Nový fantasy seriál Black Company

Klasický fantasy príbeh Glena Cooka The Black Company zostal 19 rokov nepovšimnutý.
Filmová história sci-fi časť 9. (2010-2020)
Klasický fantasy príbeh Glena Cooka The Black Company (v češtine Kroniky Černé legie) zostal nepovšimnutý aj 19 rokov po pravdepodobnom ukončení série vydanom v roku 2000 pod názvom Soldiers Live. Vyzerá to však, že séria čoskoro vstane z mŕtvych. Nedávno totiž vyšiel nový príbeh Port of Shadows a vlani sme sa dopočuli, že Eliza Dushku (Buffy, animovaný Torchwood) plánuje chce zrežírovať televíznu adaptáciu a aj si v nej zahrať. (Spoľahlivosť zdroja je otázna, ale podľa IMDb bola TV adaptácia v apríli vo fáze predprodukcie.)
Chronicles of the Black Company/The Book of the North (Tor, 2000-2001)
Chronicles of the Black Company/The Book of the North (Tor, 2000-2001) Disclaimer
Seriály sú všeobecne považované za akýchsi krstných otcov teraz populárneho subžánru grimdark vyznačujúceho sa dystopickými, amorálnymi alebo násilnými prvkami. Seriál The Black Company by tak mohol pekne nadviazať na končiacu Hru o tróny.
Podobne ako bestseller Georga R.R. Martina, aj séria The Black Company zaujíma k tradičnému fantasy svetu osobitý prístup. Dobro a zlo nie sú jednoznačné. Nejasné hranice medzi nimi sú zdrojom nepretržitého konfliktu medzi osobnou morálkou a vyššími cieľmi a ambíciami, pričom zo žoldnierov Čiernej légie sa často stávajú hračky v rukách veľkých osobností a mocností.
The Black Company má na rozdiel od GOT obmedzenejší počet postáv a len zriedka sa jeho dej odohráva na viac než dvoch miestach naraz. Tento cielenejší prístup by bol ideálny pre televízny seriál, lebo autorom by dal viac času, aby sa ponorili hlbšie do vnútra rôznorodých a svojských osobností spoločnosti, a nie len skákali z jedného miesta obrovského sveta na druhé, aby priniesli krátku scénu s určitou z obrovského množstva postáv.
České vydanie Kroník Čiernej légie/Knihy severu (Brokilon, 2000-2001)
České vydanie Kroník Čiernej légie/Knihy severu (Brokilon, 2000-2001) Disclaimer
The Black Company by divákom navyše ponúkla možnosť pochopiť realitu vojny a to, čo so sebou prináša rola vojaka. Pri správnom spracovaní sa The Black Company môže stať ideálnou príležitosťou priblížiť divákom životy vojakov. Možno dokonca umožní nazrieť do izolovanej komunity bratov (a sestier), ktorých jediným cieľom je pokračovať vo vojne. Členovia Légie, podobne ako mnohí skutoční veteráni, ktorí sa vracajú zo zámorských bojísk, sa snažia asimilovať do normálnej kultúry. Nájdu útechu v tých, ktorí pre nich majú pochopenie a neočakávajú, že sa s nimi bude zaobchádzať ako s hrdinami. Všetci žoldnieri Čiernej légie sú len omylní ľudia a snažia sa nájsť vlastnú cestu v ťažkých morálnych podmienkach.
Práve tento aspekt subžánru grimdark je pravdepodobne kľúčom k jeho popularite. Čitatelia a diváci chcú postavy, v ktorých sa sami vedia nájsť. Nie dokonalých kráľov, kniežatá či hrdinov, ale každodenných mužov a ženy, čo robia chyby a posúvajú sa vpred.
Glen Cook
Glen Cook / Zdroj Disclaimer
Séria The Black Company je takýchto postáv plná. O sympatické postavy nie je núdza. Či už je reč o záhadnom Ravenovi, osobnosti plnej chýb a ľútosti, alebo o Kapitánovi, mužovi medzi dvoma mlynskými kameňmi – má povinnosti voči svojim bratom a zároveň musí myslieť na česť Légie. Samozrejme, je tu aj svojská čarodejnícka dvojica Goblin a One-Eye – najlepší priatelia, ktorí sa však neustále škriepia, sú majstrami žartov a lumpáctva všetkého druhu. Títo dvaja sa snažia zakaždým odľahčiť napätie, a to aj vo chvíli, keď sa svet snaží Légiu udupať.
Okrem toho, ak sa príbeh orámcuje ako kroniky (ako v samotných knihách), môže TV seriál Black Company vykresliť postavy dôvernejším a intímnejším spôsobom. Postava Croakera by mohla byť okom kamery, cez ktoré sa všetko filtruje, a diváci by sa o tejto hlavnej postave dozvedeli omnoho viac, než je možné v tradičných TV príbehoch
Ako sa preukázalo v Game of Thrones (spolu s ďalšími zaujímavými titulmi od HBO, napríklad Deadwood), práve príbehy, ktoré sú z veľkej miery riadené postavami a sú morálne ladené, majú veľkú šancu vytvoriť si zanietenú divácku základňu. Snáď ešte dôležitejšie je, že Cookova séria rozpráva úplne iný druh príbehu ako Pieseň ľadu a ohňa či ďalšie veľké epické fantasy série čakajúce na vlastné adaptácie, napríklad Kolo času, Rothfussova Kronika kráľovraha alebo diela Brandona Sandersona. Tento jedinečný prvok pomôže sérii The Black Company vyniknúť medzi množiacimi sa televíznymi adaptáciami.
S patričným rozpočtom sa vďaka bohatému zdrojovému materiálu The Black Company môže stať dôstojným nástupcom GOT.

J.Niničová

J.Niničová
.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB