Empanadas

PnP
Podporte scifi.sk
„Amelia, otvoríš prosím okno?“ spýtala jej mama od kuchynského stola držiac hrnček čaju v oboch dlaniach.
„Isteže.“ odvetila Amelia a už odhŕňala záves. Na tvári pocítila príjemný novembrový vánok a vrátila sa na svoje miesto pri mame. Chvíľu obe sústredene pozorovali plávajúce bylinky v pohároch keď na kraj stola dosadla biela sýkorka. Mama na ňu zdesene pozerala a vyľakane prevrhla stoličku keď sa ozvalo zaklopanie na dvere.
„Mama? Veď sme ju tak dlho nevideli, isto to niekto znova doplietol a vôbec nepríde,“ snažila sa Amelia situáciu trochu upokojiť.
„Dobre vieš, že znamenia sa nikdy nepletú a nemýlia,“ zagánila na ňu a šla otvoriť. Vo dverách stál mladý ryšavý muž oblečený na cestu.
„Dobrý deň. Moje meno je Nešťastie a prišiel som vám predpovedať Smrť. Teda nie Smrť ale, že sa k vám chystá. Teda, prepáčte ešte raz. Trochu sa zdržala, mešká asi už dokonca pár rokov, isto jej to nemáte za zlé, a určite prinesie svoje empanadas. Tie ste vždy mali radi, nie? No ja som len to chcel a pôjdem s Pinkou ďalej,“ dokončil svoj monológ, pozrel na biele vtáča. To s nevôľou prestalo zobať sušienky z misky a preletelo mladíkovi na plece.
O päť mesiacov a desať dní klopala Smrť na dvere. Amelia jej otvorila a s radosťou pustila dnu.
„Ahoj neterka,“ pozdravila Smrť, bozkávala Amliu na líca a do rúk jej podávala podnos s občerstvením a mykajúce sa vrece.
„Dúfam, že neruším.“
„Nie nie, vôbec,“ usmiala sa Amelia, „Mama sa hneď vráti z trhu. Pokojne sa zatiaľ posaď. Čo je v tom vreci?“
„Máčalo sa v potoku, zrejme znova mača,“ odvetila Smrť a zahryzla sa do svojej empanady.
„Sestrička, nie sme útulok. Tie mačky budeš musieť začať nosiť niekam inam. Inak nás už vôbec ani neprídeš navštíviť,“ ozvala sa mama od dverí a uložila nákup na skrinku. „Nabudúce by si si tiež mohla odpustiť predpovede a zavolať ako to robí bratranec Hades.“

BocianSara

BocianSara
Požieračka fantastických príbehov.

Diskusia

YaYa
Hihi, toto je zase raz niečo, čo by som rada videla rozšírené. V rodine s takou tetkou musí byť rušno. Ten zvrat od temného znamenia k pointe bol taký feel-good. Príjemné.
20.11.2021

8HitBoy
Priznám sa, aj keď rozumiem základnej premise, text na mňa pôsobí trošku chaoticky a nedočesane. Viem si predstaviť, ako skvelo to pôsobilo v tvojej hlave, ale niekedy je ťažké predať tento obraz ďalej slovami. K tomu čitateľ potrebuje porozumieť súvislostiam. Ich vysvetľovaniu pokojne venuj nabudúce väčší priestor.
Z formálnej stránky mi udreli do oka asi len bodka miesto čiarky v druhej priamej reči a niekoľko chýbajúcich čiarok, najmä v časti: "Chvíľu obe sústredene pozorovali plávajúce bylinky v pohároch keď na kraj stola dosadla biela sýkorka. Mama na ňu zdesene pozerala a vyľakane prevrhla stoličku keď sa ozvalo zaklopanie na dvere."
Teším sa na ďalšie texty.
20.11.2021

Magda Medvecká
Mám pocit, že začínaš mať nejaký svoj "štýl", cítila som tam niečo podobné ako v tvojich predchádzajúcich poviedkach a to sa mi dosť páčilo :) ale ako hovorí HB, je to trochu chaotické, viac ako zvyčajne, ale to sa zrejme podpísali nestíhačky. Nápad dobrý, rozhodne by som si to rada prečítala znova, ak by sa ti s tým chcelo ešte pohrať :)
20.11.2021

BocianSara
Ďakujem veľmi pekne :) Určite s vami súhlasím a nie som s týmto textom spokojná. Za pol hodinku som to bohužiaľ lepšie nezvládla :D
20.11.2021

Nebuzardar
Aká milá pointa nakoniec, a na polhodinku skvelá práca, na mňa príliš roztomilé, ale tak to je môj problém
20.11.2021

Aleš Horváth
akosi som neochopil o čo ide. Tie empanadas mali nejaké metaforické prepojenie na človeka, resp. jeho telesnú schránku?
ak som pochopil správne, tak sýkorka sa volala Pinka, či z nepozornosti sa zo sýkorky stala pinka?
21.11.2021

BocianSara
Aleš, empanadas sú len jedlo a Pinka je sýkorkino meno :D
21.11.2021

Aleš Horváth
ok, dík za odpoveď
21.11.2021

B.T. Niromwell
Mne sa veľmi páčila zmena atmosféry z úzkosti na rodinné stretnutie. A mytológiu ja vždy môžem, takže mi to veľmi sadlo. Len by bolo treba učesať štylistiku, ale to by sa pri druhom prečítaní doladilo.
26.11.2021
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.