Diskusia 1/1: Súmrak Nádeje

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
:D super!!!
Dobrá poviedka, ktorá by nezapadla ani v súťaži FP. Veľmi ma to bavilo čítať.
Chválim, že je pekne, profi napísaná (pár mini chybičiek sa dá ľahko prehliadnuť), jednoducho mám z toho pocit, ako keby som čítal nejaký príspevok v knižnom zborníku, rozhodne nie internetové amatérizmy. A to hovorím ako o štylistike, tak aj dejovej skladbe príbehu.
Zo začiatku som mal pocit, že si si odhryzol priveľké sústo a spokojne by z takejto látky mohol byť pútavý román, popravde, pripomínalo mi to sprvoti skôr umne napísanú a trošku podrobnejšie rozpísanú osnovu na román než poviedku. Téma kolonizácie cudzej planéty, sem-tam to eko posolstvo a tak ďalej. Príliš široký záber na nie dlhú poviedku... Ale nechal som sa ukážkovo napáliť, naozaj som nečakal, že sa to rozvinie do takej podoby, a že je to o niečom úplne inom. To, čo z toho nakoniec vyliezlo, sa mi ohromne zaľúbilo :) téma prvého kontaktu, ktorá dopadla nie práve učebnicovo a Slováci, s komplexom malého národa, ktorý sa túži zviditeľniť, sa skutočne teda predviedli :D Ten nie prvoplánový, inteligentný humor, ktorý vychádza spoza riadkov, úplný záver, ktorý to naozaj "pribil" :) a k tomu finálny prehovor postavy... viem si predstaviť, že by sa zapísal, len trošku neslávne, podobne ako to legendárne "Je to malý krok..." :D atď.
Ani nevieš, ako si mi touto prózou spríjemnil a spestril večer. - tak už vieš!
Prečo som nedal ešte vyššie hodnotenie? Je veľkým darom, ale trošku aj prekliatím, že čitateľ sa snaží veľa čítať. Stretnutie človeka s mimozemšťanmi, ktoré nedopadlo najlepšie pre obyčajné rozdiely v telesných proporciách, to je už tak trochu déja vu. A aj keď si nemyslím, že by si čitateľa zavádzal, predsa len si spočiatku príliš zahmlieval, aby ti na konci vznikol ten "aha efekt" - čo sa ale podarilo na jednotku.
Každopádne díkes za dobré počteníčko.
14.10.2021

Aleš Horváth
Len doplním predchádzajúci komentár: Alexandra Pavelková - Malé dobrodružstvo obchodných letov ; skus si to nájsť na internete a prečítaj si.
19.10.2021

Goran
Hmmm, tú poviedku som nečítal, nepoznám ju, hoci Pavelkovú mám veľmi rád. Mne to dosť pripomenulo staručkú poviedku Obrázky neklamú od Katherine MacLean, pritom to nebolo vykradnuté. Ak ale zistím, že je táto poviedka vykrádačka, tak sa nas... :D Poviedke Afroditin raj som strhol nejaké body, lebo koniec bol doslova okopírovaný z filmu Sexmisia, a to nijako nemohla byť náhoda. Keby som bol porotcom, tak to roztrhám v zuboch, hoci to nebolo inak vôbec zle napísané.
19.10.2021

Aleš Horváth
goran, to bol komentár pre autora, nie tebe. hoci prečítať si to môžeš aj ty
20.10.2021

Goran
no vidíš, aké som vzťahovačné :D. Ja som rád za tip - našiel som to v zbierke Medzi nami, takže si to v najbližších dňoch prečítam.
20.10.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami