Batman: Záhada Batwoman - recenzia

Tučniak (Penguin) a Rupert Thorne sa dostanú na mušku netopiera. Tentoraz je ním ale žena - Batwoman. Aké tajomstvo skrýva?
Panteón majstrov hrôzy
Batman: Mystery of the Batwoman - DVD Batman: Mystery of the Batwoman - DVD
Zatiaľ čo sa chlapci a dievčatá vo Warner Bros. pripravujú na najnovšieho Batmana, mne sa do rúk dostalo video s posledným animovaným filmom o netopierom mužovi - Batman: Mystery of Batwoman (Tajomstvo Batwoman). Film je situovaný za sériou Batman and Robin, v ktorej sa vyskytuje ako Batman, tak aj Robin a Batgirl. Tento raz ale máme aj ďalší prírastok do rodinky - tajomná Batwoman prenasleduje zločincov mesta Gotham.
Batman: Mystery of the Batwoman - Batwoman pred úderom Batman: Mystery of the Batwoman - Batwoman pred úderom
Film sa začína tým, ako Batwoman prekazí Penguinovi a Rupertovi Thorneovi transport ilegálnych zbraní do zahraničia. Títo dvaja páni podnikatelia dávajú neúspech za vinu Carltonovi Duquesneovi, ktorý sa so svojou bandou gangstrov stará o bezpečnosť celého záťahu. Batwoman je tajomná. A nie je to kamarátka. Skôr bezmilostná protivníčka všetkých zločincov. Nebaví sa, nie je milá, nespolupracuje s políciou. A to nie je prvý rozdiel medzi touto záhadnou ženou, ktorá emuluje Batmana.
Ak by toto bol veľmi primitívny - ako skoro každý iný kreslený film - asi by sme vedeli, kto je Batwoman hneď potom, čo by sa na obraze objavila prvá neznáma osoba ženského pohlavia. V tomto filme sa ale do popredia dostanú hneď dievčatá tri a aj keď hra s identitou Batwoman je viac než transparentná, predsa len filmu neuberá na napätí. Batman dostáva ľudskú tvár a teda aj viac priestoru ako Bruce Wayne, čo určite nie je na škodu. Skôr naopak, Bruce pôsobí sviežo, mlado a plný energie. Úplný opak mlčanlivého, melancholického a neusmievajúceho sa Batmana.
Batman: Mystery of the Batwoman - Batwoman útočí Batman: Mystery of the Batwoman - Batwoman útočí
Animácia - najmä pozadia - sú na dobrej úrovni, aj keď žiaľ ničím neprekvapili. Štýl seriálu bol zachovaný a nie je to na škodu. Niekedy by som si želal trochu detailnejšiu kresbu, ale to by možno ublížilo tradícii a tak aj dojmu z filmu. Hlasy jednotlivých postáv boli zvolené vynikajúco. Kevin Conroy ako Batman je úžasný a silne ťahá celý zbor hercov za sebou k lepším výkonom. Zvuky a hudba sú na dobrej úrovni. Z hudby najviac prekvapila skladba "Betcha Neva", ktorú naspievala Cherie (totálne neznáma francúzska speváčka, ktorej prvý album vychádza iba v júli 2004, a myslím, že to môže byť ďalšia hviezda... akýsi mix Celine Dion a Shakiry) a ak by som si mal tipnúť, tak si myslím, že speváčka v bare Iceberg bola kraslená podľa nej.
Celkovo je Záhada Batwoman veľmi príjemným filmovým animovaným osviežením, žiaľ jednoduchá dramaturgia zabíja celkom dobre napísaný scenár. Postavy sú sympatické a ako diváci si určite obľúbite Batwoman, ktorej príbeh zaujme. Škoda len, že sa nepodarilo z dobrých ingrediencií vytvoriť ešte chutnejšie hlavné jedlo.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

sfsd (Anonym)
sdfsdfsdfsd
30.04.2004

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB