Náhodný záhradník

Príbeh nemenovanej osoby, ktorá sa ocitne v situácii, o ktorú si nekoledovala, pretože - kto by si koledoval o to, aby mohol byť pri vzniku nových svetov, ha?
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024
Nemalo sa to vôbec stať. Toto nebolo podľa plánu. Na druhej strane – čo bolo? Keď pred piatimi rokmi prišiel o džob, to tiež nebolo podľa plánu. Ani to, keď na vesmírnom smetisku pri Edda XI. našiel túto haraburdu – označenie vesmírna loď by bolo bývalo príliš trúfalé vzhľadom na to, že konštrukciu tohto čudesného korábu tvorila spleť kusov xenoplastov pospájaných akousi divnou kyrosilónovou penou – a teda nemal naozaj ani poňatia, že ho dostane do takýchto sračiek!
Ono to ani tak neboli fekálie... teda, tá divná želatína, ktorá neskôr začala pomaly vystupovať z rôznych otvorov v tom solárnom plavidle. Ale dávala mu zabrať. Nepomáhalo proti tomu ani Galasavo a o tom počul chýry, že spôsobilo genocídu vegetácie nejednej planéty, ktorú jeho súkmeňovci kolonizovali...
Nič z toho, neskôr sa stalo to, že ten rôsol začal bujnieť a postupne zapĺňať všetky škáry ako vo vnútri, no najmä na vonkajšej strane lode. Možno sa jedná o nejaký samočinný ochranný mechanizmus a teda je len k jeho dobru, že to takto funguje, povedal si.
Veci sa ale začali stávať divnejšími po tom, čo to počas preletu okolo systému s nejakými troma červenými slnkami – ak ste v takej finančnej núdzi, tiež si nevyberáte, kam vás zákazky zavedú – tá hmota začala meniť farbu a rašiť. A to bolo pred pár mesiacmi. Malo mu to dôjsť už vtedy, no mal iné problémy, ako sa venovať zelenaniu nejakej huspeniny!
A teraz – no, teraz, keď sa na trupe začali tvoriť prvé kôrovité značky a vyrastať ze neho konáriky, sa začal chytať za hlavu. Kto mal do Ódinovej prdele vedieť, že práve na tom smetisku sa bude nachádzať semienko Yggdrasilu!

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Monika Herda
Napísané je to skvele a vtipne, lenže ja neviem, čo je to Yggdrasil :/ ...takže som pre istotu nehodnotila bodmi :D Sorry za moju nevedomosť :)
16.02.2014
jurinko
Haha, Yggdrasil ako vesmirne plavidlo? Priestor, kde "magia je vedou a veda magiou" si zobral doslovne :-) Trosku by som ucesal niektore slovne spojenia, ale za hodinu to bolo super, este aj dostatocne fajnovy technobabble tam bol (Galasavo rulez :-D ). Normalne by som chcel vediet, co sa stane teraz, pretoze to hadam nebude len tak, ze manik tu lod-nelod opusti a pojde si po svojich, no nie? Hoci, to uz by islo nad ramec temy, takze je to napokon dobre tak, ako to je ;-)
16.02.2014
Nadalan
Yggdrasil som si vygooglila :-) Keď už človek vie, o čo ide, je to výborné a originálne. Like it! (Niečo také, ako Occamova britva, tebe asi fakt nemôže robiť problém...)
16.02.2014
Monika Kandriková
Pekný nápad. Aj solídne spracovaný. :D Pri Odinovom oku, nikde teraz rastie ďalší Yggdrasil!
17.02.2014
draculin
Jeej, celkom mile :) I ked - povodne som ocakaval, ze to nebude lod, ale nejaky zasrany medzihviezdny zivocich a on zisti, ze lieta v jeho utrobach. Ale i tak to bolo dobre :) ...btw - Yggdrasil ako vesmirna lod, resp. jej sucast, alebo aspon zaklad, to bolo uz v Hyperione (a bez magie).
24.02.2014
kAnYs
V hyperione to bola stromolod (Treeship) a nie yggdrasil :)
24.02.2014
draculin
Aha, no sorry :) Ale volala sa Yggdrasil a bola to strom-lod...tak som to tak nejak asocioval :)
24.02.2014
kAnYs
Vlastne ano, mas pravdu :D Kazdopadne, koncept bol iny. Sano spravil z norskej mytologie "what-if?" space-operu, kdezto v hyperione to bol proste tech. (dost za vlasy pritiahnuty ale dobre :D)
25.02.2014
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.