Solárne plachty stiahnuť a upevniť! Pripraviť člny na vylodenie! Začína sa dobrodružstvo na planéte, ktorá toho skrýva viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať! Hor sa teda vopred, na vlnách vesmíru k dobrodružstvám.
Tí, ktorí z vás čítali román Roberta Louisa Stevensona, si určite vzpomenú na svoje detské časy, keď sme sa s pirátmi a dobrodruhmi na morských koráboch snažili nájsť poklad pokladov ukrytý kapitánom Flintom na tajuplnom ostrove. Asi je jedným z takýchto fanatikov aj niektorý z producentov spoločnosti Disney, pretože sa na naše filmové plátna práve dostalo nové dielo, ktoré nie je ničím iným ako kresleným prepisom ďalšej klasiky.
Jim Hawkins je obyčajný chalan vyrastajúci na Bohom a globalizáciou (alebo je to už galaxizácia?) opustenej planéte, kde spolu s matkou vedú malý hostinec. Až sa mu jedného dňa do rúk dostáva zariadenie obsahujúce mapu k bájnemu pirátskemu pokladu na Planéte pokladov prebudí sa v ňom duša dobrodruha. Spolu s archeológom doktorom Dopplerom, kapitánkou vesmírneho korábu Ameliou a posádkou ich lode Legacy sa vydáva za dobrodružstvom. Čoskoro ale zisťuje, že najatá posádka pod vedením lodného kuchára Johna Silvera je vlastne pirátskou bandou, ktorá chce poklad pre seba...
Disney sa teda rozhodol zasadiť dej do vesmíru naplneného akýmsi éteriom, ktorý umožňuje lodiam v ňom plávať a bytostiam žiť. Vedecko-fantastické prvky sú jemne votkané do príbehu, aj keď sa nájdu aj také, ktoré sa javia príliš silné či náhodné, napr. výbuch supernovy a nasledovná premena na čiernu dieru, ktorej sa loď pokúša uniknúť. Jednotlivé postavy sú charakterovo vykreslené dobre, aj keď nadpriemernými ich robia skôr maličkosti ako charizma, ktorá by to mala byť. Tak je to Jimova inteligencia, B.E.N.-ov hlas či strohosť a cynickosť kapitánky Amelie.
Aj keď je obsah oproti románovej predlohe dosť zmenený, sú zmeny uskutočnené príjemným ozvláštnením príbehu. Vzťah, ktorý sa vyvinie medzi Jimom a Silverom je pritom zaujímovým potvrdením, že si Disney dáva záležať aspoň na vývoji postáv, keď už nie na originalite. Emocionálne film pôsobí vyvážene, v niektorých momentoch dokonca sugestívne.
Po vizuálnej stránke sa filmu nedá vytknúť skoro nič. Perfektne sú spracované najmä pozadia, na ktorých sa dej odohráva. Vynikajúco je taktiež uskutočnené splynutie 3D a 2D prvkov. Dokonalosť tohto splynutia je viditeľná na postave Johna Silvera, ktorý je ako cyborg zpolovice kreslený ručne a zpolovice vytvorený v počítači. Animácia je plynulá, nenecháva nás na pochybách, že sa jedná o jedno z vrcholových diel svetovej animácie.
Kreatívne spracovanie jednotlivých postáv ale oproti pôvodným návrhom pokrivkáva. Opäť ustúpili inovačné prvky mainstreamingu. Namiesto totálne nových mimozemských rás (inovačne by som dokonca prirovnal pôvodné návrhy k novým Star Wars) tu máme plejádu napodobenín zvierat (pes, pavúk,...), ktoré vyzerajú ako okopírovane z niektorej predchádzajúcej Disneyovky. Duša fantastu si len povzdychne a povie: "Škoda."
Hudba od Johna Howarda Newtona naprieki tomu vynikajúco dokresľuje prostredie deja. Jedná sa pritom o klasicky dobrodružnú hudbu s fanfárami počas víťazstiev našich hrdinov a s tajuplnými momentami napatia, ak hrozí nebezpečenstvo.
Osobne film odporúčam tím z nás, ktorí majú detské srdce, bažia po ďalšom kreslenom filme. Tvrdí sci-fisti si na svoje žiaľ neprídu, aj keď by ich možno mohla upútať vizuálna stránka filmu.
Alexander Schneider Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.