B.T. Niromwell

Má rada: dobrú literatúru, dobré béčka, knihy, filmy, rýpanie do začínajúcich autorov. Nemá rada: zlú literatúru, ľudí, čo používajú slovo "moc" ako príslovku

Info

Prezývka Niromwell
Web:
Členom scifi.sk: 9 rokov
Naposledy online: 2.07.2020
E-mail: takacova.b@gmail.com
Skype:
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 256
Články: 84
Poviedky: 23

Zbierka - ponúka

B.T. Niromwell ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

B.T. Niromwell ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

B.T. Niromwell ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Nerozbitná II
Toto je veľmi zaujímavý fenomén. Ono to vlastne dáva dokonalý zmysel, prečo sú tie najťažšie uveriteľné veci zo života - možno keď človek niečo nepozná, tak sa snaží ísť striktne logicky, a keď niečo zažil a prešiel si tým, nepotrebuje logické barličky a brainstormovať, ako sa to asi mohlo stať, lebo vie, že takto sa to stalo a proste to tak je. Písanie zo života je obohacujúce práve pre ľudí, čo si podobnými vecami neprešli. Ohľadom scény, netvrdím, že je neuveriteľná, tvrdím len, že správaniu sa hlavnej hrdinky nerozumiem, s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že s podobnou situáciou nemám osobnú skúsenosť. Môže byť, že to vôbec nie je tvoj cieľ, že ja ako čitateľ nie som tvoja primárna cieľová skupina a tento text je šitý na mieru ľudom s osobnou skúsenosťou a ako autor proste nechceš dávať väčšie hinty, čož je okej. Alebo to môžeš reflektovať tak, že možno si viac ľudí bude klásť podobnú otázku ako ja, a chcelo by to viac vnútorného monológu alebo inú podobnú barličku pre nezasvätených čitateľov. Závisí od tvojho autorského zámeru.
24.05.2020 14:50:03

Nerozbitná II
V tejto časti sa výrazne odľahčuje štýl a skáčeme hlavičkou do YA. Mám viacej pripomienok ako k prvému dielu, ktorý bol z istého pohľadu čistejší, ale tento diel je vďaka postavám o dosť zaujímavejší a užila som si ho viac, tu som už naozaj navnadená a chcem vedieť, čo bude ďalej. Začínajú sa tu objavovať zaujímavé postavy s charaktermi, takže už sme vo fáze, kde čitateľa začína zaujímať dej. Nejaké romantičné dusno, i keď ten vekový rozdiel je trochu... ehm... Inak na týrané dieťa sa veľmi rýchlo nechá odvliecť domov starším a silnejším neznámym chlapom a v pohode s ním začať bývať – a vzápätí sa rovnako bez otázok alebo pochybností nasťahuje k ďalšiemu neznámemu chlapovi, Vinovi. Človek by čakal, že bude po svojich skúsenostiach trochu nedôverčivejšia. Vypisovan ie prilhášky - ako na jednej strane vypisovať formuláre je utrpenie, ale informácie ako PSČ a rodné číslo sú dosť basic. A prečo sa jej z toho chcelo plakať, ak o riadok nižšie to už má urobené? V tejto scéne vznikla dosť zbytočná dráma okolo v podstate neexistujúceho konfliktu, ktorý sa sám vyriešil. „Pre to isté, prečo Američania nehovoria kilogram a centimeter, ale pound a inch. Je to krátke, jasné a výstižné.“ – to prirovnanie nefunguje, proste Američania nepoužívajú pound namiesto kila preto, že je to krátke alebo výstižne (slovo kilogram výstižne označuje jedno kilo a slovo pound výstižne vyjadruje 1 pound), takže je to pomerne od veci tvrdenie. Tak mi napadlo, že kde bývala, kým pracovala v bare. Ak u Vina, nemal by k tomu mať čo opoedať alebo by mu aspoň mala poďakovať, keď ďakovala Chrisovi, že ju zamestnával. Prišlo mi to trochu také, že Vin si to zlízal ako nehlavná postava. A tréning cibuľky je rozkošný :)
24.05.2020 11:41:19

Nerozbitná
Hneď ma upútal mix témy pokémonov a riešenie veľmi reálnych životných problémov. Páči sa mi ako, si text zachováva určitú vážnosť a nadhľad a neskĺzavá do zľahčovania témy, napríklad profesor nie je úplne 100% nadšený, že je u neho a nestáva sa z neho hneď dobrotivá "stará mama", len preto, že za ním prišiel nešťastný študent. Dobrý začiatok: Tia si vzdychla. Rodičia sú zas v sebe. Pridala hlasitosť na prehrávači, ktorý jej do slúchadiel pumpoval obľúbenú hudbu. To bola jej stratégia. Prečkať búrku a snažiť sa neprísť nikomu pod ruku. Robila to tak už roky, viac-menej úspešne. – ono je to všetko dobre, ale môžeš si dovoliť ešte lepší „show, font tell“ prístup, ak zmažeš dve vety od „To bola stratégia“ vrátane. Vykreslila si scénu, opísala si, čo robíš, viac netreba. Má to silnejší efekt, keď necháš čitateľa pomyslieť si, čo mu chceš povedať, a nie hovoriť mu, čo si má domyslieť. Občas niečo zaškrípe, napr veta "Profesor sa odmlčal a na pár úderov srdca si premeriaval jej tvár." - znie, akoby meral jej tvár údermi srdca, čo nedáva zmysel. Priama reč s uvádzacou vetou sa píše cez čiarku, má to byť napr: „Bude to štípať,“ varoval ju. Trochu zmätočná je scéna s rozbitým sklom - odkiaľ to rozbité sklo vlastne je? Pokémon pri liahnutí rozbil iné vzorky? Lebo ak to urobilo taký rámus, že to počula aj do druhej izby, muselo to byť niečo väčšie. Ale možno mi len niečo ušlo. Príbeh samotný sa zatiaľ iba rozbieha, tak som zvedavá na ďalšiu časť, kam nás to zavedie.
24.05.2020 11:33:24

Nočný lovec
Dobrá poviedka. Veľmi dobre spravený úvod, lebo spomína sa v ňom veľmi veľa postáv a pritom je úplne jasné, kto je kto, OHara mi už prišiel trochu navyše. Takisto dobre spravení predel za Živý, z textu bolo jasne vidieť, že sa dej presúva inde. Hláška Chutíš ako tvoj brat vyšla skvelo, ale na Buďme civilizovaní hádžem veto, lebo to je čistý kalk z angličtiny, neznie mi to prirodzene.
05.05.2020 15:24:52

Vlk
Veľmi atmosferické, nie patetické, fajnota. Zľakla som sa prítomného času, ale dobre zafungoval. Zľakla som sa slova pandémia, ale nebola to korana, takže moja dušička prežratá touto témou zaplesala.
04.05.2020 22:30:00

Minirecenzie

6
Rodinná oddýchovka:) Na Shazam som sa tešila hlavne kvôli traileru, ktorý bol naozaj veľmi vtipný, no ako sa ukázalo, boli v ňom naozaj všetky vtipy... Takže som ostala sklamaná. Okrem nedostatku humoru musím filmu vytknúť nevyužitý potenciál záporáka, inak síce jedna z najlepších postáv filmu, ale nejde mi do hlavy, keď už záporák chodí po svete so siedmimi smrteľnými hriechmi, prečo to vôbec nevyužiť? Rovnako tak mohol mať armádu siedmich trpaslíkov, vo filme by to neurobili skoro žiaden rozdiel, až na malinký twist na záver. Mohlo to byť neuveriteľne coool... ale to by musel byť film o niečo dlhší. Plusom sú rozhodne sympatické postavy, hlavná myšienka, záporák Mark Strong a úžasné ukážky toho, čo urobí pubertiak, keď dostane superchopnosti, čo podľa mňa bolo veľmi trefné. Rodinný nobrainer, pri ktorom si oddýchnete, ak od neho veľa nečakáte.
10
Grécka mytológia je odjakživa jedným z mojich obľúbených námetov. Keď sa k tomu ešte pridá čítavý, hravý jazyk, nový pohľad na známe osobnosti a udalosti a dotoho riadna dávka mágie, nie je sa čo čudovať, že som sa z tejto knižky veľmi tešila. Kirké je okrem iného sonda do života človeka a jeho prežívania najjednoduchších životných okamihov až po tie najneobyčajnejšie. Zaujímavo a účinne kombinuje všeobecný prehľad čiatteľa, ktorá zapája do budovania príbehu, a popritom vám rozšíri obzory. Táto knižka má všetko, okrem zbytočného pátosu!
9
Táto kniha je predovšetkým známa vďaka svojej silnej myšlienke, no podľa mňa tu jednoznačne vyhráva forma nad obsahom. Obsah je silný, až prisilný, ponurý, surovo naturalistický, ale autor nestavil všetky svoje karty len na dej, sám o sebe dosť šokujúci, aby zaujal. Čítala som knihu v českom preklade a mix ruštiny, angličtiny a češtiny bol natoľko famózny, že ma to doteraz fascinuje. Ťažko to k hocičomu porovnať.
8
Musím povedať, že najmä prvá časť knihy bola veľmi dobre napísaná, vyslovene krásne. Príbeh je romantický, pomerne klasický, no zároveň vo svojej klasickosti originálny. Čo by som ale vyzdvihla na tejto knihe najviac sú veľmi triezve a povzbudzujúce myšlienky, ktoré ju pretkávajú od začkiatku do konca. Príbeh je, ako romantické príbehy bývajú, občas pekný, občas dramatický, občas zbytočne dramatický, niekedy sa s postavami stotožníte, niekedy máte pocit, že by ste ich prefackali, ale vo väčšine prípadov to vždy zachráni triezvosť a láskavosť autorky, ktorá sa na svoje postavy pozerá a dozerá na nich ako na svoje dietky.
8
Musím povedať, že p počiatočnej scéne, kde je hlavný hrdina na vrchole pyramídy a vyratúva, kde všade už dnes bol a koho zbalil, som si povzdychla, čo to zase bude, ale po prvej scéne to už bolo len lepšie. Veľmi príjemný, priamočiary, jedenapolhodinový večerný akčný film s prvou láskou zo strednej školy (check), sidekickom s rovnakými schopnosťami (check), hlavným hrdinou polosirotou (check), ktorý si žije nad pomery (check), až si ho jedného dňa nájde extrémistický náboženská sekta (check) s bielovlasým Samuelom L. Jacksonom na čele (dobre, to už bolo trochu originálne, ale tie biele vlasy si mohli fakt odpustiť). Príjemným prekvapením je sympatický herecký výkon pomerne všetkých hlavných hrdinov, osobne ma nadchla britská verzia Jessa Eisenberga (Jamie Bell). Najviac mi vadili "tí zlí" - ok, dokedy nás bude Hollywood otravovať katolíckymi sektami, čo chcú zničiť svet? Trochu lacné a naozaj nie uveriteľné. Trochu nedopovedaný príbeh o matke hlavného hrdinu mi doteraz leží v žalúdku - chápem, že si tvorcovia otvorili dvierka pre pokračovanie, ale takto ostal divák nenasýtený. Každopádne, po rozpačitých recenziách som veľmi milo prekvapená, ide o solídny akčný film so skvelou vizuálnou stránkou, ktorý môže konkurovať aj dnešným filmom, hoci od jeho vzniku ubehlo už desať rokov. Nečakajte veľkofilm - ale práve to ma na tomto filme bavilo.