Iron Man 3 – hra s komiksovým klišé (recenzia)

Valí sa to teraz odvšadiaľ, pomaly nejde otvoriť ani jogurt, aby v ňom nesedel Robert Downey jr. v ikonickom brnení. Nesťažujem sa, len konštatujem a v duchu sa pýtam, nakoľko je potrebný ďalší text o štvrtom filme s Iron Manom? Rovnako ako aj iné články, kto chce, prečíta si ho, kto nie, ten ho ignoruje, aj keby bol v populárnom magazíne. Tak, egocentrická chvíľka skončila, naspäť k téme: Iron Man Three je podarený film ale nie spôsobom, ako sme zvyknutí.
Podporte scifi.sk
Môže za to hlavne zmena režiséra a scenáristu - Jona Favreaua vystriedal Shane Black, ktorý predtým napísal Smrtonostnú zbraň (to je ten film s Gibsonom nie Willisom), Posledného skauta (to je s Willisom) a Kiss, kiss, bang, bang! (v tomto účinkoval, pre zmenu, Downey jr.), kde si aj vyskúšal aj réžiu. Okrem toho pracoval aj na ďalších chuťovkách. Diváci sú s týmito filmami spokojní (ja hlavne s posledným menovaným), tak prečo by nemal siahnuť aj na niečo nákladnejšie ako napríklad odštartovať ďalšie obdobie „Marvelovských“ filmov pod názvom Phase II?
Iron Man 3 - Scéna - Maya Hansen
Iron Man 3 - Scéna - Maya Hansen / Zdroj Disclaimer
V skutočnosti je to väčšia výzva, ako sa zdá. Séria adaptácií Marvelu je totiž jeden filmový experiment, ktorý mení pravidlá hry – vyžaduje si nový prístup k budovaniu príbehu či hrdinov, a preto aj nový prístup vnímania od divákov (ktorý nie je zaručený). Aby bola zachovaná súdržnosť vesmíru, nesmie prejsť žiadny hrdina závažnejšou zmenou. Teda nesmie umrieť, prísť o ruku a tak podobne. Napätie a tajomno sa teda vytráca, ostáva len atrakcia, triková jazda na húsenkovej dráhe. Nemá a ani nás nezaujíma ´čo sa stane´ ale ´ako sa to stane´. Príbeh je preto odsunutý na vedľajšiu koľaj, dôležité sú scény a ich zábavnosť. Atrakcia. Bombastickosť. Dojem. Veci, čo ľahko vyšumia.
Kdesi som čítal, že tento koncept je návratom k prvopočiatkom kinematografie, k Meliésovi a jeho Ceste na mesiac, k podobným filmom, ktoré tiež neriešili silu príbehu, ale chceli diváka očariť obrazmi, trikmi a lacným úžasom. Či je to krok späť, alebo filmová revolúcia, nechám rozhodnúť iných. Nie je to dôležité, pokiaľ to u divákov funguje.
Ako teda k tomu bude pristupovať tvorca? Smerovanie nemôže zmeniť, ale môže sa pohrať s očakávaniami diváka. To je presne Blackov prístup. Superhrdinské klišé narušuje civilnejšími scénami, cynizmom a nadhľadom. V praxi to vyzerá tak, že Iron Man je dospelejší ako boli Avengers, Tonymu pribudlo nielen pár jaziev, ale aj nejaká tá psychická trauma. Keď však film získava príliš čierne odtiene, príde zvrat, hláška, dialóg, proste niečo, čo ho v momente odľahčí. (Častokrát v podobe čierneho humoru.)
Zmene sa nevyhol aj koncept Iron Mana ako takého. Stark si, ako každý správny hrdina, pred zavŕšením svojej cesty musí vytrpieť poriadny pád, ktorý si privodí sám. Filmu to nechýba, je to tam zosobnené stratou svojich milovaných oblekov. Proti súperom teda stojí sám, ozbrojený kreditkou, francúzskym kľúčom a jedným drzým faganom. Low buget hero. Veľmi zaujímavá zmena pohľadu, ktorá poteší i pobaví. A to nie je všetko! Film neustále búra ďalšie divácke predpoklady: zo záporákmi je to úplne inak, ako čakáte, v závere zistíme, že hrdinom je tu možno niekto iný a prekvapí vás aj silná a výrazná kritika politiky USA. Black nedosahuje Whedonovej precíznosti, ale dôstojne napĺňa odkaz z Avengerov.
K hercom sa ani nevyjadrujem – tradične skvelí.
Vypýtalo si to však svoju daň. Príbeh je jednoduchý a plochý (zachraňuje ho len, že tvorcovia si tento fakt uvedomovali, a tak sa dej netvári byť chytrejší ako v skutočnosti je a diváka s udalosťami oboznamuje v momentoch, keď si ich aj on domyslí). S hromadou logických dier. Na škodu je aj 3D formát, ktorý je síce prítomný aj využívaný, len nejako mu chýba hĺbka, a tak ho čoskoro prestanete vnímať. Ruka v ruke s tým ide neprehľadná akcia. Sklame aj soundtrack, ktorý obsahuje silný motív (podobne ako to bolo u Avengerov), lenže väčšinu filmu je nevýrazný a ja som ho ani nevnímal (podobne ako to bolo aj u Avengerov).
Tak si to teda zhrnieme: Iron Man Three je pulpový a brakový. Kto o tom pochybuje, presvedčia ho (nielen) záverečné titulky odkazujúce k poetike akčných buddy komédií filmov 80-tych rokov a šestákovým románom (veď aj z nich sa zrodil komiks, že áno?). Spomeniete si hlavne na Die Hard alebo Air Force One. Je to práve táto poetika, ktorá tretieho „Plecháča“ vyčleňuje z radu bežných komiksových adaptácií a robí ho ešte otvorenejšieho mainstreamovému publiku, čo vzápätí pokazí rada narážok na iné filmy Marvelovského univerza.
Napriek tomu ostáva Iron Man 3 vtipným a chytrým filmom plným nadupaných efektov, ktorému však chýba poriadny príbeh (konštatujem, kvôli nastavenému konceptu by bola hlúposť mu to vyčítať) a zapamätateľnejší moment. Aj tak na to choďte, budete sa kráľovsky baviť, len to z vás rýchlo vyprchá. Orientačne: 75%
P.S. : Scéna s lietadlom predefinovala aktuálne poňatie akčného hrdinu. Nádhera.
Iron Man 3 - Plagát
Iron Man 3 - Plagát / Zdroj Disclaimer

Juraj Búry

Juraj Búry
Mám veľa čiernych vlasov, kocúra a plyšového pavúka. Väčšinou sa mocem v Nitre, alebo po kopcoch a hradoch. Strašne rád sa hrám, čítam a pozerám a potom o tom premýšľam. Pôsobím mladší ako v skutočnosti som.

Diskusia

Stano Lacko
Neva aj tak pozriem.
15.05.2013

Culter
Prečo neva? Juraj to napísal suprovo, akurát vo mne nič nevyprchalo. :) Keby som nebýval tak ďaleko od kina, idem na to ešte raz. Naozaj som sa kráľovsky bavil. Na hláškach som sa rehotal ako kôň, efekty som si užíval a vôbec mi neprekážalo, že som vedel, že Ironman to všetko prežije. A to prekvapenie hlavného záporáka bolo pre mňa bombové. Mňam, mňam. Sci fi tohoto roku sa mi zatiaľ pozdávajú. Oblivion, Iron man, budúci mesiac World War Z...
15.05.2013

jurinko
Vsetky tieto atributy su presne to, co som uz tolkokrat kritizoval a kvoli comu sa nechcem skladat Avi Aradovi & spol. na dalsiu jachtu. Ano, vzhladom na koncept sa absencia pribehu fakt filmu ani reziserovi asi neda vycitat. Ale stale sa da Marvelu vycitat samotny koncept, ktory tu absenciu deja sposobil a je primarne zamerany na dojenie navstevnikov kin, pritiahnutie do nich teenagerov, ktorym staci, ze vsetko vybuchuje a nulove uspokojenie niekoho, kto ma aj mozog a chcel by mozno aj pribeh ci nebodaj za naprstok logiky. Platit za ciste efekty v marvelovskom univerze uz urcite nebudem. Ale kedze je to fenomen, ktory je asi treba vidiet, tesim sa, ze existuje piratstvo, yohoho ;-)
16.05.2013

Juraj Búry
Aj ja by som na to išiel ešte raz. S tým pribehom to nie je uplne tak, on tam je, ale je v porovnaní napríklad s X-menmy strašne jednoduchý. Takže, akoby ani nebol. Logicke mi to prišlo dosť, len mietsamy nedovysvetlovane.
16.05.2013

Juraj Búry
Npar: preco geneticky modifikovaný ľudia chrlia z ust oheň? Mne to prišlo logicke, pri urýchlení metabolizmu sa uvoľňuje teplo, lenže vo filme to nezaznelo a mnohý preto hovoria, že je to nelogické. V "objektívnom" pohľade musím na to pristúpiť :D
16.05.2013

jurinko
Hm, chrlit ohen sa da rozne (v tom dracom filme s Christianom Baleom draky miesali dve chemikalie), ale iba teplom to nepojde. Este potrebujes to palivo, ktore sa chyti a ktore mozes chrlit. Ale ten film som este nevidel, to len tak akademicky rozmyslam :-)
16.05.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2013)

Iron Man 3