Diskusia 1/1: Duna: Ako vo mne Denis Villeneuve prebudil Spáča

Filmová história scifi

Diskusia

Roland Axenberg
Pekná mini esej na tému filmových výrazových prostriedkov. Villeneuve je majstrom v tom, ako ich využiť všetky na maximum. Vizuál je tak nádherný, že vám nedovolí odtrhnúť oči od plátna, hudba to do vás búši tak, že ani nedýchate, no a herci to celé dotvárajú. Ono to vidno najviac na tom prvom zábere, kde zasvätený vedia čo sa dá vyčítať z Paulovej tváre, ale nezasvätený to môžu aspoň vytušiť. Je to hlavne na hercoch a samozrejme na režisérovi ako tých hercov vedie. Preto je najväčšie fiasko keď si musí režisér vypomáhať voiceoverom, čo bola aj jedna z veľkých slabín lynchovej Duny, aj keď s MacLachlanovým anti-herectvom asi iná možnosť nebola.
29.10.2021
Goran
Pôsobivý článok. Ale asi vytiahnem do boja na všetkých frontoch a s ťažkou výzbrojou ;), aby som obhájil Lynchovu Dunu... čakajte aj odo mňa článok v najbližšom čase :D
Ale, Roland... nesúhlasím rozhodne s jedným: "hejtením" MacLachlana, je rozhodne lepší Paul, ako táto súčasná neduživá snehová vločka :) - to má byť hrdina?Hoci chlapec hrá lepšie ako Kyle (Kyle naozaj nie je typ herca, ktorý HRÁ, je to typ Clinta Eastwooda či Ajna Švajciho, hoci v úplne inej polohe, ktorí sú skvelí napriek, a práve pre svoje antiherectvo. Pomáha mu v tom ohromná sympatickosť a charizma. Keď Kyle stojí pred nastúpenými Fremenmi a kričí "Emperor we come for you!", tak je ako nejaký black metalový spevák a ide z neho hrôza a vy ho chcete nasledovať do boja. Timotej je jednoducho len zlatý - hoci hrá lepšie. A áno, uvedomujem si, že podľa knihy mal byť Paul naozaj zlatý, tuším 15 ročný chlapec, ak si dobre pamätám, aleee, Timo ma v pozícii hrdinu skutočne nepresvedčil :))
03.11.2021
Aleš Horváth
Goran, viem že to vyznie čudne ale v tomto prípade s tebou súhlasím. Tiež sa mi vo veľa ohľadoch páči viac Lynchova Duna, pôsobí ako celok temnejšie a hrozivejšie. Táto nová Duna má krásne scény prírody aj techniky ale okrem Timmyho mi vadil takmer statický posun v deji. nečudoval by som sa, keby tenti film mal ešte ďalšie dve pokračovania.
03.11.2021
Roland Axenberg
No ja neviem, nemozem si pomoct, ale MacLachlan sa podla mna hodi do Lynchovych podivnosti ako Modry zamat alebo Twin Peaks, ale do Duny absolutne nie. Suhlasim s tym, ze typovo by aj sedel, ma taky aristokraticky look, ale herecky sa na takuto ulohu nehodi. Napriklad na zaciatku sa tam v niektorych scenach tvari, ako keby hral v romantickej komedii, preto som mu potom uz tie vaznejsie polohy ku koncu filmu neveril. Na Chalametovi sa mi paci to, ze vie byt na jednej strane citlivy mlady chalan, ale zaroven je v nom nieco az demonicke (to prave vidno na tom hornom zabere) a tesim sa ked sa tato temna stranka bude dostavat na povrch.
14.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.