Zaujímavosti o epizódach 4x01, 4x03 a 4x04

Zaujímavosti o epizódach "Herrenvolk", "Domov" a "Teliko"
Podporte scifi.sk
"HERRENVOLK" (vysielanie 19. septembra 2004 na TV Prima)
Epizóda "Herrenvolk" je ako prvá epizóda štvrtej série pokračovaním poslednej epizódy tretej série. Sledujeme v nej nielen snahu o záchranu zázračného liečiteľa Jeremiáša Smitha, ale sme aj svedkami vyliečenia Mulderovej matky rukou mimozemského lovca, pred ktorým uniká Jeremiáš Smith. Scenárista tejto epizódy Chris Carter naviac do príbehu ako ďalšiu z postáv začlenil aj Mulderovu sestru Samanthu, ktorá zohráva významnú úlohu v pokračujúcej mytológii seriálu.
Na základe korešpondencie od fanúšikov a ich vyjadrení na Internete si však fanúšikovia túto epizódu budú pamätať predovšetkým pre smrť Mulderovho informátora Pána X. Pomocný producent Frank Spotnitz tvrdí, že rozhodnutie odstrániť túto postavu padlo na záver tretej série. Na rozdiel od Mulderovho prvého informátora - Muža z Pentagonu, ktorého v podstate nahradil - bol Pán X vo svojich činoch výraznejší ako v tom, čo Mulderovi kedy prezradil. Ako informátor mohol poslúžiť len do určitej miery a scenáristi sa rozhodli, že za svoju pomoc Mulderovi zaplatí svojím životom, čím sa zvýraznila dôležitosť jeho prínosu Aktom X.
V jeho odstránení Chris Carter a jeho tím videli príležitosť predstaviť celkom nového a odlišného informátora. Z informátora sa nakoniec stala informátorka - Marita Covarrubiasová, pričom sa občas javilo, že jej vzťah s Mulderom by mohol prekročiť striktné profesionálne hranice. Ako predstaviteľku tejto postavy si producenti vybrali herečku Laurie Holdenovú. Herečka sa pri stvárňovaní postavy rozhodla spoľahnúť na svoje inštinkty, keďže producenti jej nepovedali, ako chcú, aby postavu hrala. Kľúčom k interpretácii osobnosti jej postavy bola skutočnosť, že Marita mala svoje tajomstvo, ktoré bude odhalené až neskôr, a táto skutočnosť nakoniec vytýčila jej prístup k Marite.
Hoci mnohé zo scén so včelami boli nakrútené na skutočnej farme na pestovanie ženšenu v mestečku Kamloops obklopenom voľnou prírodou, včely vo viacerých záberoch museli byť vytvorené počítačovo, čím sa epizóda "Herrenvolk" zaradila medzi najnákladnejšie epizódy nakrútené vo Vancouveri. A navyše, keď sa nakrúca so včelami, štáb musí byť neustále v strehu. Potom, ako jedna včela poštípala aj Vanessu Morleyovú, ktorá hrala postavu malej Samanthy, jej režisér epizódy Robert Goodwin nechal vyrobiť medailu za statočnosť, keďže to vydržala a vôbec sa nerozplakala. Túto medailu malej herečke neskôr na malej slávnosti odovzdala sama Gillian Andersonová.
* * *
"DOMOV" (vysielanie 26. septembra 2004 na TV Prima)
Azda najkontroverznejšia epizóda Aktov X vôbec, epizóda "Domov" bola ihneď po svojej premiére v roku 1996 v Spojených štátoch stiahnutá z vysielania a s veľkým úspechom ju spoločnosť Fox opakovane odvysielala až na Halloween v roku 1999 pred premiérou siedmej série. O zákaz vysielania tejto epizódy sa postarali cenzori, keďže epizóda vyvolala množstvo pohoršených reakcií. Ale ako to už pri hororoch býva, dielo vyvolávajúce vlnu pohoršenia vyvolá na druhú stranu vlnu nadšenia. Epizóda "Domov" ako skutočne prvotriedny horor nebola výnimkou. Mnohí diváci majú v živej pamäti dni tesne po premiére tejto epizódy, kedy mnohé rozhovory s priateľmi, spolupracovníkmi či spolužiakmi začínali otázkou "Pozerali ste v piatok Akty X?"
Je ťažké vymenovať jeden moment z tejto epizódy, na ktorý sa nezabúda, lebo ich je hneď niekoľko, ale brilantne nakrútená scéna vedúca k masakru šerifa Taylora a jeho manželky za tónov piesne "Wonderful, Wonderful" od Johnnyho Mathisa je jednou z najsugestívnejších scén, aké boli kedy nakrútené. Ak si ešte niekedy vypočujete "Wonderful, Wonderful", už to nikdy nebude tak ako predtým.
Túto epizódu si tak dobre zapamätali nielen diváci, ale aj cenzori. Pre niektorých to bol horor aj mimo obrazovky. Objektom ich "záujmu" sa stali predovšetkým scény so znetvoreným mŕtvym novorodencom. Režisér Kim Manners informuje, že s dieťaťom nakrútili omnoho viac filmového materiálu, ktorý sa nakoniec na obrazovku nedostal. A dokonca nielen na obrazovku - do uší televíznych divákov sa zásahom cenzorov nedoniesol ani pôvodný nárek umierajúceho dieťaťa, ktoré je práve zakopávané do blatistej zeme. Dnes si ho môžu záujemci vypočuť na DVD-čku z kolekcie Aktov X.
Scenáristi Glen Morgan a James Wong opäť uspeli vo vyvolaní odozvy, ktorá sprevádzala viaceré ich predchádzajúce epizódy. Diskusie o tom, čo by sa v epizóde malo či nemalo objaviť, sa viedli aj medzi členmi štábu. Hercom sa scenár zapáčil. Hoci Gillian Andersonová si ho obľúbila hneď, David Duchovny mu spočiatku neprišiel na chuť, dokonca ani keď sa začalo nakrúcanie, ale až po jeho dokončení. Tucker Smallwood, ktorý hral postavu šerifa Taylora, je prvým zo skupiny hercov zo seriálu Vesmír: Nad ním a za ním (ktorý Morgan a Wong vytvorili), ktorých účasťou scenáristi podmienili svoju účasť na štvrtej sérii Aktov X.
Nakrúcanie samotnej epizódy bolo plné prekvapení podobne ako jej scenár. Na túto epizódu má byť prečo hrdý maskér Toby Lindala, keďže jeho úlohou bolo nielen kompletne zmeniť výzor troch hercov, ktorí hrali bratov Peacockovcov, ale prácou jeho tímu sa zrodilo aj deformované dieťa, o ktorom už bola reč. Sugestívna scéna, v ktorej si ho zblízka prezerajú Mulder a Scullyová, je ďalším okamihom, kedy sa divákom zatajuje dych.
Členovia štábu naviac získali skúsenosti s prácou s ďalšími zvieratami - tentoraz s ošípanými. Všetky si ich požičali, ale ošípané im neustále utekali z ohrady a nesprávali sa tak, ako im to prikazoval scenár. Preto keď ich mali z ohrady vytlačiť Mulder a Scullyová, herci ich tlačili smerom von z ohrady a profesionálni cvičitelia ich mimo záberu kamier tlačili smerom do ohrady k hercom. Napohľad nepochybne svojrázne predstavenie. Niektoré z ošípaných museli byť nakoniec do záberov doplnené počítačovo.
* * *
"TELIKO" (vysielanie 3. októbra 2004 na TV Prima)
Príbeh epizódy "Teliko" od svojho vzniku až po konečnú podobu prešiel mnohými úpravami. Príbeh sa zrodil z mnohých prebdených nocí, beznádeje a úzkosti, ktoré si podobne ako pri písaní epizód "Nespaví" a "D.P.O." pretrpel scenárista Howard Gordon. Gordon vysvetľuje, že pred písaním príbehu k tejto epizóde pracoval takmer celý mesiac na príbehu, s ktorým sa nikam nedostal. Po viacerých výmenách názorov s producentom Kenom Hortonom dostal Gordon dva nápady: jeden o upíroch, ktorí zo svojich obetí sajú melanín, a druhý o xenofóbii ako averzii voči cudzincom. So súhlasom Chrisa Cartera Gordon napísal prvý náčrt scenára, ktorý sa nikomu nepáčil. Carter preto zariadil stretnutie s ďalšími scenáristami, aby príbeh prepracovali. Gordon mal následne za úlohu všetko za štyri dni prepísať. Príbeh prešiel viacerými ďalšími úpravami, aby bol tematicky súdržnejší a aby sa z neho dalo vyťažiť čo najviac.
Aj riaditeľ castingu Rick Millikan sa na nedostatok práce sťažovať nemohol. Jeho tím sa snažil obsadiť skutočných Afričanov, ale afrických hercov nie je veľa, a tak sa hľadalo aj na konzulátoch rôznych afrických krajín a dokonca aj na olympiáde. Úlohu Aboaha si nakoniec zahral Willie Amakye, ktorého obsadili krátko potom, ako sa vrátil z olympiády v Atlante. Ako športovec sa zúčastnil na štyroch olympiádach, na ktorých reprezentoval Ghanu, ale posledných 12 rokov býval v južnej Kalifornii, kde sa živil ako herec.

X_Follower

X_Follower

Diskusia

simona (Anonym)
Pri epizóde "Domov"som skoro ani nedýchala a ešte stále si pamätám takmer všetko.Fakt výborná práca ako tvorcov,tak aj hercov.
28.11.2005

simona (Anonym)
Pri epizóde "Domov"som skoro ani nedýchala a ešte stále si pamätám takmer všetko.Fakt výborná práca ako tvorcov,tak aj hercov.
28.11.2005

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(1993)

Akty X