E. Pochovi démoni

Nový E. Pocha celkom príjemne prekvapil. Kedy bude dvojka?
Podpor scifi.sk 2% dane
Myslím, že Marka E. Pochu Pochu netreba čitateľom osobitne predstavovať. Niekto ho celkom môže, iní nad ním dvíhajú obočie, ale jedno sa tomuto zvláštnemu maskotovi slovenského fandomu uprieť nedá. Všetci o ňom hovoria.
Doteraz som jeho knihy nečítala, len pár poviedok v rôznych antológiách. Najviac z nich ma oslovila Diablova diera v zborníku Fantázia 2015. Po jej prečítaní som si takmer kúpila Krajinu kanibalov a zachránil ma len text na prebale, keď ma láskavo informoval, že to nie je nič pre mňa.
Autorova novinka Svet je plný démonov z dielne vydavateľstva Hydra je rozšírením a pokračovaním práve onej Diablovej diery (tá zároveň tvorí jej prvú kapitolu) a na obálke jej namiesto slovka horor svieti žánrové zaradenie „temná urban fantasy“.
Svet je plný démonov
Svet je plný démonov Disclaimer
Útla, ani nie dvestostranová knižka sa v podstate skladá zo šiestich pospájaných, viac či menej nadväzujúcich poviedok. Protagonistami sú lovci démonov, zamestnanci slovenskej pobočky tajnej organizácie na vyšetrovanie nadprirodzených javov. Upír, čarodejník, poloposadnutá dievčina a svalnatý chlapík na ručné práce. Skúsený odborník osvedčený rokmi, nesmelý nerd, kráska a hláškujúci mačo. Celkom sympatická štvorica, a to je pri knižke tohto druhu polovica úspechu.
Kniha je ako koniec-koncov všetky autorove diela, na ktoré som nabrala odvahu, veľmi čítavá. Zhltla som ju na dve posedenia, za dve lenivé víkendové dopoludnia. Autorovou veľmi silnou stránkou je budovanie postáv a vzťahov medzi nimi. To som písala už v recenzii na jeho poviedku v Kolejách smrti a prejavuje sa to aj tu.
Fantastické motívy sú v podstate známe, duchovia, démoni, vlko/kryso/medveďo/gorilo/veveričkodlaky, cesnak, kríže, strieborné náboje, tajné organizácie, strašidelná psychiatria. Klasika v tomto prevedení podľa mňa funguje. Klišé sa obracajú naruby (keďže démoni nie sú automaticky aj záporákmi) a jednotlivé dieliky skladačky sa spájajú do pomerne nápaditého celku.
Nechýbajú ani odkazy na známe diela, možno aj viac než sa mi podarilo identifikovať. V jednom momente sa do chatky dovalí chlapík s motorovou pílou a zakričí: „Janko sa vrátil!“, niektoré postavy sú pomenované po maliaroch atď.
Nedostatky spočívajú skôr v detailoch než v širšom pláne. Pri korektúre ušli nejaké drobnôstky, niektoré slovné spojenia pri hlbšom zamyslení celkom nedávajú zmysel, nájdu sa aj logické kopance. Chlapík, prezlečený do historického kostýmu, vytiahne pištoľ spod koženej bundy, český kolega pošle lovcom pod stromček vlastný román o ich nedávnom dobrodružstve, zjavne napísaný aj vydaný za týždeň.
Niektoré časti mi možno sadli menej, celkovo sa mi však knižka Svet je plný démonov čítala príjemne. Nechutností len zopár, inak celkom fajn dobrodružná jazda s osvedčenými hrdinami, akých ste už možno videli aj inde, ale aj tak a možno práve preto im dokážete držať palce. Proste oddychovka, miestami možno nedoladená v detailoch, ale ako celok funkčná, v niektorých častiach dokonca milá. Koniec je otvorený a príbeh má našliapnuté na celkom zaujímavé pokračovanie. Ak vyjde, ja si ho rada prečítam.
Objednajte si priamo na martinuse: Mark E. Pocha - Svet je plný démonov
Mark E. Pocha – Svet je plný démonov
Vydavateľstvo: Hydra
Rok vydania: 2019
Počet strán: 184
ISBN: 9788089968350
Martinus:
Objednajte si priamo na martinuse: Mark E. Pocha - Svet je plný démonov

YaYa

YaYa
Má rovnako rada bosorky na metlách aj vesmírne lode. Pre scifi.sk najmä recenzuje knižky a dohliada na pravopis a gramatiku.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB