Vec

Položili ste si niekedy otázku kto stojí za takými filmami ako Halloween, Starman, Oni žijú alebo práve kultovým sci-fi hororom Vec? Odpoveď je jasná - John Carpenter, legenda filmovej hrôzy a sci-fi, s ktorou to ide bohužiaľ v poslednom období dole vodou. Po priemerných Upíroch nás doslova šokoval otrasnými Duchmi Marsu. Ale vráťme sa dvadsať rokov do minulosti keď ešte Carpenter spĺňal všetky vyššie uvedené parametre a točil jeden skvelý film za druhým.
Filmová história scifi
The Thing
The Thing Disclaimer
Osádku americkej výskumnej stanice na Antarktíde, ktorá si doteraz žila pokojným výskumníckym životom (teda hraním ping-pongu a popíjaním whisky) vystraší vrtuľníkový nálet ich nórskych kolegov, ktorý však nemajú za cieľ vyhlásiť Američanom vojnu, ale ich terčom je kupodivu obyčajný pes. Lov však nevíde tak ako si predstavovali a Nóri otrčia kopytá skôr ako stihnú Američanom vysvetliť o čo vlastne ide. Tí však postupne začínajú zisťovať, že nielen s unikajúcim psom nie je niečom v poriadku a vo všetkom majú zrejme prsty mimozemskí návštevníci, ktorý využívajú telesné schránky ľudí a zvierat a tak sa dostávajú čoraz bližšie k civilizácií. Výskumníci teda dostávajú neľahkú úlohu, nielen že musia zistiť, ktorý z nich sú už infikovaný a predstavujú tak hrozbu, ale musia zabrániť tomu aby sa "vec" nedostala mimo stanice a neinfikovala tak celú planétu.
The Thing
The Thing Disclaimer
Áno treba povedať, že námet filmu nieje extra originálny, ale to na čo Vec stavia a to čo ju radí medzi nadpriemerné až výnimočné tituly je samotné spracovanie. Opäť sa môžeme tešiť na ďalšiu variáciu na téma - rýchlo ubúdajúca hŕstka ľudí v uzavretom priestore, ale to čo je najlepšie je to, že tentoraz nemajú žiadneho nepriateľa, ktorého by mohli tak ľahko nájsť a zabiť. Nepriateľ sa môže skrývať v každom z nich a to vytvára dusnú atmosféru strachu a paranoje. Snaha o prežitie v takomto prostredí však nebýva často korunovaná úspechom a tak jediná vec, ktorá vás môže zachrániť je plameňomet v rukách a dôveryhodná osoba, ktorá by vám kryla chrbát. Avšak dôveryhodných osôb rýchlo ubúda a zistiť, ktorý z výskumníkov ešte nie je infikovaný je takmer nemožné. Zatiaľ čo vonku klesá teplota hlboko pod bod mrazu vo vnútri stanice je čoraz horúcejšie.
The Thing
The Thing Disclaimer
Ďalšou devízou filmu sú špeciálne efekty. Hlavne milovníci gore efektov si užijú svoje. Aj keď tie tu nie sú použité ako ťažisko filmu ako napr. v Evil Dead, ale oveľa striedmejšie a decentnejšie, skvelo dotvárajú atmosféru celého filmu a sú minimálne rovnako zábavné. Dokonca by som povedal, že pôsobia až esteticky (teda tak esteticky ako len napr. chodiaca hlava alebo dvojhlavý zmutovaný pes môže pôsobiť) a spolu s prepracovanými interiérmi vytvárajú skvelý vizuálne čistý obraz, na ktorý je radosť sa pozerať.
The Thing
The Thing Disclaimer
Hlavnou postavou je pilot vrtuľníku MacReady, ktorého stvárnil Kurt Russell, vo svojej najlepšej forme. Ale aj ostatné herecké výkony vám určite stiesňujúco-depresívne pocity nijako nepokazia. Ešte by som spomenul azda Keitha Davida, hrá postavu Childsa, ktorého sme mohli vidieť v ďalšom kultovom sci-fi horore Čiernočierna Tma.
The Thing
The Thing Disclaimer
Vec má aj po dvadsiatich rokoch od svojho uvedenia určite ešte čo povedať. Hlavne ak ste milovníkom sci-fi hororov tak Vec je jasná voľba. Dnes už klasika, ale ešte stále výborný film a nám neostáva nič iné len dúfať, že dobrá forma sa Carpenterovy vráti a on nás opäť očarí ešte nejedným skvelým filmom.

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200) ++++++++++++++++++ Čo keď ľudia považujú stroj za svojho Boha, pretože ľudia majú schopnosť vytvárať veci, ktoré ich presahujú? Čo keď človek kedysi vytvoril večné stroje aby poprel svoju dočasnosť? Čo keď sa človek nakoniec začal tomuto stroju klaňať, pretože stroj je výsledkom racionálneho postupu, zatiaľčo on sám je len krehká hračka náhody? — Azimut

Súvisiace objekty SFDB

(1982)

Vec

Diskusia

oli.G (Anonym)
Remake Hawksovho originálu z roku 1951 ponúka efektnú prehliadku gore efektov a v mnohom originál predstihuje. Dusná klaustrofobická atmosféra strachu je jedinečná a nezabudnuteľná. Celý film je jednoducho deprimujúci a ponurý a pesimistický záver vás prinúti na film ešte minimálne týždeň myslieť...
04.06.2003

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(1982)

Vec