To najlepšie za rok 2019: komiksy a grafické romány

Dostávame sa na koniec nášho malého seriálu o tom najlepšom, čo sme v rámci redakcie scifi.sk čítali. Posledným príspevkom sú komiksy agrafické romány, ktoré sa stali za posledných pár rokov nezanedbateľnou časťou slovenskej a českej prekladovej ale aj domácej fantastiky.
cyberstorm
Filmová história scifi
Nimona. Obálka slovenského vydania (CooBoo, 2019)
Nimona. Obálka slovenského vydania (CooBoo, 2019) / Zdroj Disclaimer
Noelle Stevenson – Nimona (CooBoo)
Nimona vyšla vo vydavateľstve CooBoo začiatkom marca 2019. Označenie grafický román, nie komiksový zošit, sa zvolilo správne, pretože 272 farebných strán prinesie klasický fantastický príbeh v menej klasickom spracovaní. O zábavu, čierny humor, kritické narážky na jednoduchú jednotvárnosť alebo odľahčenie vážnych tém, s ktorými sa hlavní hrdinovia pasujú od prvého zoznámenia sa, nebude núdza. Hoci je pravdou, že podobne vystavané príbehy o hrdinkách s temným tajomstvom, ktoré si zvolili stranu zla už len z princípu, môžete nájsť takmer všade, zaujímavý marketing i životopis autorky tohto „obrázkového“ románu vás nenásilným spôsobom prinútia po knihe siahnuť a zahĺbiť sa do nej.
Grafický román dostal pútavý dizajn, ktorý nesklame ani potom, keď sa kniha otvorí. Príjemné zemité farby, chlad sálajúci z takmer každého panelu či autorkina hra s rozmiestnením technického scenára na celej ploche tak, aby každá jedna kapitola zohrala v príbehu svoju úlohu a neostala niekde len tak visieť, vám otvárajú bránu do sveta, v ktorom zlí hrdinovia majú šľachetné úmysly a tí dobrí si zase, naopak, volia cestu menšieho zla. Všetko navôkol vás pôsobí rustikálne. Kontrast navodia až samotné postavy a ich osudy, ktoré neraz menia naoko serióznu hru o nadvládu fiktívnej krajiny, v ktorej sa príbeh Nimony, malej, hyperaktívnej a vždy dobre naladenej tvaromeničky, odohráva. (Veronika)
***
Balónky oběšenců a další hororové příběhy . (Crew, 2019).
Balónky oběšenců a další hororové příběhy . (Crew, 2019). / Zdroj Disclaimer
Junji Ito - Balónky oběšenců a jiné hororové príbehy (Crew)
Balónky oběšenců a jiné hororové príbehy je po úspešných Rybách a Špirále ďalším titulom od kráľa hororovej mangy Junjiho Itoa, ktorý vyšiel v českom preklade. Táto hororová zbierka je veľmi vyrovnanou antológiou, ktorá ukazuje rôzne stránky Itoovho génia a prináša čitateľovi prakticky všetky pocity od znechutenia až po skutočný existencionálny strach. Báť sa budete počas čítania o obrovských balónoch, snažiacich sa vraždiť ľudí, modelke, ktorá rozhodne nie je človekom alebo o bláznivom mäsiarovi, ktorého dom je napáchnutý tukom zvierat.
Čítajte skutočne len na vlastnú zodpovednosť, pretože Ito vie veľmi dobre ako sa dostať čitateľovi pod kožu a jeho desivé príbehy je prakticky nemožné dostať z hlavy. A tak je to dobre. (HB)
***
Oči Kočky. Obálka českého vydania (Argo, 2019).
Oči Kočky. Obálka českého vydania (Argo, 2019). / Zdroj Disclaimer
Alejandro Jodorowsky & Moebius - Oči kočky (Argo)
Krátka poviedka, a vlastne prvá spolupráca známej dvojice. Je ťažké bližšie popisovať dej, a nevyzradiť pritom pointu a skvelý zvrat na konci. Celý dej je rozprávaný formou dvojstránok, kde na prvej je minimum textu a záhadná postava, na druhej detailne prekreslené scenérie. Tento štýl skvelo buduje tempo, ktoré vygraduje na poslednej z nich. Argo knihu vydalo v gigantickom formáte, na ktorý síce budete ťažko hľadať miesto v knižnici, no o to viac si ju vychutnáte. Radosť pre komiksových nadšencov a zberateľov, no nielen pre nich. (Keyko)
***
Requiem: Upíří rytíř. Kniha první. Obálka českého vydania (Crew, 2019)
Requiem: Upíří rytíř. Kniha první. Obálka českého vydania (Crew, 2019) / Zdroj Disclaimer
Pat Mills & Olivier Ledroit - Requiem: Upíří rytíř (Requiem 1) (Crew)
Requiem je príbehom Rómea a Júlie v heavy metalovom podaní. Heinrich je nemecký vojak, Rebeka nemecká židovka. Heinrich je po tom, čo padne na ruskej fronte, znovuzrodený v pekelnom svete ako upírsky rytier. Svete kde je všetko naopak, kde miesto kontinentov sú oceány krvi, čas beží pospiatky, najhoršie postavy dejín sú znovuzrodené ako upíry, ghúlovia, démoni a vedú medzi sebou vojnu o nadvládu nad týmto svetom nazývaným Vzkriesenie. Requiem je plánované ako 13-dielna séria, z ktorej zatiaľ vyšlo jedenásť častí a autor pracuje na posledných dvoch. Crew knihu vydala vo zväčšenom formáte (tento našťastie vojde do väčšiny knižníc úplne s prehľadom) obsahujúcom tri diely pôvodnej série. Minulý rok vyšli dve knihy, tento sa plánuje ďalšia a snáď čoskoro po tom aj posledná. To už ale záleží na snahe autorov. Každé časť sa sústredí na iný aspekt pekla, a približuje rôzne strany zúčastnené v konflikte, a prináša nové, často až bláznivé nápady. Či už je to Drakula, Atilla, vlkolaci, draci, faraóni… Hlavný hrdina pomedzi to všetko prechádza a snaží sa znova stretnúť svoju milovanú Rebeku. Na prvý pohlaď to všetko môže vyzerať ako neskutočný mix, funguje to však skvele. Veľkým plusom je aj Ledroitova detailná kresba, v ktorej peklo ožíva v nádherných farbách a scenériách. Či už sú to epické bojové scény, vzducholode a plachetnice, gotické paláce alebo skoro až kybernetické egyptské krypty. (Keyko)
***
Storm: Kroniky Pandarve. Obálka prvého súborného českého vydania (Crew, 2019). Toto vydanie predstavuje prvé komplexné vydanie prvých piatich zväzkov Kroník Pandarve (De Piraten van Pandarve; Het Doolhof van de Dood; De Zeven van Aromater; De Doder van Eriban; De Honden van Marduk).
Storm: Kroniky Pandarve. Obálka prvého súborného českého vydania (Crew, 2019). / Zdroj Disclaimer
Martin Lodewijk & Don Lawrence - Storm: Kroniky Pandarve (Storm 1) (Crew)
Storm nie je tak úplne novinka, jedno album vyšlo už v roku 2012 u vydavateľstva Albatros. Vtedy sa však veľmi neuchytil a pokračovania sme sa už nedočkali. Minulý rok Storma priniesla Crew vo svojej edícii MDEK (Mistrovská díla evropského komiksu), a to hneď v piatich albumoch naraz. Dostáva sa nám tak ucelenejší príbeh a lepší pohľad na svet planéty Pandarve. Séria pôvodne vyšla ešte v 80-tych rokoch a je tak skvelým pohľadom do pulpovej sci-fi (miestami na pomedzi fantasy). Hlavný hrdina Storm je prenesený spolu so svojou spoločníčkou Zrzkou na planétu Pandarve kde musia čeliť rôznym nástrahám. Každé album je samostatným príbehom, voľne však na seba nadväzujú. Príbehy sú viac-menej žánrovým klišé, avšak skvelo spracovaným, takže sa ani chvíľu nebudete nudiť. Tie navyše na ďalší level vynáša kresba, alebo skôr maľba, ktorá vykresľuje nádherný imaginatívny svet Pandarve a vôbec na nej nevidno zub času. Stormove príbehy ešte pokračujú v ďalších albumoch a tak neostáva len dúfať, že prvá kniha zožne úspech, napokon mnoho skôr narodených fanúšikov komiksu sa o ňu dlho doprosovalo, a pokračovania sa dočkáme čoskoro. (Keyko)
***
Dobyvačné armády. Obálka českého súborného vydania (Argo, 2019)
Dobyvačné armády. Obálka českého súborného vydania (Argo, 2019) / Zdroj Disclaimer
Jean-Claude Gal, Jean-Pierre Dionnet & Philippe Picaret – Dobyvačné armády (Argo)
Skvelé spracovanie barbarskej fantasy tematiky. Jean-Claude Gal je BOH kresličov. Teda...bol. Napriek jeho skorému odchdu nám však zanechal skvelé kúsky: Diosamante a Dobyvačné armády. Oboje by sa pokojne mohli odohrávať v tom istom svete ako Conan alebo Kull, či ktorý koľvek iný fantasy hrdinský príbeh. Pôvodne čiernobiele kresny, ktoré postupne vychádzali dakedy v 70tych a neskôr v 80tych rokoch vyšli konečne kolorizované a v súbornom vydaní veľkého formátu.
V prvom príbehu, Dobyvačných armádach, sledujeme predstavuje akýsi presun obrovského vojska Dobyvateľa (pokojne si doplňte Nabukadnezara, Ramesea II alebo akéhokoľvek iného dobyvateľa korého staroveku) z miesta na miesto a s tým spojené problémy. Spolu s ňou navštívíme prastaré mestá, armádu prepadnú divké kmene, vojaci a vojvodcovia budú umierať v púšti hladom i smädom. Druhý a tretí príbeh zosobňuje klasickú cestu hrinu, púť mladého vojvodcu Arna, s ktorým sme sa zoznámili na konci prvého príbehu, jeho vzostup a pád, politiku a dvorné intrigy.
Takto dajako musel vyzerať svet v dobe bronzovej, za čias prastarých mestkých štátov ríš Sumeru, Egypta či Babylonu. Alebo ak chcete, Conana. Hoc ide o jednoduchý príbeh, po vizuálnej stránke dostáva čitateľ skutočné komiksové orgie. Čitateľ sa vnára do šialene detailnej, až baroknej kresby, vníma každý ťah perom, každý tieň. Pre mňa jednoznačne jeden z najlepších komiksov tohto roku! (cyberstorm)
***
Žoldnéř #01: Kult svatého ohně. Obálka českého vydania (Crew, 2019).
Žoldnéř #01: Kult svatého ohně. Obálka českého vydania (Crew, 2019). / Zdroj Disclaimer
Vicente Segrelles - Žoldnéř (Žoldnéř 1) (Crew)
Autorský počin španielskeho maliara Vicenta Segrellesa bol ďalším restom, ktorý sa podarilo priniesť na náš trh v minulom roku. A to hneď v troch dieloch. Príbeh sleduje osudy hlavného hrdinu zvaného jednoducho Žoldnier, ktorý čelí rôznym nástrahám vo zvláštnom svete ležiacom o na vrcholkoch hôr. Od zvyšku ho oddeľujú husté oblaky a svet pod nimi je pre obyvateľov len obyčajným mýtom. Zápletka býva veľmi jednoduchá, hrdina čelí nepriateľom, zrade a zachraňuje krásne ženy, ktorých odev väčšinou neprežil rôzne nástrahy. Nič čo by mohlo vzniknúť v dnešnom prehnane citlivom svete. Ak sa však na to povznesiete, čaká vás príjemná, oddychová kniha.
Vizuálne spracovanie je kapitolou samou o sebe. Nádherná prepracovaná maľba dá poznať že autorov štýl dospel už pred preniknutím do komiksového sveta. Vincent sa pôvodne živil kresbou technických výkresov pre fabriku v Barcelone. Technické pozadie je zrejmé na mnohých detailoch, strojoch a konštrukciách budov, pretrhnutia oka reťaze, preniknutia šípu a podobne. Kulisy tak nie sú len samoúčelnými predmetmi vypĺňajúcimi scénu, ale teoreticky reálne fungujúcimi vecami. Celé séria má trinásť častí a každé album obsahuje doslov autora s procesom tvorby a rôznymi zaujímavosťami. (Keyko)
***
Před Incalem. Obálka českého súborného vydania (Crew, 2019).
Před Incalem. Obálka českého súborného vydania (Crew, 2019). / Zdroj Disclaimer
Alejandro Jodorowsky & Zoran Janjetov - Před Incalem (Crew)
Minulý rok priniesol aj uzatvorenie sveta Incalu. Posledný diel je akýmsi prequelom k pôvodnej sérii a zároveň aj najzrozumiteľnejším. Oproti skôr vydaným a viac metafyzickým knihám Incal a Poslední Incal, tentokrát dostávame viac civilný, detektívny príbeh. Vraciame sa do detstva a mladosti hlavného hrdinu Johna Difoola, dozvieme sa ako to bolo s jeho rodičmi, láskou jeho života, ako stretol svojho kamaráta vtáka Deepa a stal sa detektívom triedy R. Aj keď príbeh predchádza udalosti zo skôr vydaných častí, čítať ho samostatne veľmi neodporúčam, nakoľko sa tam objavujú postavy a odkazy na udalosti známe z pokračovaní, a nezainteresovaný čitateľ tak v tom môže mať dosť veľký zmätok. Aj keď sa príbeh drží viac pri zemi, svet Incalu je znova nápaditý, plný prazvláštnych tvorov, ľudí a technológií. Oceniť treba aj preklad, kedy sú niektoré názvy a dialógy správne štavnaté a pomáhajú tak vykresliť takmer bezútešnú budúcnosť.
Vizuálna stránka je pokračovaním, až možno poctou Moebiovi, ktorý stvoril pôvodný svet Incalu, na pokračovaní však už nechcel veľmi spolupracovať. Janjetovov štýl však ocenil a dal mu ‘požehnanie’. Znova tak môžeme vidieť detailný a pestrý svet. (Keyko).
***
Poslední jednorožec. Obálka českého vydania (Comics Centrum, 2019)
Poslední jednorožec. Obálka českého vydania (Comics Centrum, 2019) / Zdroj Disclaimer
Peter S. Beagle, Peter B. Gillis & Renae De Liz – Poslední jednorožec (Comics Centrum)
Posledný jednorožec vzišiel z pera amerického autora Petra S. Beagla. Hoci fantastická novela vyšla pred neuveriteľnými 51 rokmi a pôvodne mala trošku iný koncept, aký bol nakoniec čitateľom predstavený, svojím prevedením, posolstvom i ľahkosťou je jednoducho nadčasová. Preto nie je verejným tajomstvom, že sa preložila do viac ako 20 jazykov sveta a počet predaných kópií presiahol hranicu 6 miliónov.
O tom, kým Peter S. Beagle je, ako vyzerala jeho cesta spisovateľa jednotlivými životnými etapami, ale aj krátke náučné polemizovanie o spôsobe, akým Beagle svoje diela tvorí a aký prínos majú pre súčasnú spoločnosť, sa dočítate v pútavom príhovore (a zároveň aj autorskom medailóne) českého vydavateľstva Comics Centrum. V roku 2010 sa totiž Peter B. Gillis, ktorý intenzívne spolupracuje so spoločnosťou Marvel, rozhodol Beaglovu knihu opäť priviesť k životu. Tentokrát sa ale pre spopularizovanie klasiky zvolilo jedno z najvplyvnejších médií 21. storočia - komiksová adaptácia.
Posledný jednorožec vo svojej komiksovej adaptácii osloví aj tých najmenších čitateľov. Veľkým a dospelým čitateľom zase pripomenie, že zaspomínať si na svoje detstvo či staré časy sa dá hneď trojakým spôsobom (kniha – film – komiks), a každý má svoje čaro, ktoré neomrzí ani po rokoch či stáročiach. Náročným čitateľom vyrozpráva klasický príbeh o hľadaní samého seba v pútavom dobrodružstve magického tvora, na ktorého zabudol takmer celý svet.
Posledný jednorožec vás tak trošku prevychová a zmení na citlivejších ľudí, ktorí podobne ako on z tohto sveta pomaly miznú. A tak, ako sme v roku 1968 spolu s Beaglom hľadali stratených jednorožcov, budeme aj dnes spolu s Comics Centrom hľadať našu zabudnutú ľudskosť (Veronika).
***
Bouncer. Obálka súborného (1-7) českého vydania (Argo, 2019)
Bouncer. Obálka súborného (1-7) českého vydania (Argo, 2019) / Zdroj Disclaimer
Alejandro Jodorowsky & François Boucq – Bouncer (Argo)
V poslednej dobe sa na českom a slovenskom trhu začali objavovať i westernové komiksy. A je to dobre, pretože tento žáner býva často krát skvelo mixovaný s fantastikou. Jasne, mali sme tu Lucky Luka, ale tie skvosty prišli až neskôr. Vezmite si Jonah Hexa, Sykesa alebo Hrobára. Bouncer medzi takéto parádičky jednoznačne patrí.
Dej príbehu sa časovo odohráva po občianskej vojne, kedy Konfederácia už dávno priznala porážku, no jej myšlienky a ideály ešte tak úplne nepohasli. Hlavným hrdinom komiksu je jednoruký vyhadzovač a pištoľník, ktorý v jednom z mnohých špinavých miest prežíva svoj každodenný boj s krutou realitou divokého západu. Komiks, ktorý v preklade vyšiel v podobe súborného vydania všetkých pôvodných siedmich častí, sa vyznačuje surovosťou a krutosťou, ktorá je pre western tak príznačná. Zabudnite na rozprávkového Winnetoua, v Bouncerovi nájdete skutočný drsný svet divokého západu, vrátane sexu, prestreliek, otroctva, chľastačiek a bezprávia.
Výtvarnú stránku komiksu mal na starosti François Boucq, známy francúzsky ilustrátor a autorom/scenáristom tohto diela nie je nik iný, ako mág Alejandro Jodorowsky, ktorému v poslednej dobe v preklade vyšlo už niekoľko diel. (cyberstorm)

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Best of 2019

To najlepšie za rok 2019: seriály

Pomaličky končíme. Nech sa páči, najlepšie fantastické seriály za minulý rok.

To najlepšie za rok 2019: komiksy a grafické romány

Dostávame sa na koniec nášho malého seriálu o tom najlepšom, čo sme v rámci redakcie scifi.sk čítali. Posledným príspevkom sú komiksy agrafické romány, ktoré sa stali za posledných pár rokov nezanedbateľnou časťou slovenskej a českej prekladovej ale aj domácej fantastiky.

To najlepšie za rok 2019: YA a detská fantastika

Po víkendovej prestávke pokračujeme. Popri skvelej fantasy a hardcore science fiction sem - tam siahneme aj po young adult alebo po fantastike pre mládež a deti.

Čo sa hralo minulý rok? (Steam Awards 2019)

Rok sa s rokom stretol a najznámejšia platforma pre hry od firmy Valve opäť rozdeľovala Steam Awards. O narastajúcej prestíži tohto ocenenia svedčí fakt, že čoraz viac sa ním štúdiá chvália, pomáha to najmä menším vývojárskym kolektívom spropagovať ich hry. Navyše, hlasovanie o najlepších tituloch je v podstate čisto v pôsobnosti fanúšikov. Ako teda rozhodol vox populi sa pozrieme v nasledujúcom článku.

To najlepšie za rok 2019: Zahraničné fantasy

Minule sme vám priniesli to najlepšie zo science fiction. Dnes pridáme fantasy.

To najlepšie za rok 2019: Zahraničné science fiction

Pokračujeme vo výbere toho najlepšieho za minulý rok, čo sa nám podarilo prečítať. Nech sa páči: Zahraničné science fiction

To najlepšie za rok 2019: Domáca slovenská a česká tvorba

Rok 2019 máme za sebou, novoročné a trojkráľové sviatky taktiež, takže je na čase si pozrieť výber toho naj z minuloročnej literárnej nádielky.

To najlepšie za rok 2019: Najväčšie anime trháky 2019.

2019 sa nám končí a to znamená jednu vec. Spätný pohľad na anime, ktoré boli za posledný rok odvysielané. Napriek občasným výkrikom, že médium upadá sme tu aj tentokrát mali kvantum skvelých šou. Nie len pokračovania epických ság, ktoré nás zabávajú už roky, ale aj desiatky úplných noviniek, ktoré si získali svojich fanúšikov po celom svete. Bez obáv si dovolím tvrdiť, že v roku 2019 si našli fanúšikovia anime seriál, poprípade seriály, ktoré sa zaisto zapíšu do ich top 10. Tento rok bol jednoducho povedané SUPER.