Diskusia 1/1: Evina stratená línia

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Čo k tomu napísať? Je to naozaj zlé. Skoro ku každej, minimálne každej druhej, vete mám výhrady. Ale nieže by sa dali napísať lepšie, tie vety sú vyložene chybne vyskladané... A navyše ešte aj obsahujú množstvo chýb. Formálne má text nepreberné množstvo nedostatkov. Ale to nie je len o forme. Ako chceš vykúzliť atmosféru a vtiahnuť do svojho príbehu čitateľa, keď jednou z najdôležitejších aspektov písania je štylistika? Každý tvorca používa nástroje toho ktorého umeleckého (seba)vyjadrenia. Sochár alebo aj maliar to majú z praktického a časového hľadiska oveľa ťažšie. Spisovateľ pracuje len s abstraktným dejateľom - slovom. Ale o čo jednoduchšie je tvorivé písanie oproti iným umeleckým (či remeselným) odvetviam - aspoň z hľadiska technickej prípravy a potrebných komponentov - o to zložitejšie môže byť, pokiaľ chceš dosiahnuť dobrý výsledok. Po koncepčnej stránke sa mi páči spojenie science-fiction a rozprávky. Za to dávam jednu hviezdičku. Žiaľ, príbeh je zmätočne, nudne, nezáživne, (nechcene, lebo za to nemôže autorov úmysel, ale jeho neschopnosť) bizarne, ba úplne zle čitateľovi predostretý. Netvrdím: nepíš. Nie, spokojne píš. Je to skvelé hobby a užitočná arteterapia. Ale ak sa chceš podeliť s druhými, musíš čakať ohodnotenie a dočkáš sa nutne negatívnych reakcií. Povedzme, že nie až tak veľa ľudí má dobrý literárny vkus, ale snáď každý, kto má načítané, dokáže rozlíšiť očividnú kvalitu od nekvality. Okrem toho, tu na scifi.sk nie sú nijaké tetky a ujčekovia z dediny, ktorí v živote neotvorili inú knihu ako Bibliu, sú tu ľudia s nemalým nadaním a s potrebou hodovať na dobrej či aspoň zábavnej a pútavej literatúre. KSú tu ľudia, čo sa naozaj rozumejú do tohto "odboru". Koho tu chceš zaujať? O čo sa týmito príbehmi snažíš? Čo sleduješ? Nepopieram, že máš dobré srdce a rôzne nedostatky, chyby a nedobré stránky ľudského jedinca a ľudskej spoločnosti ťa úprimne znepokojujú, ale ak bude čitateľ chcieť nejakú tú moralizujúcu rozprávku, niečo pre oblaženie duše, má možnosť siahnuť k Oscarovi Wildeovi, Bachovi, Exupérymu, Boyneovi, etc.
Ak má človek predispozície k rozprávačstvu a k práci so slovom, môže sa tréningom zlepšiť. A mal by sa! Ak ale vôbec nedisponuje talentom, prečo si nehľadá iný koníček? Nie je nič úžasné na tom byť spisovateľom, to len pre niekoho je to logické vyústenie jeho snaženia, prípadne nutnosť, lebo je takého založenia a inak nemôže, musí písať, je to jeho najprirodzenejší spôsob sebarealizácie. Rovnako hodnotné je byť športovcom-trénerom, lesníkom, štukatérom, vodárom-inštalatérom, rovnako milé a hodnotné je vyšívať dečky a vyprevádzať deti do školy, rovnako potrebné je vedieť rúbať drevo prípadne z neho niečo vyrezávať... Dosaď si tam takmer čokoľvek.
14.11.2021

8HitBoy
Goran, je to Dretnothov fake účet, nič iné ako "je to naozaj zlé" sa nedalo čakať :)
14.11.2021

Aleš Horváth
HB, a k čomu to akože pomôže? otázka je ci to robí úmyselne, myslím jeho štýl, alebo schválne. lebo podľa jeho fb sa mi nezdalo, že by to bol malý pubertiak. a pritom niektoré jeho práce zo začiatku stáli za prečítanie. a vo všeobecnosti nemá až tak zlé nápady.
15.11.2021

Goran
Pozeral som nejaké jeho PnP, ok, nie je to dobré, ale často skôr také typické začiatočnícke, nič zvláštne a nič, na čom by sa nedalo popracovať, a áno, nápady nie sú zlé. Ale tieto nesúťažné poviedky, to je silná káva, napríklad aj ten Annin list. Ja by som si za iných okolností myslel, že to je kanadský žartík, ktorý zašiel priďaleko. Teraz mi to ale skôr zaváňa diagnózou, a to nepreháňam.
15.11.2021

Aleš Horváth
Veľa ľudí mu radilo, ja osobne som mu aj gramatiku opravoval. Mal jednu super poviedku, ktorá ma dokonca inšpirovala a vyhral som vďaka nej FP.
Ale jednoducho sa zaťal že just nebude a tak ... a to je na diagnózu. proste jemu robí dobre byť tou čiernou ovcou. možno si myslí že je takto originál a má svoj štýl.
15.11.2021

Terry Chrapúňzel
OMG. Ja mám mindráky, keď si všimnem, že dve postavy v mojej poviedke majú meno začínajúce na to isté písmeno a hneď sa stresujem, či sa to čitateľovi nebude pliesť a už vymýšľam nejaké nové, ľahko zapamätateľné meno… a nejaký iný autor si na hulváta pomenuje všetky svoje postavy Qwido. :D
15.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami