The Last Man (1826)

Posledný človek je vedľa Frankensteina zrejme najlepším dielom Mary Shelleyovej. Apokalyptický román sa odohráva koncom dvadsiateho prvého storočia, kedy je krajina zasiahnutá neznámou pandémiou, ktorá sa rýchlo rozšíri po celom svete a takmer vyhubí ľudstvo. Popri téme apokalypsy sa román venuje po...

Info

Slov. názov The Last Man
Orig. názov The Last Man
Hodnotenie Ešte nehodnotené
Anotácia Posledný človek je vedľa Frankensteina zrejme najlepším dielom Mary Shelleyovej. Apokalyptický román sa odohráva koncom dvadsiateho prvého storočia, kedy je krajina zasiahnutá neznámou pandémiou, ktorá sa rýchlo rozšíri po celom svete a takmer vyhubí ľudstvo. Popri téme apokalypsy sa román venuje politickým otázkam, najmä rozpusteniu monarchie a nastoleniu republiky v Anglicku. Román je príbehom priateľstva, je to filozofická úvaha o ľudskej náture, o zmysle života v spoločnosti, o duchovnom i intelektuálnom vyzrievaní v čase prevratných spoločenských zmien na pozadí katastrofy globálnych rozmerov. Dielo pôsobí v pandemickej ére priam prorocky. Zároveň je text poctou dvom básnikom, ktorí boli Shelleyovci veľmi blízki: P. B. Shelleymu a lordovi Byronovi. Po prvom vydaní v roku 1826 kniha zapadla prachom, vo svete ju vylovili z archívu až v roku 2008 a konečne si ju môžeme prečítať aj v prvom slovenskom i českom preklade.
Tvoje hodnotenie

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
Osoby a obsadenie
Podporte scifi.sk

Články

Knihy mesiaca: apríl 2024

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :) A čo zaujalo vás?

0 komentárov