Prichádza búrka

PNP
Podporte scifi.sk
Mali sme týždeň pred maturitou a mňa sa zmocnila jedna z mojich silných predtúch. Na tie sa nedalo veľmi spoľahnúť, fungovali tak päťdesiat na päťdesiat. Ale keď sa vyplnili, bolo to desivé. Jana bola jediná, ktorá mi tento raz verila. Všetky ostatné decká na strednej ma mali za šialenca a ja sa im ani nečudujem. Jana mi však od prípadu, keď som ju varoval pred neverným frajerom, verila.
Vedela, že mám istý dar a moje varovania nebrala na ľahkú váhu. Mali sme pred písomnou časťou maturít a ja som si bol istý, že všetkým hrozí nebezpečenstvo. Zobrala ma za vedmou Anastasiou, ktorú poznala vďaka svojej sestre. Tá mala tiež dar a bude zaiste vedieť, či moje obavy nie sú len planým poplachom.
Prišli sme do jej bytu, ktorý bol príšerne cítiť vonnými tyčinkami. Nerozumiem, ako to vôbec niekto môže považovať za príjemnú vôňu. Prekonal som sa a sadol som si oproti vedme. Jana jej vysvetlila, že som si istý skazou počas maturity a chcem len vedieť, akú bude mať podobu.
Anastasia odštartovala rituál – ako inak – zapálením najsmradľavejšej vonnej tyčinky, akú si viete predstaviť, nôtila si ezoterickú pesničku a zmyselne sa vrtela do rytmu. Keď táto predohra skončila, konečne sa mi začala s plnou vážnosťou venovať a vyzvala ma, aby som položil ruku na stôl, dlaňou nahor.
Jemne prešla ukazovákom po mojej čiare života, keď mi náhle zovrela dlaň. Prekvapilo ma to, začali z nej vychádzať zvuky a neurčité slová. „Búrky! Búrky! Búrky!“
Strhla sa aj Jana, pri ich seansách bola Anastasia vždy distingvovaná. Naraz nemohla prestať kričať jedno jediné slovo.
„Čo to hovoríte?“ čudoval sa Jana.
„Ty tomu nerozumieš?“ osopil som sa. „Stále to hlásia v telke. Majú prísť teraz veľké kyslé dažde. Varovali aj pred guľovým bleskom. To bude isto ono!“
Riaditeľ školy veľkolepo odštartoval maturitný test a ja som bol v príjemnom napätí. Uplynulé týždne od návštevy vedmy Anastastie ma morila morálna dilema, či varovať pred guľovým bleskom aj spolužiakov. Avšak spomenul som si na tie štyri roky šikany a ponižovania a mal som jasno.
Keď začne mohutne pršať, ospravedlním sa pre žalúdočné problémy na toaletu a schovám sa do podzemia, kde ma blesk nebude môcť zasiahnuť. Janu – ktorá je o ročník nižšie a dnes teda nematuruje – som prehovoril, aby zostala doma. Predsa len, bude to súkromné predstavenie, len pre mňa.
Z logiky veci som sa pri teste od námahy nepretrhol – veď aj tak ho nikto nebude hodnotiť. Alebo žeby predsa? Bolo už desať minút dokonca, ja som nemal ani čiarku a hrozilo, že z celého očakávaného dňa si odnesiem akurát tak veľkú guľu (inú, než na akú som sa tešil).
No v tom som začul tlmený rachot. Hurá, isto začala búrka. Hoci počkať, takto hromy a blesky neznejú! Nevedel som či mám bežať sa schovať do podzemia, alebo ešte ďalej hrať svoju hru. Rozrazili sa dvere a tam sa zjavili dve ženy celé odeté v čiernom, iba oči im vykúkali cez maličký priezor. „Allahu akbar!“ zakričali a potiahli za povrázok. Nič. Ich výbušnina zjavne zlyhala. Bolo mi jasné, že tlmený rachot z pozadia majú na svedomí ich kamarátky, ktoré sa odpálili vo vedľajších triedach.
V tom mi to trklo. Ahá! Nie búrky, ale burky! Mal som dbať na Anastasiin prízvuk, predsa len je to cudzinka.

jakeerko

jakeerko
Predovšetkým filmový fanúšik. Láka ma napísanie vlastného scenára, rozmýšľam skôr vo filmovom jazyku. (No keďže filmy rád konzumujem v kine - či už artovom alebo popcornovom - to mi teraz počas pandémie chýba a tak som sa upol na literatúru). Po blogovaní, recenzovaní, novinárčine či copywriterstve som sa pred šiestimi rokmi odhodlal aj na literárny text. Skúsil som hneď šťastie v MCF a nie neúspešne. Práve táto súťaž ma priviedla k fantastike a tie neobmedzené možnosti ma už nepustili.

Diskusia

Goran
Čo sa slovosledu a vetosledu týka, nie je to nijako šikovne napísané. Tvoje Fp poviedky majú neporovnateľne lepšiu štylistiku, to ale treba iste pripísať na vrub časovej tiesni. Až na svetlé momenty, ktoré majú šťavu a humor, ako stretnutie s bláznivou vedmou (sám som raz také zažil), je to písané ako také trochu suchopárne a poriadne vykonštruované rozprávanie...
Napriek tomu som poviedku hodnotil naozaj vysoko. Ten samotný nápad, ten záverečný zvrat, ten vtip - no skvelé. To ma totálne dostalo. Učebnicový príklad dobre použitej slovnej hračky, to homonymum a v dnešnej dobe najmä :D ma fakt odrovnalo. Takisto je to učebnicový príklad toho, že niekedy posledných pár viet vie posunúť celú poviedku do iného svetla a na úlne inú, vyššiu, úroveň.
22.01.2022

Aleš Horváth
Zaujímavá pointa, v podstate pobavila. Ako Goran píše, treba to dočesať.
Jedine čomu som nepochopil, bolo prečo zrovna cez maturity, alebo prečo zrovna gymnázium?
22.01.2022

B.T. Niromwell
Nesadol mi úplne mix vážnosti a humoru, lebo spočiatku akoby to chcelo byť veľmi vážne, potom to samo seba negovalo a potom to bolo vtipné pointou, ale na konci sa tam dialo hrozné veci, bolo to asi primálo absurdné, aby som sa vedela pobaviť, ale humor je zapeklitá vec, vidím, že iným ľuďom to sadlo.
23.01.2022

jakeerko
Áno. Pôvodne som začal písať niečo iné - čo som si napasoval do reálii mojej chystanej februárovej FP. Ten čerstvý motív mi však prišiel natoľko dobrý, že som sa rozhodol si ho do tej FP ušanovať (a aj tak by som to nestihol napísať do 75 min). A tak som za približne polhodinu zosmolil túto blbinu :) Štylistika je dosť zlá, ráno som sa to hanbil čítať (keď píšem do FP, alebo súťaží ako MCF, tak text je napísaný pomerne rýchlo, no práve so štylistikou sa ex post hrám týždne).
23.01.2022

xius
Hlasujem za nesanovanie napadov! :) Ked prisiel tento, pride aj dalsi. Ale - tuto je pointa taka poriadne stavnato PNPckova, ouje! Len to skratenie casu na polovicu sa podpisalo naozaj kruto. Je zmatene, bez akejkolvek logiky ci fungujuceho tempa/stylu. Netreba to sice brat tragicky, ak si popritom dostal ozaj skvely napad, tak je to dobry obchod. Teda, uvidime! Posvietime si na tu tvoju FP! :)
24.01.2022

8HitBoy
Priznám sa, príliš mi to nesadlo. Prvé dva, možno tri odseky by som osobne úplne prepísal, lebo v nich veľmi trpí dynamika príbehu, sú to len jednoduché, stredoškolsky slohovo pôsobiace opisy, ktoré čitateľa príliš nevtiahnu do deja. Pohral by som sa s vetami, pridal nápaditosť a akčnosť prostredníctvom priamych rečí. Humorná pointa je vždy super. Tu relatívne funguje, aj keď niekto by mohol ten záver považovať za rasovo stereotypný a nie úplne vhodný. Každopádne neklesaj na duchu, tvoje fantastické poviedky sú na dobrej úrovni, toto bude skôr taká drobná výchylka, prípadne dôsledok časovej tiesne :)
27.01.2022
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.