Potrebujeme Ant-mana?

Juraj uvažuje o tom, že prečo sa vôbec niekto obťažoval natočiť Ant-Mana.
Filmová história scifi
Do kín prichádza najmenší marvelovský hrdina: Ant-man. V zámorí známy, pravdepodobne aj populárny, u nás už pomenej. Väčšina divákov nevie, čo má od filmu čakať a občas zaznie aj otázka, či vôbec môže byť zaujímavý. Naozaj potrebuje Ant-mana filmový svet Marvelu?
Nie je prekvapením, že Marvel doprial film aj Ant-manovi. V pôvodných komiksoch je to jeden zo zakladajúcich členov Avengerov. Mal by sa teda v nich objaviť. Z pohľadu divákov však tento hrdina môže vyznievať absurdne. Človek so schopnosťami a veľkosťou mravca vyznieva smiešne, hlavne v porovnaní s ostatnými hrdinami Marvel cinematic universe (MCU).
Ant-Man - 4
Ant-Man - 4 / Zdroj Disclaimer
Scenáristi sa však s touto výzvou popasovali a predstavujú nám Ant-mana ako človeka z davu. U nás by sme povedali „človek milión“, niekde by povedali, že jedného mravčeka v mravenisku. Presne tým je.
Scott Lang totiž nie je ničím špeciálny. Má síce vzdelanie, ale inak je celkom obyčajný. Nemá geniálnu myseľ, nemá peniaze. Vie len kradnúť. Je obyčajný. Ako zlodej a bývalý trestanec sa radí do tých nižších vrstiev spoločnosti. Je pravý opak toho, čo sú Avengers.
Tony Stark je milionár. Je to vrchol „potravinového reťazca“ kapitalizmu. Na dôvažok mu to ešte aj myslí. On sa nachádza vysoko nad bežnými ľuďmi, je príliš vzdialený ich starostiam. Podobne je na tom i doktor Banner. Je to lekár, niekto koho spoločnosť naozaj potrebuje, tiež má geniálnu myseľ ale musí si prísne kontrolovať emócie. Svet totiž jeho zelené alter ego nenávidí. Preto je zo sveta vyčlenený, musí stáť mimo neho. Thor je Asgarďan, mimozemšťan, prakticky poloboh. S bežným človekom sediacim celý deň v kancelárii má pramálo spoločné. Takisto i Steve Rogers, človek z iného času, vylepšený jedinec, Nietscheho vysnený nad-človek. A mohli by sme pokračovať. Black Widow, Hawkeye sú trénovaní zabijaci žijúci v tieňoch. Druhý menovaný má síce rodinu, no tá do filmu bola natlačená násilím a tiež je držaná mimo bežného sveta. Vison je stroj, Scarlett Witch je Inhumans – teda prakticky mutant.
To, čo sa snažím povedať je, že nikto z Avengers nepredstavuje toho bežného človeka, ktorého majú ochraňovať. Stoja nad nimi, alebo mimo nich.
Scott Lang je iný. Je to presne jeden „z nás“, z davu, ktorý by pri Ultronovi bezmocne kričal. Niekto, s kým je najľahšie sa divákovi stotožniť. Kto reprezentuje tých, ktorí majú byť hrdinami ochraňovaní. Má dcéru, ktorú nestráži žiaden S.H.I.E.L.D., len on sám. Nemá schopnosti, len pár priateľov a ukradnutý oblek.
MCU potrebuje Ant-mana. Niekoho, kto bude zatupovať bežných ľudí. Hlas „mravcov“ pod nohami „polobohov“. Pre rovnováhu, harmóniu, dôslednosť, no proste pre veci, ktoré robia umenie umením. Takisto treba novú postavu, s ktorou sa divák ľahšie stotožní. Nikdy som si nepripadal ako génius, mimozemšťan a tobôž nie milionár. Nikdy som si síce nepripadal ani ako zlodej, ale rozumiem tomu, keď sa v živote niečo pobabre a potrebujeme druhé šance.
Je jedno, či Ant-mana považujeme za dobrý film alebo nie. Je tam, lebo tam musí byť zastúpený aj bežný človek. To je jeho funkcia. Či ju naplní, vedia len scenáristi. My, diváci, sa to dozvieme až v Civil War.

Juraj Búry

Juraj Búry
Mám veľa čiernych vlasov, kocúra a plyšového pavúka. Väčšinou sa mocem v Nitre, alebo po kopcoch a hradoch. Strašne rád sa hrám, čítam a pozerám a potom o tom premýšľam. Pôsobím mladší ako v skutočnosti som.

Diskusia

andrej android praznovsky
Pekne si to povedal.
04.11.2015

Aldeberan
Presne tak, Marvel potreboval hrdinu z ľudu, niekoho, s kým sa môže stotožniť aj americký Six Pack Joe. A práve to je aj jeho slabina - ide totiž o tak špecificky amerického hrdinu, že veľa jeho skúseností, ktoré Američan okamžite pochopí, sú pre priemerného Európana nepredstaviteľné - napr. pobyt vo väzení, alebo problémy s dcérou.
01.12.2015

Aleš Horváth
nechspem preco je predstavitel bezneho cloveka zlodej. ci zastavka vo vazeni je bezny zazitok pre kazdeho?
25.05.2016

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2015)

Ant-Man