My (1921)

Svoje hlavné dielo, románovú antiutópiu My napísal Zamjatin v roku 1920. V rokoch 1924/25 sa objavila v prekladoch do slovenčiny, angličtiny a francúzštiny. V Rusku bola vydaná až v rokoch prestavby, v roku 1987. Jadrom diela je život v "Jednotnom štátu" vzniknutom niekedy v treťom tisícročí po "dve...

Info

Slov. názov My
Orig. názov My
Hodnotenie Ešte nehodnotené
Anotácia Svoje hlavné dielo, románovú antiutópiu My napísal Zamjatin v roku 1920. V rokoch 1924/25 sa objavila v prekladoch do slovenčiny, angličtiny a francúzštiny. V Rusku bola vydaná až v rokoch prestavby, v roku 1987. Jadrom diela je život v "Jednotnom štátu" vzniknutom niekedy v treťom tisícročí po "dvestoročnej vojne". Ľudia v tejto dobe už netrpia biedou, stratili však mená a stali sa obyčajnými "číslami", ľuďmi - skrutky. Ženy sú v pomenované samohláskami, napr. I - 330 a muži spoluhláskami, napr. hlavný hrdina je D - 503. Život týchto ľudí je racionalistickej organizovaný a prísne strážený Úradom Strážcov. Všetci ľudia žijú v presklených domoch, takže nemôžu nič skryť. Vstávajú každý deň všetci v rovnakom minútu, rovnako odchádza do práce a rovnako idú aj na odpočinok. Na každé sústo pri jedle majú predpísaných päťdesiat skousnutí. Majú vyhradené aj hodiny pre sex a na dieťa musí mať povolenie, inak sú popravení. Vôľa kolektívu tu pod totalitným diktátom Dobroditeľa úplne vytláča slobodu ľudského myslenia.
Tvoje hodnotenie

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
Osoby a obsadenie
Filmová história scifi

Články

Knihy mesiaca: marec 2024

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

0 komentárov

Top 30 dystópií podľa scifi.sk

Nedávno nám skončila prvá séria Príbehu služobníčky. Kým budete čakať na druhú sezónu, tak vám ponúkame prehľad tých najlepších dystópií - podľa nášho gusta - aké u nás vyšli.

5 komentárov