Battle Beyond the Stars

Aj keď bol tento ročník Medzinárodného filmového festivalu v bratislavskom Polus City Centre už tradične na sci-fi chudobný, vybrali sme sa tam aby sme vám mohli priniesť recenziu na tento u nás pomerne menej známy film, ktorý tu bol predstavený v rámci prehliadky filmov producenta Rogera Cormana.
Filmová história scifi
Battle Beyond the Stars
Battle Beyond the Stars Disclaimer
Mierumilovných ľudí na planéte Akira ohrozuje krutý vesmírny terorista Sador. Ten disponuje zbraňou, ktorá mu umožňuje zničiť celú planétu čo je dosť pádny argument na to, aby mu ním podrobené svety odvádzali pravidelné "poplatky". Obyvatelia Akiry sa však rozhodnú nepodrobiť sa násilnému útlaku a tak vyšlú jedného z nich, aby vo vesmíre našiel niekoho, ktorý je dosť odvážny a bláznivý na to, aby sa postavil po ich boku na odpor. Ten na svojej ceste po vesmíre nachádza pár zvláštnych indivíduí ochotných, či už zo zištných alebo iných dôvodov, nechať sa rozprášiť na vesmírny prach. Vesmírna bitka o slobodu sa tak môže začať.
Battle Beyond the Stars
Battle Beyond the Stars Disclaimer
Ak sa vám zápletka filmu zdá silne povedomá a práve rozmýšľate kde ste už niečo podobné videli, ušetrím vám námahu. Áno, BBtS je v podstate sci-fi varianta Siedmich statočných (resp. Siedmich samurajov), ľahko inšpirovaná 3 roky pred tým uvedenými Hviezdnymi vojnami. Tie nám ukázali, že aj starý námet sa dá oprášiť, poriadne vyleštiť a znovu použiť a keď sa k tomu všetkému pridá ešte talent a filmová zručnosť vznikne film, ktorý má všetky šance zapísať sa do filmových dejín. Bohužiaľ BBtS nie je tento prípad. Samotný príbeh je síce stokrát obohrané klišé v novom kabáte, ten je však sám o sebe poriadne obnosený a deravý. Môžeme tu síce vidieť niekoľko nových nápadov a akú takú snahu vniesť do filmu nejakú svojskú atmosféru avšak tá beznádejne stroskotáva na chabom scenári a ešte biednejšej réžii a tak film ako celok vyznieva skôr ako nejaký amatérsky pokus v štýle "vy dvaja si oblečte starú policajnú uniformu a nasaďte si plynovú masku, vy ďalší dvaja si prehoďte vrece cez hlavu a všetci sa tvárte ako zákerný mimozemšťania s planéty XY". Na tom sa určite z veľkej časti podpísal aj chabý 2-miliónový rozpočet, ale zásadný problém je v tom čo sa s takýmto rozpočtom tvorcovia filmu podujali natočiť. Predsa len 2 milióny sú na epickú sci-fi príliš málo. Ďalší problém vidím v úplnej absencii akéhokoľvek umeleckého poňatia filmu. A vôbec všetko je to až príliš rozhádzané a pôsobí dojmom akoby film nakrúcali aspoň štyria rozdielny režiséri ku všetkému ešte aj bez scenára.
Battle Beyond the Stars
Battle Beyond the Stars Disclaimer
Čo môže ešte takýto film zachrániť? Žeby špeciálne efekty? Opäť omyl. Aj keď tie robil v tej dobe ešte neznámy James Cameron, sú v porovnaní s Lucasovými Hviezdnymi vojnami absolútne mimo misu. Pokiaľ by sa jednalo iba o modely lodí ešte by sa to dalo pri oboch zažmúrených očiach porovnať, ale samotné boje, lasery, výbuchy a podobné veci pôsobia absolútne amatérsky. Tu vidím opäť problém v nízkom rozpočte keď všetky efekty musel robiť v podstate jeden človek. Čo si ale o takomto filme myslieť. Chápať ho a pozerať sa na neho ako na nízko-rozpočtový nezávislý film bez akýchkoľvek ambícií, ktorý vznikol len z niekoho nadšenia a chuti niečo urobiť, alebo klasický komerčný film? BBtS vyznieva skôr ako klasický béčkový TV film zo 60. - 70. rokov, ktorý vás zaujme len veľmi veľmi ťažko. Aspoň v tom pozitívnom zmysle. To čo možno, možno stojí za to pochváliť je hudba a hercov. Hudbu za to, že miestami pripomína Williamsov štýl z Hviezdnych Vojen a niektoré motívy sú naozaj veľkolepé a robené vo veľkom štýle a hercov za to, že aj pri tak mizernom scenári dokázali niečo rozumné zahrať a neotrepali ho režisérovi o hlavu.
Battle Beyond the Stars
Battle Beyond the Stars Disclaimer
Takže verdikt je jasný. Ak si chcete pozrieť dobré sci-fi z tohoto obdobia vráťte sa k osvedčeným Hviezdnym Vojnám, ktoré ani po 100 pozretiach nestratia nič zo svojej pôsobivosti. A keby ste sa predsa len rozhodli pozrieť si BBtS očakávajte skôr amatérsky film ako klasickú produkciu a možno nebudete vychádzať z domu/z kina sklamaný a rozospaný ako ja.

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB