanie kúzel na ľudské bytosti je prísne zakázané! Príslušníci tohto tajného spolku sú známi používaním magických rún, namaľovaných na vlastných telách, čím znásobujú svoju mágiu.
Ako čoskoro zisťujeme, Qifrey veľmi dobre vie, že pero a magický atrament, ktorým kúzelníci kreslia svoje runy a tým pádom pretvárajú svet vôkol seba na svoj obraz, mladej Coco kedysi dávno dal práve krempák. Aby svoje zverenkyne nevystavil obrovskému nebezpečenstvu, ktoré by s týmto poznaním mohlo prísť, vydáva sa po nich pátrať na vlastnú päsť.
Ateliér špicatých klobúkov 3 Ateliér špicatých klobúkov 3
Ateliér špicatých klobúkov 3 Disclaimer
Ateliér špicatých klobúkov 3 Ateliér špicatých klobúkov 3
Ateliér špicatých klobúkov 3 Disclaimer
Jeho žiačky Coco, Agáta, Riche a Tetia sa zatiaľ v sladkej nevedomosti venujú naďalej svojmu štúdiu. Dostávame opäť výborné náhľady do ich osobností a každou stránkou lepšie chápeme, ako mladé kúzelníčky zmýšľajú. Najväčší priestor okrem Coco dostáva práve večne zachmúrená Agáta, u ktorej nám je opäť zrejmejšie, prečo je na svoje okolie, ale najmä sama na seba taká tvrdá. Agáta, najšikovnejšia žiačka majstra Qifreya, môže ako prvá z dievčat postúpiť na druhú kúzelnícku skúšku. Autorka nám totižto v tomto zväzku príbehu predstavuje systém štúdia kúzelníkov, ktorý pozostáva z piatich náročných skúšok, ktoré musí uchádzač absolvovať, ak chce úspešne ukončiť štúdium a získať právo prijímať svojich vlastných učňov.
Rovnako dostáva šancu vyniknúť aj smutná Riche, u ktorej dôvod jej depresívneho náhľadu na svet stále nechápeme, ale aj miestne slniečko Tetia, ktorá predstavuje svoj plán robiť kúzlením ľuďom radosť a zbierať za ne poďakovania a uznania, ktoré sú pre ňu najväčšou motiváciou.
Tretí zväzok nám predstavuje aj novú postavu, mladého chlapca Tarta, ktorý svojmu starému otcovi pomáha v predajni čarodejníckych pomôcok a materiálu. Tarto, hoci by veľmi tiež chcel kúzliť, nie je schopný kvôli vážnemu ochoreniu očí schopný správne vnímať farby rún. Napriek tomu Coco nachádza šikovný spôsob, ako môže mágiu používať aj on, a byť tak nápomocný v prípade zložitej liečbe mladej kúzelníčky. Práve ku Coco má tento chlapec celý čas najbližšie, a roztomilosť a intenzívnosť ich rozlúčky mi napovedá, že sme možno boli svedkami zaklíčenia semiačka ich rodiaceho sa vzťahu. Bude to tak? Uvidíme v neskorších zväzkoch. Už teraz sa na ne teším.
Ateliér špicatých klobúkov 3 Ateliér špicatých klobúkov 3
Ateliér špicatých klobúkov 3 Disclaimer
Tretí diel tejto podarenej mangy je vynikajúcim pokračovaním nádherného fantazijného príbehu a vyniká presne v tých aspektoch, ktoré z prvých dvoch zväzkov urobili také výnimočné čítanie. Shirahamina kresba je nádherná a doslova každý jeden panel tejto mangy je sám o sebe umeleckým dielom. Postavy jednoducho musíte milovať a spoznávame ich opäť aj z iných stránok, čo im dodáva tak potrebnú hĺbku. Lore a pravidlá svojho sveta autorka dávkuje po častiach a pôsobia do poslednej bodky dokonale premyslene, nemáte z nich pocit, že sú vymýšľané za pochodu, ako je bohužiaľ zvykom u podobných príbehov.
Ostatný zväzok špičatých klobouků teda definitívne robia z tejto série to najlepšie, čo momentálne na poli mangy české vydavateľstvo Crew vydáva. Siahnite po tejto výbornej fantasy mange, ktorá rozhodne stojí za to. Odmenou vám bude vizuálne prekrásne podaný a mimoriadne kvalitný príbeh, ktorý chytí za srdce. Ako bude pokračovať štúdium Coco a jej priateliek, ale aj pátranie majstra Qifreya po temných krempákoch sa dozvieme už v máji tohto roku, kedy by mal vyjsť štvrtý zväzok klobouků. Už teraz sa ho neviem dočkať!

Hodnotenie: 100%
Kamome Shirahama - Ateliér špičatých klobouků (3. zväzok)
Vydavateľstvo: CREW
Jazyk: Český
Preklad: Michala Kropáčková
Počet strán: 196
Väzba: brožovaná
Rok vydania: 2021
ISBN: 9788074499784
Za recenzný výtlačok chcem touto formou veľmi pekne poďakovať českému vydavateľstvu CREW.
Nakladatelství Crew Reklamné logo
Nakladatelství Crew Disclaimer

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami