6 upírskych noviniek, do ktorých sa budete chcieť zahryznúť

Prehľad všetkého, čo sa v tomto žánri chystá
Fantastická poviedka
4.
kolo
Pred niečo vyše dekádou sme boli uprostred veľkého nadšenia pre upírsku tematiku, za čo mohol úspech filmov, seriálov a kníh ako Twilight, True Blood a Vampire Diaries. Nakoniec ale aj táto bublina spľasla a ďalšie pokusy o nadviazanie na túto vlnu popularity nepriniesli očakávaný úspech ani zárobky. Filmy ako Temné tiene, Abraham Lincoln: Lovec upírov či Upírska akadémia nedokázali upútať obecenstvo upírskych fanatikov a znamenali povestné zabodnutie kolíka do srdca žánru.
Po piatich rokoch od skončenia True Blood a šiestich od posledného filmu série Twilight sme možno na pokraji ďalšej veľkej upírskej renesancie. Na mainstream sa totiž chystá útok množstva nových projektov zameraných na týchto milovníkov krvi. V prípade, že ste v poslednom čase nesledovali novinky, ponúkame vám prehľad pripravovaných seriálov a filmov o upíroch.
What We Do in the Shadows/Čo robíme v temnotách
What We Do in the Shadows - Plagát
What We Do in the Shadows - Plagát / Zdroj Disclaimer
Jedným z mála svetlých bodov počas „upírskeho sucha“ bol zábavný mockument Čo robíme v temnotách od režiséra Taiku Waititiho, ktorý nám predstavil skupinku staromódnych upírov žijúcich v spoločnom podnájme na Novom Zélande. Teraz nám rovnaký tím tvorcov prinesie tento film v seriálovej podobe a vyzerá to tak, že pôjde o projekt z rovnakej krvnej skupiny. Aj keď v seriáli neuvidíme hercov z filmu, podieľa sa na ňom veľa ľudí, ktorí tvorili aj pôvodný film. What We Do in the Shadows bude mať premiéru na stanici FX 27. marca.
Vampire Chronicles od Anne Rice
Anne Rice's Vampire Chronicles - Scéna z filmu Interview s upírom
Anne Rice's Vampire Chronicles - Scéna z filmu Interview s upírom / Zdroj Disclaimer
Lestat sa stal prvým príkladom moderného upíra po tom, ako sa objavil pred viac ako 40-timi rokmi v románe Interview s upírom z pera Anne Riceovej. Séria kníh The Vampire Chronicles, ktorých je zatiaľ 15 a stále sa rozrastá, dostane svoje miesto v súčasnej televíznej tvorbe. Práca na seriáli bola ohlásená už pred dvoma rokmi a teraz mieri na stanicu Hulu, pričom Anne Rice a jej syn Christopher budú v pozícii producentov. Zatiaľ nebolo oznámené žiadne herecké obsadenie, ale dá sa očakávať, že v priebehu roka sa dozvieme viac. Predpokladaná premiéra by tak mala byť budúci rok.
Dracula
Anne Rice's Vampire Chronicles - Rumunské knieža, inšpirácia legendárnej postavy
Anne Rice's Vampire Chronicles - Rumunské knieža, inšpirácia legendárnej postavy / Zdroj Disclaimer
Čo by to bolo za pravú upírsku renesanciu, keby v nej nefiguroval otec všetkých upírov, sám Dracula od Brama Stockera? Fanúšikovia sci-fi a fantasy dobre poznajú meno Stevena Moffata, ktorý bol v rokoch 2009 až 2017 hlavným producentom seriálu Doctor Who a okrem toho vytvoril aj seriál Sherlock. V súčasnosti upriamil svoju pozornosť na Sherlockovho literárneho súčasníka Draculu, pretože pripravuje novú mini-sériu pre BBC a Netflix, v ktorej grófa stvárni Claes Bang. Dej bude zasadený do roku 1897, čiže do obdobia, keď bola vydaná kniha. Predošlé skúsenosti tvorcov tak môžu byť dôvodom nadšenia fanúšikov.
The Lost Boys
Stratení chlapci - Plagát
Stratení chlapci - Plagát / Zdroj Disclaimer
Stanica CW zožala s Upírskymi denníkmi obrovský úspech, keďže sa dočkali aj dvoch spin-offov, pričom jeden z nich sa stále vysiela. Dá sa teda predpokladať, že by chceli dostať žáner sexi mladých upírov opäť na výslnie. Teraz oficiálne oznámili objednávku na pilotný diel založený na kultovej klasike z roku 1987 The Lost Boys. Rob Thomas, známy vďaka Veronice Marsovej, mal tento nápad už pred dvoma rokmi. V seriáli by sme spoznali skupinu mladých atraktívnych vampov, pričom každá séria by prezentovala desaťročie v ich životoch začínajúc 60-tymi rokmi až po súčasnosť. Zdá sa, že nová verzia pilotného dielu by vlastne len kopírovala dej pôvodného filmu, ale tvorca má, dúfajme, v pláne niečo zaujímavejšie. Zatiaľ ale ešte nie je isté, či sa pilotný diel pretaví aj do seriálu.
Buffy the Vampire Slayer – Buffy premožiteľka upírov
Buffy the Vampire Slayer - Poster 3 Buffy the Vampire Slayer - Poster 3
Buffy the Vampire Slayer - Poster 3 Disclaimer
Reboot Buffy bol oznámený už minulé leto. Monica Owusu-Breen bude hlavnou producentkou a tvorca pôvodného seriálu Joss Whedon výkonným producentom. Monica Owusu-Breen ubezpečila fanúšikov, že tento seriál bude pokračovaním mytológie predstavenej v pôvodnej Buffy a Angelovi, a prezradila, že hlavná premožiteľka bude tentokrát afro-americká teenagerka. Sarah Michelle Gellar sa vyjadrila, že sa v seriáli neobjaví, ale keďže ten je zatiaľ len vo výrobe, môže sa to zmeniť. Vysielať by sa mohol na stanici Hulu alebo FX alebo dokonca na Disney+, ak pôjde o rodinnejšiu verziu.
Morbius the Living Vampire
Morbius: The Living Vampire - Plagát
Morbius: The Living Vampire - Plagát / Zdroj Disclaimer
Väčšina z upírskych projektov mieri na malé obrazovky, ale jedna postava upíra príde budúci rok aj do kín – film Morbius the Living Vampire, kde si hlavného hrdinu zahrá Jared Leto. Postava z marvelovských komiksov bola pôvodne záporákom v Spider-Manovi, ale zakrátko sa pohla ďalej a stala sa krv sajúcim anti-hrdinom v štýle Punishera. Morbius bol zobrazený ako škaredý a podobný netopierovi a potom tiež ako sexi goth, čo záviselo od obdobia, kedy komiksy vychádzali. Môže sa pre Sony upír superhrdina s R-kovou prístupnosťou stať ďalším Venomom? A zaradí sa Jared Leto medzi Garyho Oldmana, Toma Cruisea a Roberta Pattinsona ako ikonický upír strieborného plátna? To sa dozvieme na jeseň budúceho roku, keď dorazí do kín.
Fanúšikovia upírov si teda prídu na svoje a určite si niečo z tejto ponuky vyberú. Ktovie, či tento žáner nakoniec opäť nevyvolá také ovácie ako pred desaťročím.

Ivana Kráľová

Ivana Kráľová
Som fanúšička filmov, seriálov a kníh rôznych žánrov a tiež popkultúry.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami