Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Andy Weir10,0
3.Frank Herbert10,0
4.Jan Hlávka10,0
5.Juraj Červenák10,0

Najnovšie články

Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!

V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!

Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.

Rok sa s rokom stretol a tak ako vlani, aj dnes vám v sérii článkov prinesieme subjektívny výber toho najlepšieho z pohľadu našich redaktorov. Nech sa páči, prvý článok - to najlepšie z domácej slovenskej scény za rok 2024.

Román Planéta smrti Harryho Harrisona patrí ku zlatej klasike science fiction a isto mnohých poteší pod Vianočným stromčekom. Ak váhate tu je ukážka z knihy!

Ak ešte nemáte vybraný darček, tak vám možno pomôže ukážka zo Rámovej záhrady, tretej časti legendárnej Rámnskej série, ktorá nedávno vyšla v slovenčine vo vydavateľstve Mamaš!

Najnovšie recenzie

Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!

Je nový Kyša rovnako dobrý ako Kotleta?

Alfa Savci: Vampyrismus je názov románu, ktorý sľubuje kontroverziu a šťavu.

Naša redakcia sa pozrela na zborník najväčšej žánrovej súťaže Martinus Cena Fantázie z minulého roku.

Tretí román zasadený do sveta Terrinothu známeho najmä zo stolových hier od Fantasy Flight Games voľne nadväzuje na udalosti v The Shield of Daqan, ale rozpráva vlastný príbeh, takže čítať ho môžete aj – a najmä – ako samostatnú knihu. A veru oplatí sa to.

Spoločníci Trenloa Silného - nájomná žoldnierska družina - smeruje do Kellského barónstva. Tuctové nasadenie na hraniciach proti hroziacim útokom východných hôrd sa ale nevyvíja podľa očakávania. Daqanské kráľovstvá ohrozuje oveľa mocnejší nepriateľ, s akým počítali.

Vaše hodnotenia

B.T. Niromwell @Niromwell
8
Nesmierne vydarené vkročenie do vôd akčnej školy. Autorovi sa podarilo urobiť správne hneď niekoľko dôležitých vecí a výsledkom je veľmi rýchle a príjemné čítanie, knižka sa napriek svojej hutnosti zlúskne za pár dní. Už pri prvom diely som presvedčená, že to pôjde len lepšie, lebo román stojí na dobrom základe - naozaj sympatickom hlavnom hrdinovi, ktorý síce rád kde-komu udrie po hube, nemá extra vzdelanie a kolíše vo svojich spoločenských názoroch, ale má dobre nastavený morálny kompas. Nesmierne vydarené vkročenie do vôd akčnej školy. Autorovi sa podarilo urobiť správne hneď niekoľko dôležitých vecí a výsledkom je veľmi rýchle a príjemné čítanie, knižka sa napriek svojej hutnosti zlúskne za pár dní. Autor ho zároveň obklopuje rovnocenne zaujímavými postavičkami, či už kladnými alebo zápornými, a v rámci akcie presne vie, kedy pridať a ked ubrať, aby sa z knihy nestal mišung akcie a buchnátov. Kniha neťahá humorom a klišé hláškami, ale stavia na príbehu a, okej, aj efektnou akciou a čarami, veď sa píše o mágoch, ale dobre a realisticky nastavené scény s miestami príjemným tarantinovským absurdnom si vystačia aj sami so sebou. Benkovičova téma rasizmu a spoločenskej rovnosti je veľmi živá a aktuálna a autor s ňou vie veľmi citlivo narábať. Áno, dalo by sa trochu česať po štylistickej stránke, ale hovoríme o prvotine a nejde o nič naozaj rušivé.
cyberstorm @cyberstorm
9
Aby som bol uprimny, knihu som cital pred nejakymi dvoma rokmi. Spominam si, ze spociatku mi tam dost vadila pritomnost upira, ktory tam nejak jednoducho nepasoval. Ako stupal pocet stran, casom som si nielen ze nan zvykol, ale tato postava sa stala organickou sucastou knihy. Nakolko mam rad tento styl knih, tj. zmes space opery a hard SF (osobne preferujem stupnicu tvrdosti, na vrchole ktorej je stale neotrasitelny Greg Egan coby dokonaly diamant),m prisiel som si na svoje. za mna 9/10
draculin @draculin
8
V tomto prípade mi bol autor aspoň neznámy, takže som nemal prehnané očakávania. Čiže – Na ovdrátenej strane Mesiaca je Mesto Hriechu, zločinu a bez poriadneho zákona, založené megalomanským multimiliardárom , ktorý pôsobí ako kombinácia Donalda Trumpa a bondovského zloducha. Tam nie príliš nadšene prichádza poručík Damien Zackon, stelesnenie poctivosti a tvrdej ruky zákona – v mieste, kde polícia bežne pri zločine len odvráti zrak a nepridáva si problémy. Dôjde ale k neikoľkým vraždám, kde stopy vedú do najvyšších miest politiky – k multimiliárdárskemu vládcovi Fletcherovi Mosasovi a jeho dcére Zlate. Navyše sa Mesiacom pohybuje psychopatický vražedný android, púštajúci hlášky ako z Tarantinovho filmu (tu obálka naozaj neklamalaä. Jeho cieľ a úmysel sú neznáme, no desiatky mŕtvol pôsobia jednoznačne. Viacero príbehových liniek vytvára dosť živý obraz „temnej strany“ a napokon aj dospejú k záveru, ktorý dáva zmysel. Oproti Weirovej Artemis je tento mesačný kúsok naozaj detektívny a naozaj noirový, i keď tiež nie bez chýb. Androidove hlášky postupne prestanú byť originálne a najmä Zackon, hlavná postava, je dejom viac posúvaný, než by ho sám ovplyvňoval. Záver? Osviežujúca mesačná detektívka, kde je občas priveľa efektných kecov na úkor deja a zápletky, ale rozhodne dokáže chytiť a nepustiť. PS. Prekladateľ sa pekne pohral s menami, tak aby sa tieto myšlienkovo zhodovali s originálom. Preto sa z Fletchera Brassa (brass= mosadz), posadnutého mosadznou farbou, stal Fletcher Mosas. Z detektíva Damiena Justusa (anglicky vyslovované to znie takmer ako „justice“, spravodlivosť) je Damien Zackon (=zákon). Palec hore