Diskusia 1/1: Pri ohni

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Diskusia

MartinB
SPOILER ALERT:
Nezda sa mi, ze keby si pohadzujem noz v rukach, zabodne sa mi cislo svojou vahou do ruky tak hlboko, aby som vdaka tomu nepocul, ze sa za mnou odohrava trhanie mäsa a zvuky s tym spojene, ale to som ti tusim uz spominal v betareade. Najma ak sa potom aj pri nom okolím niesli zvuky trhania mäsa a lámania kostí. Najma ak viem, ze tam niekde moze byt bestia, isto by som spozornel.
Ale to je asi tak vsetko co k tomu mam. Atmosfera sa mi pacila, číta sa to dobre, cize 8/10.
09.09.2023
BocianSara
Skvelá poviedka. Páčilo sa mi ako Jegor a Rudra hneď po rozprávaní dievčaťa preberali obe možnosti, ktoré mi napadli – či je ona to monštrum alebo len prežila jeho útok. Pekne vykreslená paranoja a ako sa ľudia dokážu zamotať vo vlastných myšlienkach a argumentoch.
09.09.2023
Lucika
Fajn poviedka :) malo to dobrú atmosféru. Mám rada také to dohadovanie, keď sa nevie kto je kto. Nejaké chyby som nepostrehla, akurát som si všimla, že v posledných pár odstavcoch sa častejšie vyskytovalo slovíčko "priam".
Inak súhlasím s komentárom MartinaB, porezanie dlane asi nevyvolá až takú bolesť, ktorá by prehlušila trhanie človeka za ním.
11.09.2023
Hieronymus
Pre mňa najlepšia poviedka tohto kola. Zručne napísaná konverzačka, celý čas si drží atmosféru, je tam napätie, veľmi ma to bavilo.
Mám tu pár nezrovnalostí. Prvá je, že prečo predpokladajú, že beštia je vlastne človek, ktorý sa na ňu premení. V texte to nie je. Možno je to naznačené, ale nevidím to tam. V noci narazia na dievča, ktoré je zmätené a premrznuté, nepamätá si, čo sa stalo a mladý usúdi podľa výrazu tváre a toho, že nepovie "pach", ale "vôňa" v spojitosti so spáleným mäsom, že je beštia. Neviem no, ale spomienky, hlavne tie traumatické vedia byť mätúce... a prečo si je istý, že dievča hovorí práve o ľudskom mäse? Vraj na svadbe našli telá, ktoré niekto nahádzal do ohňa a obhrýzol. Dobre, mladý veľmi chce, aby dievča bolo beštia, ale odkiaľ vie, že beštia je človek premenený na zviera. Jasne, aj mne to napadlo, že môže byť beštia, ale keď si predstavím ako sedím pri ohni a zrazu mi spoločník donesie premrznuté dievča, tak nečakám, že je to nejaký netvor a je mi jedno, či to čo hovorí je zmätené.
Ale asi sa rýpem v detailoch.
Potom mi nesedí, že idú po beštii dvaja. Vraj sa z okolia zliezajú chlapi, aby to zviera ulovili, prečo sa nepridali k väčšej skupine? Poviedka mi podsúva, že títo chlapi nie sú úplní idioti, tak prečo veria tomu, že zvládnu premôcť tvora, ktorý vyvraždil svadbu. A idú proti beštii s nožom a sekerou. Sekera je ešte OK, ale ten nôž... A prečo do toho idú spolu? Obaja vedia, že ten druhý klamal a s takýmto človekom sa chcú ocitnúť uprostred mrazivej noci niekde v prdeli? A keď im je to jedno, tak čo môžu jeden druhému ponúknuť? Jeden je mladý a neskúsený a druhý možno skúsený, ale starý. Každý je členom tej skupiny obyvateľstva, ktorá majú najmenšiu šancu poraziť beštiu. A aj keby... sú len dvaja.
No a ten koniec... Nie, naozaj neverím, že by nôž spôsobil akékoľvek zranenie pri pohadzovaní. V prvom rade, čo je to za nemehlo, že nevie chytiť nôž a po druhé, je to takmer nemožné, aby nôž prenikol kožou. Pokiaľ teda nemá niekoľko kíl, ale to asi nemá. A keby aj, tak nespôsobí nijaké omračujúce zranenie. A aká je vlastne rýchlosť premeny tej beštie? Pri nej moje auto štartuje pomaly ako raketoplán :D
Škoda toho konca, pripadalo mi to, ako keby došli nápady.
No ale napriek týmto mojím kecom je to fakt najlepšia poviedka kola.
12.09.2023
Veles
Hieronymus to zase dobre zhrnul :D Mne vadilo, že tam síce zazneli ich mená, ale vôbec sa nepoužívali. V takom prípade tam ani nemuseli byť, nie?
12.09.2023
Martin Hlavňa
No. Na začiatku, keď ju našli a rozprávali sa som si napísal poznámku "No tak teraz je jasné, že tá žena bude monštrum. Ale dúfam, že sa mýlim." Potom som sa potešil, že sa mýlim, len preto aby ma koniec dorazil, že to bolo presne ako som čakal. Chápem, že to bol zámer ako zmiasť čitateľa, ale nesadlo mi to. To, že premena je nedobrovoľná a spúšťač je krv je fajn (aj keď trošku klišé). Atmosféra a paranoja bola veľmi dobrá, aj keď asi od polky som poviedku tlačil očami, lebo som chcel, aby sme sa už pohli ďalej.
23.09.2023
Tom Hotep
Táto poviedka ma zatiaľ zaujala najmenej. Nesympatické postavy, priveľa rečí a až príliš predvídateľný koniec. Holt nejako to nevyšlo.
07.10.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.