Diskusia 1/1: Hrdina

Filmová história scifi

Diskusia

MartinB
Pri tejto poviedke mi škrípalo jej prevedenie. Zrejme sa jedná o začínajúceho autora. Hrozne moc slovíčok "ale" - skús konštruovať vety aj inak. Príklad: "Zakričal na Paia a Ibu, ale nikto mu neodpovedal. Vyštveral sa na sutiny a začal odhadzovať tehly.
Ale Ildirovia zabíjali okolo, ulicou sa ozývali výkriky a stonanie.
Musíš utekať, musíš utekať, počul Paiou hlas v hlave. Ale on nechcel a ďalej hrabal, ale keď sa pozrel okolo seba uvidel Ildirov hľadiacich naňho. Ulica pred ním sa nimi len hemžila. Utekaj, utekaj, zaznel Ibin hlas a on sa rozbehol. Vyhýbal sa tvorom ako len vedel až nemal na výber a vbehol do vchodu po jeho pravej ruke.
Ruch vonku sa stíšil, snažil sa rozmýšľal, ale nebolo to jednoduché."
Potom tam boli nejaké chyby s uvádzacími vetami, ale to zrejme len z nepozornosti, lebo to tam bolo písané aj správne. Ale potenciál máš. Ale určite ešte píš a bude to lepšie a lepšie každým kolom. Páčilo sa mi, že chceš písať akčné veci, určite v tom pokračuj.
10.09.2023
BocianSara
Páči sa mi ako sme bez vysvetľovania hodený do boja. Zo začiatku som bola dosť zmätená čo je Malá hladka a ako mohol zakryť Bintiu svojim brnením. Som rada, že sa to na konci vysvetlilo a nebola to nepozornosť autora ale úmysel.
Trošku sa mi ťažšie orientovalo v tom čo sa tam dialo. Spoločníci najprv utekali pred ním, za ním padla budova, tak prečo by sa obťažoval hrabať v sutinách? Keď auto nabúralo prečo prežil len on? Nebolo spomenuté či mal pas alebo z akého dôvodu by to ostatní neprežili.
Štýlovo pekné, trošku si to ale pýta ešte doladiť (napr. veta“ jemnou farebnou srsťou naňho vystrašene na neho hľadel“, „keď sa obzrel Ildirovi tam neboli“ a pod., alebo tu je náhodný prechod rozprávača na prvú osobu „Kam, to si rozmyslím potom.“). Celkovo mám dojem, že je to skvelý základ ale zišla by sa ešte nejaká práca na texte pred zaslaním.
10.09.2023
Lucika
Zaujímavý námet, malo to dobrú atmosféru, aj keď si nie som istá s fantastickými prvkami, keďže to všetko bola vlastne len predstavivosť zaostalého chlapca. Súhlasím s Martinom, že to je asi začínajúci autor, lebo opakovanie slov bolo dosť výrazné, hlavne to "ale". Sú to však drobnosti, ktoré sa dajú doladiť písaním a čítaním iných poviedok :)
11.09.2023
Veles
Čo sa teda vlastne stalo? Len utiekol pred požiarom, či? Napísané celkom dobre, až na to množstvo "ale". Ten koniec je poslabší, ale ak je to začínajúci autor, tak to nie je zlé :)
12.09.2023
Martin Hlavňa
Nápad bol fajn aj atmosféra. Záver bol pomerne prekvapivý, len potom mi chýba vysvetlenie, čo sa všetko vlastne udialo. Chápem, že monštrá boli plamene a zachránil dievčatko, ale čo ten zvyšok? Ako sa tam objavil ten vlak? Prečo zastal? Z hľadiska žánru mi nevadí, že fantastické prvky sa vysvetlili "racionálne", aj keď tá tématika "vlastne to bol iba sen" v tomto prípade predstava je dosť častá a treba si pri jej spracovaní dať pozor na to, aby si nespadol/nespadla do klišé. Tu to bolo niekde na hrane. Opakovanie slov bolo výrazné.
23.09.2023
Hieronymus
Začnem tým, čo je dobré. Je to krátke a je to rýchle.
Sú tam chyby, ktoré by tam nemuseli byť. Pokiaľ je toto autorova prvá poviedka v živote, tak by si ju mal po sebe aj prečítať. Pokiaľ nie, tak by mal dávno vedieť, že si treba sebe všetko aspoň 100x prečítať.
Hlavným problémom je, že tu máme snahu o nečakaný twist, ktorý by mal zmeniť pohľad na celú poviedku, ale v tom prípade to predpokladá, že by mala poviedka aj po ňom držať pokope. Čo sa nestalo. Chlapec teda utekal pred ohňom, ktorý tu raz bol, raz nebol. Možno to má racionálny základ, ale v poviedke to nie je ani len naznačené. Ďalšie vec je, že tým, že sa celý čas držíme hlavnej postavy a vidíme, to čo vidí on sa pri spätnom pohľade nevieme spoľahnúť na to, či to čo vidí je naozaj to, čo tam je, alebo sa s ním zahrala predstavivosť. A to vyvoláva otázky a je to mätúce.
Ale dobre, úplná tragédia to nebola, ale mohlo to byt omnoho, omnoho lepšie, keby na tom autor viac zapracoval.
23.09.2023
Tom Hotep
Vravel som si: "Čo to čítam?" Divný svet v ktorom sa dejú divné veci. Potom prišiel koniec a ja si vravím: "A kurnikšopa." Niekto možno ten zvrat na konci predvídal, ale ja som to nebol. Dieťa utekajúce pred katastrofou uzavreté vo fantazijnom svete je silná šálka kávy, ale chutila dobre. Len tak ďalej.
07.10.2023
Lucika
Teraz spätne sa mi fakt vidí tvoj komentár @Hieronymus :D :D
09.10.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.