Dlh

PNP
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023
Stretáva sa s tým lotrom v krčme, síce štvrtej cenovej, ale stále na očiach verejnosti. Atila platí za jej smrť zlatými. Mešec má dobre schovaný v kabáte.
Povedal som, že chcem pätnásť zlatých. Dúfam, že si ma pochopil,“ povie chrapľavým hlasom hrdlorez a zíza na kabát. Oblizne sa. Chuť peňazí doslova cíti v ústach.
„Tu sú,“ hodí Atila na stôl mešec zlatých. „Nezabudni, že ju chceme mŕtvu. Presvedč sa, že je mŕtva. Musíš to dobre skontrolovať.“
Vanko, skúsený vrah, a fuj hnusný chlap, nemá problém s akýmkoľvek zločinom. Rozrehoce sa. Akoby už nezamordoval desiatky ľudí.
„Ja viem ako zrobiť mord, pánko,“ odpovie napokon arogantne.
Temná samota, tak sa dá definovať toto nemé miesto, ktoré kričí prázdnotou. Ako moja duša zahnaná do zabudnutia a zavretá do malej medenej nádobky. Nosím si ju stále so sebou. Zavolala ma na pomoc, lebo sa jej manžel chystal na čin, ktorý by ju odoslal na večnosť. Vždy som ju pred ním varovala, ale ona bola taká zamilovaná, že nedokázala vidieť to, čo videli všetci. Nikdy ju nemiloval, chcel iba jej peniaze.
Celá roztrasená otvorí dvere. Keď ma vidí, okamžite sa mi vrhne okolo krku.
„Zena, on ma chce zabiť,“ šepne.
„To mu nedovolím, milovaná Karolínka,“ usmejem sa na ňu.
Nebývali sme vždy priateľky. Keď sa s ocom nasťahovala do starého pánskeho sídla, zostala som tam, ako pozostatok starých časov. Ako maličkú som ju strašila neustále. Koľko sĺz kvôli mne uronila. Až keď vykvitla do krásy a dostala sa do môjho veku, skamarátili sme sa. Užili sme si toľko zábavy. Každopádne som jej za to utrpenie v detstve čosi dlžná a práve nastal čas, aby som dlh splatila.
Vilka, v ktorej má zamordovať onú slečinku stojí na konci malého mestečka. Osamotená, takéto podmienky má každý vrah rád. Zostala doma sama. Pán dal slúžke voľno a odišiel do klubu. Rozbije okienko v skleníku a pokračuje do domu. Už cíti kovovú chuť krvi. Zo skleníku sa dostane do chodby a ňou do priestornej haly s obrovským honosným lustrom. Vystúpi hore po dlhočizných schodoch. Chodbou doľava a potom tretie dvere vpravo. Opakuje si dokola.
V spálni je tma. V posteli sa črtá telo mojej drahej priateľky. Pristúpi k posteli a nahne sa nad ňu s nožom v ruke. Zrazu na krku pocíti moje ľadové zovretie. Šklbnem ním, a potom ho otočím k sebe, vyrazí mu to dych. Vytrhne sa z ľadového zovretia a beží k vchodovým dverám. Je pozde. Ja nikdy nenechám svoje obete uniknúť. Kedysi som bola človekom, ale záujem o čiernu mágiu ma doviedol k nepeknej smrti a transformácii na ľadovú bytosť. Som napol duchom, napol ľadovou ženou. A práve kráčam za ním, aby som mu bez milosti vzala život.
Nič takého určite doteraz nevidel. Čo to je krucifix za podraz, myslí si asi. Už je pri schodoch, a tak začína dúfať, že sa mu podarí uniknúť. Zle došliapne, a už sa kotúľa po schodoch ako zrelé jablko. Snaží sa vstať, kričí od bolesti.
„Tak, už by sme to mali dokončiť,“ šepnem mu do ucha.
Pod mojim studeným dotykom mrzne, srdce mu bije čoraz pomalšie, až kým sa nadobro nezastaví. Karolína ku mne pribehne a lapá po dychu.
„Ďakujem ti,“ zašepká.
„Nie je za čo, nezabudni, že ťa mám rada, aj keď nemám srdce,“ ukážem na hruď v mieste, kde kedysi bilo.
Otočím sa a odchádzam späť na svoje staré panstvo. Myslím na sled posledným udalostí a akosi nedokážem pokračovať ďalej. Nebude to dobré, kým žije jej manžel. Pomyslím si. Strach o drahú priateľku ma prikoval k zemi. Nemôžem dopustiť, aby jej ublížil.
A tak sa radšej vraciam späť.

Olex

Olex
Písanie mi robí radosť. Samozrejme si rada prečítam i tvorbu iných autorov. Teším sa na vzájomné reflexie:))

Diskusia

Veles
Toto bolo zaujímavé. Na začiatku som sa trošku strácal, nevedel som kto hovorí, ani či tam nechýbajú úvodzovky. Zopár nespisovných slov tam bolo, ale tu sa to dá prehliadnuť. Najviac ma ale zaujíma príbeh rozprávačky, ako sa stala tým, čím je teraz. Z toho by sa podľa mňa dala urobiť poviedka :)
29.01.2023
Arcey
Žiaľ, mám pocit, že toto sa nepodarilo tak ako si chcela. Celá poviedka mi prišla veľmi nerovnomerná, divné skákanie z postavy na postavy a bolo to dosť choatické všeobecne. Myšlienku som asi pochopil, ale inak ma to nezaujalo. Štylisticky mi to prišlo ako keby si tentoraz s tým bojovala viac ako inokedy, čo sa týka tvojich poviedok. Veľmi kostrbaté vety, to je však na PNP ok, to sa dá upraviť následnými opravami, ale vadilo mi to.
29.01.2023
Olex
Ahoj Veles,
na začiatku sa rozprávajú len dve osoby, Karolínin manžel (objednáva vraždu) a Vanko (vrah), takže rozpoznanie postáv by tu nemal byť problém. Ak by som sa k poviedke vrátila, pokúsim sa nad tým zamyslieť, ako by sa to dalo prípadne zlepšiť. Aj mne sa veľmi páčila postava rozprávačky, neviem, či to časovo zvládnem, ale určite by bolo fajn sa k nej vrátiť.
29.01.2023
Olex
Ahoj Arcey,
určite to nedopadlo, ako som očakávala, ale výsledok ma príjemne prekvapil. V dvoch odstavcoch som použila vševidiaceho rozprávača, tak to asi pôsobilo chaoticky. Myslím, že štylistika je v poriadku, čítala som to nahlas a čítalo sa mi to veľmi dobre. Beriem, že nezaujalo, možno nabudúce.
29.01.2023
Lucika
Myšlienka super, ale pri prvom čítaní som bola miestami trošku zmätená. Na druhé prečítanie mi to prišlo jasnejšie :)
29.01.2023
Olex
Ahoj Lucika,
úvod a ešte jeden odstavec sú podané prostredníctvom vševidiaceho rozprávača, zbytok prostredníctvom priameho, nestihla som zjednotiť. Ďakujem za prečítanie i komentár:)
29.01.2023
Ray Janonoff
Páčilo sa mi to, odhliadnuc od už spomenutých negatív. Len som hneď premýšľal, kde to sme - Atila, Vanko, Zena, Karolína. Jasné, je to proste fantasy, ale podvedome to chcem niekam ukotviť.
Ale rozhodne by to stálo za rozpracovanie príbehu rozprávačky - prečo má dušu v medenej krabičke (nie sú lepšie kovy na spútanie?)? Čo znamená ľadová bytosť a ako môže byť napoly duch (nehmotný) a ľad (hmotný)? Prechádza fázami vody, roztopí sa a hneď vyparí? Ochraňuje Karolínu iba pred manželom a tým, čo s ním súvisí, alebo môže pred všetkým? Môže sa vzdialiť?
Vidím tam veľký potenciál, aj v dileme či zabiť vraždychtivého manžela a tým prísť o kamarátku.
29.01.2023
Olex
Ahoj,
ak chceš datovať, tak je to rok 1914. Hlavná postava je inšpirovaná maďarským sériovým vrahom - Béla Kiss. Môžeš si ho vyhľadať na netu, bol to veľký sympaťák. Chcela som, aby príbeh Karolíny dopadol inak, a tak som jej vymyslela temnú magickú priateľku, ale postava Zeny bola taká zaujímavá, že sa z nej stala hlavná postava a jej príbeh o dlhu a láske k priateľke zo sveta ľudí. Týmto sa dajú vysvetliť všetky mená – Vanko môže byť prípadne priezvisko a Zena je magické meno. Medená krabička je relikvia vymyslená mnou ako nádoba pre udržanie duše nadprirodzenej bytosti tohto charakteru. Pokiaľ ide o metafyziku je to možné vysvetliť jej premeny mnohými spôsobmi (meď je vodivá). Karolínu môže ochrániť pred všetkým, na čo jej budú stačiť sily. Môže byť na akomkoľvek mieste na svete. Ďakujem za komentár:)
29.01.2023
Olex
Ahoj,
oprava, postava Karolíninho manžela.
29.01.2023
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.