Veni, vidi, perdidi

Niekedy sa môže stať, že plány mimozemšťanov na ovládnutie Zeme sa jednoducho nevydaria...
Podporte scifi.sk
V konferenčnej miestnosti na palube materskej lode vládlo napätie. Sedem členov z vedenia posádky, prítomných na porade, mlčky pozerali na admirála.
- Neuveriteľné! Toľko času sme s tým stratili! - vybuchol admirál.
- Pán admirál... - začal veliteľ flotily.
- Už nechcem počuť nič! Je to len tvoja vina, idiot! Presviedčal si ma, že to vyjde. Vytiahol som ťa z tej diery a zobral ťa na túto misiu, dokonca som urobil z teba veliteľa. Len počkaj, keď sa vrátime domov!
Veliteľ vedel, že doma ho nečaká nič dobrého a pokúšal sa o obhajobu:
- No malo nám to vyjsť, všetko bolo naplánované vynikajúco, ale nepočítali sme, že tie bytosti budú až také inteligentné. Oni tomu jednoducho neuverili. Zdá sa, že nikdy neuveria...
- Mali sme im poskytnúť viac dôkazov!
- Ale pán admirál, veď ste videli, že viac sa toho už nedalo urobiť... jednoducho nedokážu vidieť naše lode, aj keď sme tak blízko ich planéty. My sa im našou technológiou nemôžeme ukázať, oni nás zase svojou technológiou nedokážu v tejto dimenzii detegovať. Jediné, čo sme mohli urobiť, bolo skontaktovať sa s nimi na mentálnej úrovni. Boli sme presvedčení, že bude stačiť, keď prevezmeme kontrolu nad mysľou niekoľkých slabších, predstavíme sa im, získame si ich dôveru a postupne si ich podmaníme všetkých.
- Naozaj si myslíš, že sa už nedá nič robiť?
- Pán admirál, obávam sa, že aj keby sme tu zostali celý zvyšok nášho života, bola by to len strata času... už ich nepresvedčíme..., - skonštatoval veliteľ.
Admirál sa chvíľu rozzúrene prechádzal po miestnosti a premýšľal. Potom podišiel k ostatným.
- Čo máme nové ohľadom tej malej planéty, ehm, ako sme ju nazvali.... G135...?
- ...657, - dodala dôstojníčka Flora. - Nuž, vyzerá to celkom sľubne. Zdá sa, že sú tam inteligentné formy života, podobné pozemšťanom, aj tí majú akéhosi „Boha“, aj tých by sme mohli...
- Nie! Nie! Nie! Tak toto už nechcem počuť! - prerušil ju veliteľ - Už nepôjdeme touto cestou. Vymyslite niečo iné! Žiadna armáda! Ani Božia, ani Kristova, ani žiadna iná... Už sa nechcem nikdy ukazovať takto. Dosť bolo poníženia. Musieť sa predstavovať v tom smiešnom obtiahnutom overale a s dlhými vlasmi! To je nevkusné aj na pozemšťana! A čo, ak budú aj tí z planéty G135657 ako pozemšťania? Čo ak nám neuveria?
- To by sa nemalo stáť, - pokračoval veliteľ - Na tejto planéte sú ešte príliš zaostalí. Pozemšťania už boli vyvinutejšou rasou, keď sme sem dorazili. A toto sme nečakali. Veď to viete dobre aj vy pán admirál: keď sme ich študovali z našej planéty, takmer všetci ešte pevne verili v akúsi vyššiu bytosť, ktorú nazývajú Boh, v jeho syna Ježiša Krista, a tak ďalej... Čo mohlo byť lepšie než vydávať sa za Božích pomocníkov, ktorí sa im snažia pomáhať a chcú ich zachrániť? Náš plán bol dokonalý. Nadviazať na túto ich legendu, stať sa jej súčasťou. Podmanili by sme si ich všetkých.
- Veď videl si, že pokiaľ sme sa sem dostali, zmenili svoju mentalitu, mali ste počítať aj s touto možnosťou! - zahučal admirál.
- Veď to sme urobili, no zdá sa, že sme ich podcenili. Ich myslenie sa vyvinulo omnoho rýchlejšie, než sme čakali. Skúšali sme sa k nim dostať cez všetko, čo ich dokáže zmanipulovať.
- Prečo potom zlyhal ten hlupák pozemšťan, ktorého sme kontaktovali ako prvého?! Čo sa vlastne stalo?
- Neviem, pán admirál, neviem, ako je to možné... veď urobil všetko, čo sme mu kázali: rozširoval o nás informácie, využíval to, čo oni nazývajú „reklama“ a „mass-médiá“, práve informačné kanály, ktoré ich momentálne dokážu ovplyvniť najviac.
- Ja viem! No aj tak ničomu neuverili!
- Prišli sme neskoro, ozvala sa Flora. Pozemšťania už nie sú tie jednoduché a naivné tvory, akými boli kedysi. Prázdne reči im už jednoducho nestačia.
Admirál Aštar Šeran sa postavil k palubnému oknu a pozrel na modrozelenú planétu, ktorá sa rozprestietala pred nimi.
- Predpokladám, že už neexistuje žiadna možnosť, ako ovládnuť ich mysle.
- Obávam sa, že nie, pán admirál. Keďže aj ten jedinec, čo mal skutočne vhodne konfigurovaný mozog zlyhal... Vyčerpali sme všetky možnosti, - zaznel veliteľov záver.
Šeran sa otočil k svojim podriadeným:
- Tak je to rozhodnuté, naša mísia na Zemi končí, poďme ďalej! Veliteľ Ptaah, začneme prípravy na odchod!

Rose

Rose
Knižná recenzentka, bývalá porotkyňa Martinus Cena Fantázie, koordinátorka súťaže Mikropoviedok na scifi.sk

Diskusia

draculin
Rozkosne nieco :) Uznavam, ze ma chytila hlavne samotna pointa, ktora bola VYBORNA. Mozno nie uplne prekvapujuca, ale sadla ako rit na serbel :) Inac len zopar chybiciek ako deteGovat a samotny postup ovladnutia mi moc nesedel - ovladnut mysle a skryvat sa a zaroven o sebe rozhlasovat? Ale co potesilo, ze na minimalnom rozsahu bolo povedane vsetko podstatne. A zjavne admiral Astar Seran by sa mal od admirala Thrawna este zopar lecii naucit :)
13.04.2011

Zagiel
@draculin: "detegovať" je normálne spisovné slovo
13.04.2011

draculin
DeteKKKKKKovať. Detekcia. DeteKKKKKKtiv. :)
13.04.2011

Zagiel
momentalne nemam po ruke slovnik, ale tu mas celkom dobre vysvetlenie, ze preco je to v slovese s "g":
http://sk.wikipedia.or g/wiki/Diskusia_s_redaktorom:H elix84/Gramatika
trosku nelogicke, ale je to kvoli povodnemu latinskemu pouzitiu
13.04.2011

Rose
Tak som rada, ked to potesilo :) Mrzi ma, ak tam najdete nejake nezrovnalosti, nad ktorymi som sa mozno nezamyslela dost... Pravdupovediac, ani som to nemyslela ako nieco velmi velmi seriozne, ale skor len ako taku minimalisticku haluz, kde by bola nejaka pointa. Vzniklo to raz, tak asi za hodinku, ako vysledok momentalneho napadu, ani neviem presne ako... :D. A len tak som skusala, ci som schopna nieco napisat, ani som to povodne neplanovala zverejnit niekde. Az po mnohych mesiacoch som sa rozhodla to sem hodit. Ale neviem preco, nejak som to uz nechcela menit.
13.04.2011

Rose
A Draculin, sloveso "deteGovat" som vytiahla rovno zo slovnika slovenskeho jazyka (z toho noveho, mozes checknut), tak ked je to blbost, nevymyslela som ju ja, normalne asi aj ja by som povedala, ze je to "detekovat". Ale snazime sa byt spisovni, no nie? :)
13.04.2011

draculin
Ty blaho. No fakt. Tak sorry, ale je to vazne uplna haluz, ktora sa navyse nezhoduje s inymi slovami, ako je napr. ten "detektiv". Jazykovedci sa proste predviedli :)
13.04.2011

Rose
:))) No vidis. A asi existuje este dost podobnych nelogickych blbosticiek, nad ktorymi sa clovek nikdy nezamysli. Ale co uz, to mas v kazdom jazyku...
13.04.2011

jurinko
Ty vole, tak Vesmirni lide maju pravdu? :-D Prijemna haluz, miestami som mal pocit, ze trosku krival spad, resp. rytmus toho celeho, ale asi nevadi. Co sa tyka "k/g" sporu, tak "g" je v podstate iba v slovese, podobne ako veci "interaguju", cize vykonavaju "interakciu" (som mudry jak radio, ze? ;-) ). Dal som 6
13.04.2011

Ján Onofrej
:D ja som vedel, že to je pravda!:D škoda, že už odišli:D ..a keď už sme pri G....slovenčina je nelogická, veľa jazykov je nelogických:D, takže je zbytočné sa nad tým pozastavovať :) jediný logický jazyk je (vraj) latinčina...takže ak z nej vychádzame, dajme si jazykové okienko:D....detego, detegis, detegit, detegimus, detegitis, detegunt?:))
13.04.2011

draculin
Detergent. No ved to, podla nejake psychedelickeho pravidla to je spravne, ale deteGtiva som este nevidel. Budiz :) ale inac ma ta poviedka prekvapila, pretoze doteraz som bol presvedceny, ze Vesmirni Ludia su zamaskovani jasteri, co chcu ovladnut zem. Aj ked..ved oni vlastne aj mozno su jasteri, nie? :)
13.04.2011

Aldeberan
hm, jurinko má pravdu, že občas tam pokrivkával spád - pri takomto krátkom diele to nevadí, ale pri niečo dlhšom, ak sa ti bude chcieť písať, by ti to mohlo robiť problémy. Inak platí, čo už bolo napísané . bolo to zábavné, aj keď trochu predvídateľné. Na druhej strane - kopať do Vesmírnych ľudí vždy človeka poteší :)
13.04.2011

Aldeberan
btw. k detekcii, interakcii - veď je to logicke :) pri slovesách odvodených z cudzích slov ženského rodu končiacich na -cia s hláskou k v strede sa k spodobuje na g. nie? :-D
13.04.2011

Rose
Vdaka za komentare, budem uvazovat nad tym, co ste mi poradili. A snad mi odpustite za niektore veci co sa mi nepodarili tentokrat, kedze je to uplne prva vec, co som napisala a zverejnila takto (aspon v slovencine). Nabuduce to bude lepsie, slubujem ;) Kazdopadne som rada, ak sa mi podarilo pobavit trochu ludi aspon tou malou zmenou temy (ti upiri a vlkodlaci ma uz uplne privadzali do zufalstva). A 6 od Jurinka - tak to asi mozem povazovat za maly uspech :))), dakujem.
13.04.2011

Rose
ten "spor k/g" ak sa nemylim, bude jeden z tych vela pripadov hlaskovej alternacie - ked uz sme pri jazykovom okienku :D
13.04.2011

Ján Onofrej
tak fajn, moja latinčina je nanič:D asi preto bola stále len za E:D....ale nebolo to tak, že aštar a spol sú tí dobrí a jašteri zlí? alebo teda?:D
13.04.2011

Rose
No podla mna, Vesmirni lide su ti zli a oni si tych jasterov len vymysleli, aby oblbli ludi. Aby sa ludia bali, ze im nieco hrozi a ze len Vesmirni lide ich mozu zachranit :-D
13.04.2011

Rose
Jan, preco by bola tvoja latincina nanic? Ved si to dobre vysklonoval :D
13.04.2011

jurinko
Rose, uvazoval som nad 7, ale moj uchylny (aj ked podla mna spravny;-)) hodnotiaci system dnes zapracoval bohuzial proti tebe. Ta poviedka bola velmi vydarena v pokrocilej tretine stupnice (ktora ma u mna nejake naroky), takze som jej nemohol dat o bod viac, pretoze by to znamenalo, ze bola nevydarena v profi tretine stupnice (ktora ma zas ine naroky). Takze neurcity pocit zvlastnej nevypisanosti (ktory je totalne subjektivny) zaradil poviedku do pasma "4-6" a neurcity pocit zvlastnej radosti po precitani (rovnako subjektivny) zas zaradil poviedku k vrcholom pasma, cize vyslo "6". Mozno som trochu prilis odhalil moje zvratene myslienkove pochody, ale sak co uz, ked som uprimnost sama :-) Inymi slovami (grafoman sa nezaprie, prispevkok nam bobtna) mozes byt z isteho uhlu pohladu vlastne radsej, ze som ti dal 6, nez keby som ti dal 7. No nic, idem si dat facku :-D
13.04.2011

Zagiel
ak nahodou este nepoznate
http://jesteri-z-pe kel.ic.cz
13.04.2011

Rose
Jurinko, tak uz dost dlho sledujem poviedky a prispevky na tejto stranke aby som vedela, ze ty mas ten tvoj vlastny system hodnotenia, v ktorom sa ja osobne este stale stracam :-D Ale fajn, tak zmierim sa s tym, ze som sa zaradila na vrchol druheho pasma ;)
13.04.2011

Mária Pátková
Nečítalo sa to zle, ale jemne mi to pripomínalo poviedku Arthura Clarka: Ráno už nenastane. Aj keď v nej bol nastolený nekonečný príbeh o konci sveta. Situácie sa dosť podobali.
Zopár chybičiek by sa našlo, ale inak je môj dojem dobrý. Dala som 6.
Nech ti to píše. :-)
13.04.2011

Rose
Diki :) Zaujimave, ze ti to pripomina poviedku od Clarka, bola by som zvedava, ktoru myslis :). Nic mi to nehovori. Citala som sice vacsinu veci od neho, ale poviedky som citala este na strednej a to je uz davno, nepamatam si nic :D
Len tak, ak tym nahodou myslis, ci mi to sluzilo ako inspiracia, tak to vobec. Arthur C. Clarke urcite nie, posledna vec, co som od neho citala bola asi pred 2 rokmi The Light of Other Days a to je o niecom inom :) Inspiraciu som nasla v tych letacikoch, co obcas najdes v Bratislave strcene v automatoch na listky :)))
13.04.2011

Mária Pátková
Poviedka sa v origináli volá No morning after. Ja ju mám doma v zbierke poviedok Lietajúci mágovia, zostavil ich Peter Haining, u nás vyšla v roku 2005. To len tak na okraj. :)
A hej mala som na mysli niečo ako inšpiráciu. ;)
13.04.2011

Rose
Haha, len tak zo zvedavosti kukam, co je zac ta tvoja zbierka a ze to prekladala prave nasa anglictinarka z vysokej! Sranda, na co vsetko clovek natrafi :))) Tak to si mozno aj kupim :D
13.04.2011

Ján Onofrej
v tom prípade sa čudujem, prečo som mal zakaždým len E keď mi to tak ide:D:D ...aha, už viem, to bude tými ďalšími desiatkami tvarov:D:D
13.04.2011

Mária Pátková
Rose, no vidíš, svet je malý. ;-)
Myslím, že to stojí za to kúpiť, sú tam samé dobré veci. Dobré v zmysle, že pobavia a keď sa do nich začítaš, odhalíš aj ich (hlbšie) myšlienkové posolstvá. Aspoň mne sa to podarilo. A to už je čo povedať. :)
13.04.2011

Spacer
Diskusia ako má byť! Zaujímavá poviedka, ale mám jeden "slovný" problém (hanba mi!): Čo je to "predidi?" Veni, vidi, to viem, no to posledné nie... :D
13.04.2011

Spacer
Ešte som to aj zle napísal - sorry: Perdidi...
13.04.2011

Rose
No tak ak vies co znamena Veni, vidi, vici - znamy vyrok Julia Caesara pri prilezitosti jedneho vitazstva. Znamena to "Prisiel som, videl som, dobyl som".
"Veni, vidi, perdidi" je opak toho, cize "Prisiel som, videl som, prehral som" :D
13.04.2011

Ján Onofrej
tak doplním len, keď už mám slovník poruke :D : perdo, -ere, -didi, -ditum - 1. skaziť, zahubiť, usmrtiť, zničiť, zmariť 2. (o majetku) mrhať, márniť 3. stratiť, prísť o čo 4. prehrať 5. vzdať sa, zabudnúť.........podľa slovníka J. Špaňára....a teda perdidi je tvar prvej osoby sg. minulý čas (perfektum, teda dokonavý preklad)
13.04.2011

Spacer
No teda! Dík - zas som o niečo múdrejší... (ja som skôr na angličtinu, ale našiel som to tam: Perdition - záhuba; zatratenie; peklo..)
13.04.2011

Rose
Aj ja mam ten slovnik, tiez som mala v skole latincinu, asi 2 semestre a tiez som sa nikdy nedokazala naucit vsetky tie tvary, to je des :D
No ano, anglicke "perdition" ma trochu iny vyznam, aj ked sa podoba :)
13.04.2011

Ján Onofrej
krásne, nájsť človeka, ktorý ma chápe:))) ale ako vidím, učím sa tu aj ja, také ako perdition nepoznám:) teda už hej:D ....ale stále lepšia latina ako nemčina, hlavne ak človek nič nevie a má prekladať sedemnáste storočie:/ ...ale tak čo už....promissi et enim me facturum:) [sľúbil som a tiež urobím]
13.04.2011

Aldeberan
odkedy som cital Valku s mloky od Čapka tak chovám hlbokú nedôveru ku všetkým, čo používajú či nebodaj obľubujú latinčinu. Podobne esperanto. Samí potencionálny quislingovia sú to :-)
14.04.2011

YaYa
Ďalší lingvisti - translatológovia? :D hahahaha
14.04.2011

Rose
celkom si sa trafila :D
14.04.2011

YaYa
To je inštinkt... jazykový :P
14.04.2011

draculin
Pche, niekto ma jazykovy instinkt a ja mam zase instinktivny jazyk. To tiez nie je na zahodenie, co? :) A sorry ze sa nezapajam do tak sofistikovanej debaty, ale s uzasom cumim :)
14.04.2011

nebeská kobyla (Anonym)
veľmi pekne vyfarbené
18.04.2011

Stano Lacko
Poviedka nie je zla, bolo to mikroskopicke, ale mne tu chybal spad a hlavne po prvom odseku som zacal dumat, budu to to oni, nebudu to oni? A boli, takze ocarenie z rozuzlenia a zvratu stratila na svoje caro hned na zaciatku, takze si myslim, ze sucastne hodnotenie nezodpoveda inym poviedkam s obdobnym hodnotenim, sorry.
19.04.2011

Stano Lacko
Poviedka nie je zla, bolo to mikroskopicke, ale mne tu chybal spad a hlavne po prvom odseku som zacal dumat, budu to to oni, nebudu to oni? A boli, takze ocarenie z rozuzlenia a zvratu stratila na svoje caro hned na zaciatku, takze si myslim, ze sucastne hodnotenie nezodpoveda inym poviedkam s obdobnym hodnotenim, sorry.
19.04.2011

Rose
Mno, hej...niektori z vas tu pointu pochopili asi prilis skoro :)
Ale neva, odteraz budem viac rozmyslat nad takymito vecami. A nabuduce ak sem nieco hodim, urcite to bude uz nejaka serioznejsia poviedocka, s vymakanejsimi detailmi a logikou a s nejakym rozumnym rozsahom, aby bolo aj co komentovat :D
Zatial vdaka vsetkym za nazory a skusim sa poucit :)
20.04.2011
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.