Vedci zachytili opakované rádiové signály z ďalekej galaxie

Vedcom sa podarilo zachytiť opakované rádiové signály prichádzajúce z hlbokého vesmíru.
Podporte scifi.sk
Ide o prelom, pričom vedci takéto opakované rádiové signály zachytili len po druhý raz. Objav tak opäť poukazuje na ďalšie záhady vesmíru, ale tiež prináša potenciálnu možnosť konečne sa dozvedieť, čo tieto signály prichádzajúce z galaxie vzdialenej miliardu svetelných rokov vyslalo.
Dohady o možnom pôvode rýchlych rádiových zábleskov, ktoré sa nazývajú aj FRB, sa rôznia. Môže ísť o čokoľvek od explodujúcich hviezd až po vysielanie od mimozemskej civilizácie. Stále však zostávajú rovnako tajomné a máme len málo dôkazov naznačujúcich, odkiaľ by mohli pochádzať.
Veda na scifi.sk - Kanadský rádiový teleskop CHIME
Veda na scifi.sk - Kanadský rádiový teleskop CHIME / Zdroj Disclaimer
Aj keď záblesky trvali len milisekundu, boli vyslané pomocou množstva energie, aké sa Slnku podarí vyprodukovať za 12 mesiacov.
Zaujímavé je, že vedci sledovali, ako sa tieto signály šesťkrát zopakovali, a to pravdepodobne z toho istého miesta.
„Doteraz bolo známe len jedno vysielanie opakujúcich sa signálov. Vedomie, že sa objavilo ďalšie, naznačuje, že ich tam niekde môže byť viac. A s väčším počtom rovnakých úkazov a zdrojov, ktoré budeme môcť preskúmať, možno porozumieme tejto kozmickej hádanke – odkiaľ signály pochádzajú a čo ich spôsobuje,“ povedala Ingrid Stairs, členka tímu CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment – rádiový teleskop) a astrofyzička Univerzity Britskej Kolumbie.
Veda na scifi.sk - Môžu signály pochádzať z neutrónovej hviezdy?
Veda na scifi.sk - Môžu signály pochádzať z neutrónovej hviezdy? / Zdroj Disclaimer
Výskumníci v jednej z dvoch štúdii vydaných v časopise Nature napísali, že druhé zachytenie rádiových signálov môže znamenať, že existuje „značná populácia“ opakovaných signálov.
Dva rôzne úkazy opakovaných vĺn tiež vedcom umožnia preskúmať, v čom sa líšia od obyčajných signálov, pomôžu im dozvedieť sa viac o ich zdroji a nájsť ďalšie podobné vysielania.
Výskumníci celkovo v rozmedzí len troch týždňov zachytili asi 13 signálov a tie im poskytnú množstvo nových dát pre pátranie po ich zdroji. Spoločne by tak mohli podať dôkazy o extrémnom alebo nezvyčajnom prostredí, z ktorého pochádzajú. Alebo sa dozvieme, ako niektorí dúfajú, o záhadnej technológii vyvinutej mimozemšťanmi, ktorá signály do vesmíru vysiela...
Člen tímu Arun Naidu z McGillovej univerzity uviedol: „nech už spôsobuje tieto rádiové vlny čokoľvek, je zaujímavé vidieť, aký široký rozsah frekvencii dokáže vytvoriť. Sú isté modely, ktorých zdroj v skutočnosti nedokáže vyprodukovať nič pod určitú frekvenciu.“
Veda na scifi.sk - Alebo sú z iného zdroja?
Veda na scifi.sk - Alebo sú z iného zdroja? / Zdroj Disclaimer
Signály boli zachytené rádiovým teleskopom Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) v Britskej Kolumbii. Niektorí vedci sa obávali, že rozsah frekvencii, ktoré zariadenie dokáže zozbierať, bude príliš nízky na to, aby sa zachytili FRB. Zariadenie však našlo oveľa viac, ako sa očakávalo, a vedci veria, že odhalí ešte viac.
Z trinástich nových zachytených vĺn má najmenej sedem frekvenciu 400 MHz, čo je zatiaľ najnižšia zaznamenaná frekvencia. Preto sú na mieste domnienky, že ich môže byť oveľa viac, lenže sú príliš nízke na to, aby ich CHIME zachytil.
„Teraz vieme, že zdroje dokážu vyprodukovať nízkofrekvenčné rádiové vlny. Tie dokážu opustiť svoje prostredie a dostať sa Zem bez toho, aby boli príliš rozptýlené na zachytenie. To samotné nám už čosi o ich prostredí a zdrojoch hovorí. Záhadu sme ešte nevyriešili, ale máme ďalšie kúsky skladačky,“ vyjadril sa Tom Landecker, člen tímu CHIME z National Research Council of Canada.

Ivana Kráľová

Ivana Kráľová
Som fanúšička filmov, seriálov a kníh rôznych žánrov a tiež popkultúry.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB