Diskusia 1/1: Rád bieleho krídla: Prekvapenie

Filmová história scifi

Diskusia

Terry Chrapúňzel
Obsahovo je to taký milý young adult. Čo sa týka štylistiky, je to trochu prezdobené - veľa prídavných mien (len slovo mladá je tam 23 krát!), veľa prísloviek, veľa príčastí, veľa prechodníkov. To sú veci, ktoré je sranda písať, ale nie je ich sranda čítať. Menej zdatným čitateľom (t.j. mne) sťažujú porozumenie textu a spomaľujú tempo čítania.
Celkovo zvykne lepšie odsýpať text, v ktorom je veľa slovies, takže pri editovaní poviedky je fajn sa cielene zamerať na slovné druhy a tvary, na ktorých sa text zbytočne zadrháva, a trochu ich preškrtať.
Tiež tam dosť nadužívaš slovo riecť. Neviem čím to je, ale "riekol/riekla" v slovenčine upadli do nemilosti a v novších knihách a nových prekladoch starých diel ho v uvádzacích vetách priamej reči už nenájdeš. Miesto toho sa používa obyčajné slovo povedať - netreba sa ho báť, je v texte pomerne neviditeľné, takže sa môže aj opakovať.
26.03.2022

Terry Chrapúňzel
A ešte si na môj vkus príliš kreatívny v pomenovávaní postáv - keď dáš raz nejakej postave meno, tak sa ho drž, netreba jej v každom odstavci vymyslieť nové označenie. Trebárs Katarínu označuješ ako mladú pani, zlatovlasú mladú dámu, mladú šľachtičnú, dievča urodzeného pôvodu a podobne. Čitateľ musí pri každom označení spomaliť a preložiť si v hlave o koho sa jedná, zvlášť keď v úvode je aj postava, ktorú nazývaš "mladá žena" (tú by bolo kvôli prehľadnosti vhodné premenovať na "hostinskú"). Vymysli každej postave jedno meno, jedno priezvisko
a nejaký jedinečný titul/hodnosť/prívlastok a tých troch označení sa konzistentne drž naprieč celým príbehom - napríklad Katarína - markíza - plavovláska. Nejednoznačnému označeniu "dievča" sa pri tejto postave radšej vyhni, keďže v texte je viacero dievčat a čitateľ má z toho toho mišung (keby šlo o poviedku, kde sú samí chlapi a jedno dievča, tak je to naopak dosť dobrý identifikátor postavy).
Ďalšia vec je, že nie v každej replike dialógu musí byť uvádzacia veta. Ak sa rozprávajú len dve postavy, alebo sa v priamo v replike objaví oslovenie, netreba neustále udávať, kto hovorí. Napríklad tuto:
„Ester,“ oslovila svoju spoločníčku najtichšie ako sa dalo. „Na môj povel sa chopíš jedného vesla a pomôžeš ostatným utiecť. Ja postrážim náš útek zozadu.“
„Slečna Katarína, bolo by lepšie, keby som bola vzadu ja.“
„V žiadnom prípade!“ sykla odporujúco mladá šľachtičná. „Bojím sa, že by si urobila nejakú hlúposť.“
To sa dá zjednodušiť takto:
„Ester,“ šepla najtichšie, ako sa dalo. „Na môj povel sa chopíš jedného vesla a pomôžeš ostatným utiecť. Ja postrážim náš útek zozadu.“
„Slečna, bolo by lepšie, keby som bola vzadu ja.“
„V žiadnom prípade! Bojím sa, že by si urobila nejakú hlúposť.“
26.03.2022

Terry Chrapúňzel
A ešte si skontroluj, koľko krát tam máš slovo "svoj" :3
26.03.2022

Goran
Toto bolo naozaj také skvelé počteníčko pre mládež, čiže aj pre mňa :D Prišiel som si na svoje. Som rád, že som sa opäť stretol s hrdinkami, ktoré som si obľúbil, tu už čelili skoro svojpomocne prvému poriadnemu dobrodružstvu a vôbec by som sa nenahneval, ak by sa v dobrodružstvovaní i pokračovalo :) Rád Bieleho krídla sa mi nesmierne páčil (poviedka) a považujem priam za trestuhodné, že sa vtedy príbeh neumiestnil lepšie... Ale takto: aj keď som si čitateľsky pochutnal, s dievčatami prežíval všetky ich patálie a peripetie, nie je poviedka nijako šikovne napísaná a stráca najmä, keď ju porovnám s Tvojimi dvoma poslednými. Ale za také hodnotenie 6 z 10, ktoré je, podľa mňa adekvátne sa neskryje to, že poviedka je riadne cítiť človečinou, takže ma to navyše aj dojalo a pohladilo. A to nie je málo! Bodaj by viac textov bolo takto pekne ľudských.
30.03.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.