Sychravý deň? Sychravá nálada? Kdeže, čas na melódiu!

Príroda je plná významných či zdatných hudobníkov. Niekedy postačí sa započúvať do ticha a väčšinou postrehnete dákeho muzikanta vyhrávať. Že ho nenájdete?… Asi si dajú záležať na súkromí a anonymite.
Filmová história scifi
Neďaleko stuchnutej metropole stojí opustené letné sídlo zabudnutého zbohatlíka. I keď sa rozpadá, stále sa o ňom dá povedať, že je na tom lepšie než tamtá betónová džungľa. Normálne by si kde kto povedal, že je to perfektné miesto na zabratie. Ibaže každý návštevník si takýto úmysel zriadiť si tu základňu, rozmyslel už po pár nociach, alebo ešte častejšie už po po jedinej hodine strávenej dnu. A tak sa dané sídlo preslávilo tým, že tam straší.
Najznámejším bodom v povedačkách o tomto dome bolo istý klavír, ktoré si i napriek prúdeniu času zachovávalo svoj lesk a akosť. Niektorý sa dokonca odvážili tvrdiť, že keď kradmo vstúpite do daného salóniku a budete potichu. Nebudete musieť čakať dlho, aby ste postrehli brnkanie na struny v náznaku jasnej melódie. Pritom, až nastane sychravý deň, brnkanie na struny sa zmení v plnohodnotnú hru hodnú majstra.
Avšak tvrdenia miestneho blázna, čo tam strávil pár nocí, nebral nikto vážne. Vravel že videl na vlastné oči, ako za búrkovej noci plnej bleskov a hromov, z toho klavíru vyleteli vili čo by sa vám do dlaní vošli. Ten hudobný nástroj očistili s takou úctou sta by sa starali o zasvätený chrám. Potom, až bolo ako nové, sa zlietli k nemu. Zrazu nebolo počuť ako duní búrka a hrmia hromy. Akoby sa tieto živly rozhodli neprenikať do sálu, nerušiť osadenstvo a radšej v tichosti zostali stáť vonku. Bolo to akoby sa rozhodli načúvať, keď sa víly pustili do koncertu hodného majstra múzických umení.
Tak či onak ten hudobný nástroj tam je do dnes. Pritom keď sa náhodou stane, že dáky odvážlivec skutočne zavíta na návštevu; môže sa na vlastný sluch presvedčiť, že to piano je stále perfektne naladené a hrá bez najmenšieho problému...

Dretnoth

Dretnoth

Diskusia

Aleš Horváth
Prekusať sa tvojím štýlom ja neutiecť je umenie. Vďaka krátkosti sa to dalo vydržať. Tvoj neosobný a neliterárný útvar by sa dal krásne spracovať, škoda že si sa o to sni nepokúsil rozvinúť tento koncept. Keby sa toho chytila writerka, magda či Niromwell alebo yaya, viem si z toho predstaviť krásnu xiusovku(niečo na spôsob kúzelníka z minulého kola) alebo i valentovku.
ako autor, skús tomu povenovať čas, nápad je to rozhodne parádny.
20.02.2022
Kei
Nápad je veľmi pekný, ale štýl písania ho udusí. Text pôsobí viac ako autorské poznámky, príprava na poviedku, ktorá ešte len vzniká. Isteže je to PNP a je náročné vyprodukovať za hodinu tip-top poviedku, ale dá sa to. Aby to však človek dokázal, musí svoje prvopisy aj upravovať.
20.02.2022
B.T. Niromwell
Páčil sa mi nápad legendy v rozprávaní, je to sympatické, chcelo by to ale na deji popracovať, pridať štipku napätia a zakriviť dejový oblúk.
20.02.2022
xius
Toto bol seriozny pokus, to vitam! Hadal by som, ze si zacal neskoro? Zacalo sa ti to rozpadat v tretom odstavci a potom bol koniec. Je fajn si najprv vymysliet pointu ci nosnu scenu, potom k nej pristupit z nejakeho zaujimavejsieho uhla (z pohladu klavira samotneho?) a brzdit ci urychlovat dej priamou recou. To zvykne vnuknut aj nejaky novy napad, lebo nase vlastne postavy maju celkom casto aj vlastne nazory. Drzim palce nabuduce!
22.02.2022
Veronika Valent
Milé. Vo mne to evokovalo spomienku na Hitchoca a Troch pátračov - Tajomstvo domu s hodinami. Milovala som tie jeho knihy ako dieťa. Chýbal mi tam však hororový dôvod, prečo sa tam ľudia neodvažujú prísť. Toľko k logickej stránke. Víly však boli veľmi poetické. A ešte jednu praktickú radu na záver. Chápem Tvoj zámer písať vyšším štýlom, ale radšej by som na Tvojom mieste vyskúšala písať jednoduchšie súvetia. Dá sa to naučiť na drabble poviedkach. V jednom slove povedať vetu. Je to super cvičenie, vyskúšaj niekedy.
02.03.2022
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.