Wild Wild Hell- Odmena z pekla (recenzia)

Divoký západ. Prestrelky. Peklo. Záchrana sveta. Kopec zábavy a k tomu ešte Lovecratov mýtus.
Filmová história scifi
Lovci odmien sú už raz takí: veľa streľby, málo slov a ešte menej citu. Hold, neplatia ich od počtu utretých slzičiek. Navyše život na hrane, kedy neviete, či vám vaša odmena nezavŕta guľku medzi lopatky, tiež nie je med lízať. Jedného dňa však zubatá dostihne všetkých, avšak len máloktorého pištoľníka čaká svätý Peter s kľúčmi. Väčšina ide priamo na horúci juh.
Odměna z pekla. Obálka prvého českého vydania (Fantom Print, 2020)
Odměna z pekla. Obálka prvého českého vydania (Fantom Print, 2020) Disclaimer
Podobne dopadol aj Smith, pištoľník bez kúska citu, idúci si priamo za svojim cieľom, nehľadiac vpravo ani vľavo. Pri poslednej prácičke sa nezachoval pekne a navyše hneď na to zatrepal čižmami kvôli krátkej rozbuške na dynamite. Hneď na to sa ocitol priamo pred samotným rohatým, ktorý mu dal na výber. Buď za neho urobí istý kšeft a zachráni (ako inak) svet pred Starými (áno, ide o Lovecraftových Great Old Ones), ktorí sa snažia magickým portálom na našu úbohú malú planétu dostať, alebo ho spolu so zvyškom vesmíru čaká nekonečno plné múk, proti ktorému bude peklo ako dovolenka v Karibiku. Vyberať si niet veľmi čoho a tak sa náš hrdina rozhodol pre bod A.
Bratia Joe a John Lansdaleovci majú za sebou bohatú sólovú dráhu v žánrovej literatúre od detektívok po fantasy a horor. Z dvojice je Joe ten známejší, so 45 románmi, tromi desiatkami zbierok poviedok a niekoľkými žánrovými oceneniami. Žiaľ, spoločných projektov ale do konca dotiahli len niekoľko, pričom uvedený krátky román, alebo skôr novela, patrí k tým najznámejším.
Joe Richard Harold Lansdale
Joe Richard Harold Lansdale / Zdroj Disclaimer
Hneď na úvod treba poznamenať, že kto čaká filozofické úvahy o svete a pekle a dobru a zlu...tak pokojne môže knihu, podobne ako aj túto recenziu, preskočiť. Toto nie je žiaden Dick, či Le Guinová, ale priama akcia s jediným účelom: čo najviac zabaviť. Humor je obrovskou devízou tejto útlej knižky a musím povedať, že dávno som sa na žiadnej knihe, dokonca ani tej prvoplánovo humornej, tak dobre a nahlas nenasmial, ako práve tu
Dveře, kterými sem Smith dorazil, se prudce otevřely a ta téměř nahá blondýna vstoupila a nesla si vidle, které byly zaražené do prdele malého chlápka s podivným kloboukem na hlavě a rukou zastrčenou za klopu uniformy. Něco blábolil francouzsky.
Príbeh odsýpa priamo, od bodu A po bod B na konci knihy. Neočakávajte tak žiadne odbočky alebo šokujúce odhalenia, k tomuto žánru (Colt & Zombies?) by to aj tak nesadlo. Autori sa skrátka na nič nehrajú a servírujú čitateľom more nábojov, vyvrhnutých čriev, záplavu nemŕtvych a ...hlášok. Zábavy si veru užijete celkom dosť. O tú sa primárne starajú ghúlovia, oživení mŕtvi v rôznych štádiách rozkladu, často vyzbrojení koltmi, ktorí fungujú ako komediálny komparz pre Laurela a Hardyho. Ich jedinou skutočnou úlohou je žrať a nechať sa zlikvidovať v správnom čase na správnom mieste, ideálne tesne pred tým niečo vtipné povedať. Dokonca vám podaktorí časom prirastú k srdci, ako napríklad sympaťák nie-až-tak-rozložený Roy. Na strane druhej však vedia byť stále nebezpeční. Najmä, ak ich je veľa pokope pôsobia ako nezastaviteľná lavína plná zubov a nehtov.
„Tak jo,“ zavolal Roy. „Stejně dobře můžete vylézt a nechat se sežrat. Uděláme to rychle. Většinou. Quill to tak chce, tak si vzájemně osolte prdele a vylezte ven. Nejlepší bude, aspoň pro nás, když se předtím svlíknete. Budeme to mít snazší.“
„Nemáme sůl,“ zvolal Divoký Bill a hlasitě se rozchechtal.
„No, stačí když vylezete ven. Sežereme vás bez soli. Jsme na to zvyklí.“
„Jo, bez soli je to v pohodě,“ ozval se hlas z davu.
Samozrejme, hlavné postavy na záchranu sveta nie sú sami a tak sa spolu s nimi do boja proti zlu dostaví celá kavaléria pištoľníkov a vyvrheľov divokého západu, Divokým Billom Hickockom počínajúc, cez "Bloody Billa" Williama T. Andersona, Belle Starr až po Jesse James. Mnohé mená mne neznáme ma napokon donútili tvoriť všemocnú Wikipédiu a začítať sa, a okoreniť si samotný román úryvkami ich života.
Keď už sme pri tých postavách, hlavná postava, Smith ktorého krstné meno sa do konca knihy nedozvieme, pôsobí nemastno-neslano. V minulom živote mu na nikom nezáležalo a tam jeho správanie malo zmysel. Žiaľ tu, keď sa snaží ukázať, že sa zmenil, je stále cítiť plytkosť postavy. Čakal by som predsa len aspoň troška komplexnejšiu zmenu, no na druhú stranu, rozsah knihy ani zbesilá akcia k tomu nedávajú veľmi veľa priestory. Naopak, omnoho sympatickejšie na mňa pôsobil Chňapka, teda jeho pekelná arciplamennosť, Výplata, čoby Smithova Femme fatale, Divoký Bill Hickock a beznohý hrobár jazdiaci na voze a rozhadzujúci okolo seba molotovove koktejly. Práve pri ňom mi vždy v hlave vyskočil obraz akéhosi beznohého Sama Hawkensa z Winnetua.
Trocha zamrzel slabý popis hlavného záporáka, démonického parchanta menom Quill. Ok, má krídla a chvost, je to šupináč, zuby že by Šefčovič mohol závidieť, ale o jeho motivácii, prečo sa tak rozhodol ako sa rozhodol, nevieme nič. Čo je škoda, malá výprava do démonickej mysle by isto stála za ten sírny smrad. Ešte väčšia škoda je len naozaj letmý pohľad na Starých, ktorí sa cez bránu snažia pretlačiť. Namiesto krásneho popisu vesmírneho teroru vymykajúceho sa ľudskému chápaniu, dostaneme len dva kratulinké popisy sem-tam sa mihnúceho chápadla.
Pri súbojoch človek vs. tisíc nemŕtvych sa naplno využíva strieborné klišé, v ktorom Ag v dostatočnom množstve likviduje všetko zlo. Takže kým na zombíkov platí hoc i strieborný prach, na hlavného záporáka potrebujete niečo viac – ideálne kus surovej nespracovanej hrudy. Žiaľ, veľké finále pištoľníka a mocností pekelných na jednej strane stojacich za splnu mesiaca proti chápadlovitým slizkým monštrám s koltmi prekliato nízko na strane druhej, sa žiaľ nekonalo. Na druhú stranu ani súboj v zvonici kostola, kde si to Smith predsa len rozdá s Batma... pardon, Quillom, napokon nevyznieva až tak zle.


Verdikt: Vo výsledku dostávame zábavnú zmes dobrodružstiev z rodokapsov, akýsi mix Johna Sinclaira s westernovkami od G. F. Ungera s kulisou slaboduchých ale vtipných enemíkov po vzore droidov zo Star Wars Ep. I a Lovecraftovým mýtom. To všetko riadne okorenené hromadou humoru.


Hodnotenie: 80%

Ukážku na knihu si môžete prečítať tu

Názov: Odměna z pekla/Hell's Bounty
Autor: Joe R. Lansdale & John L. Lansdale
Vydavateľstvo: Fantom Print
Vydanie: prvé
Rok vydania: 2020
Počet strán: 256
Väzba: brožovaná
ISBN: 978-80-7594-052-0
Obálka: Raymond Swanland
Preklad: Zdeněk Milata
Plusy:
- Skvelá zábava
- Rýchly spád a akcia
- Humor
Mínusy:
- Nevyužitý potenciál Starých
- Ploché postavy

Za poskytnutý recenzný e-book ďakujeme vydavateľstvu Fantom Print.
Vydavateľstvo Fantom Print.
Vydavateľstvo Fantom Print. Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB