Rogan a Goryvlad sú späť a mieria na Ostrov bohýň

Za časov dávnych bohov, krutých besov a vladykov, zrodila zem hrdinu – černokňažníka. S Krutomorom v rukách a s vodcom záhrobnej svorky putuje po krajine a bojuje proti zlu. Až jedného dňa narazí na tajomný ostrov uprostred Váhu...
Arcey
Podporte scifi.sk
Štiavnický spisovateľ Juraj Červenák má za sebou už takmer štyridsať románov z rôznych cyklov, ako napríklad Stein a Barbarič, Šarkanove poklady či Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. V povedomí fanúšikov autorovej tvorby je však najznámejší vďaka dvojici Rogan a Goryvlad. Černokňažník a jeho vlčí spoločník vystupujú v príbehoch zo slovanského prostredia, kde v mene Černoboha čelia nástrahám, kúzlam a nebezpečným protivníkom. Po prvý raz sa títo neobyčajní hrdinovia objavili na stránkach časopisu Fantázia pred dvadsiatimi piatimi rokmi a teraz sa vracajú na scénu v diele s názvom Ostrov bohýň.
Ôsma časť zo série Černokňažník / Čierny Rogan pozostáva z rovnomennej novely a poviedok, ktoré ešte neboli súborne vydané. Jednotlivé texty obohacujú svet černokňažníka o ďalšie postavy a rozširujú čistokrvné slovanské fantasy o plejádu dobrých nápadov.
Ostrov bohýň. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2023)
Ostrov bohýň. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2023) Disclaimer
V úvodnej poviedke Kvapka krvi je hlavnou hrdinkou vedma Mirena zvaná Osa. Vydáva sa spoločne s čarodejom Kruvojom na Jagavú horu zistiť, aká hrozba vyháňa kovladských kopáčov z baní pod Sitnom. Ešte skôr ako sa tam dostane musí čeliť bytosti schopnej premeniť sa na kohokoľvek, keď sa napije jeho krvi. V nebezpečenstve sa tak ocitá vedma i celé hradisko. Poviedka má rýchly spád a vôbec nie je cítiť, že patrí k prvotinám z tohto sveta.
Na piaď chlap, na lakeť brada sa točí okolo rozprávkovej postavy škriatka Laktibrady, ktorý okupuje močariská a bráni rozvoju obchodu. V poviedke vystupuje pre čitateľov menej známy vladyka Valgor. Ten sa pridáva k výprave kovladských kupcov, aby si skrátil cestu do Nitry, no neskôr zisťuje, že ponáhľať sa nevypláca. Hlavný hrdina je veľmi sviežou postavou a hoci je chrabrý a mocný, neovláda čary. Musí sa tak spoľahnúť iba na vlastné sily. Našťastie, Laktibrada má aj iných protivníkov, než statočných vladykov.
Z poviedky s názvom Krvavá panna a veľký zlý vlk je očividné, že Juraj Červenák rád pracuje s motívmi rozprávok a prekrúca ich podľa potreby. Konkrétne táto sa venuje priamo Červenej čiapočke, lež v opačnom garde. Rogan a jeho verný spoločník – Goryvlad, sa vydávajú do hôr zistiť, kam sa podeli všetci obyvatelia opustenej osady a čo s tým má malé dievčatko. A ako to už v „roganovkách“ býva, bude za tým oveľa viac.
Štvrtým textom je novela Ostrov bohýň. Naši dvaja hrdinovia putujú k tajomnému ostrovu v povodí Váhu, kde žijú nebezpečné bohynky, ktoré unášajú deti z okolitých osád. Najnovšie dobrodružstvo prichádza sedem dlhých rokov po poslednom príbehu s černokňažníkom. Na štylistickej úrovni a zápletke je vidieť, že medzitým autor napísal množstvo iných a komplexnejších románov. Čitateľ tak nemá pocit, že ide o priamočiaru akciu, ako pri predošlých poviedkach. V spleti príbehu sa skrýva množstvo odbočiek a vedľajších zápletiek, ktoré rozvetvujú hĺbku textu. Jediné, čo v novele môže škrieť, je ukecanosť vodcu záhrobnej svorky. Goryvlad je ufrflaný viac než zvyčajne a to nemusí sadnúť každému. Chvalabohu, z jeho moci neubudlo, čo je len dobre.
Poslednou poviedkou sú Vierozvestcovia, kde sa Rogan stretáva s apoštolmi Cyrilom a Metodom pri ich ceste na Veľkú Moravu. Počas spoločného dobrodružstva všetci traja zisťujú, že rozdielny pohľad na vieru nemusí automaticky znamenať nepriateľstvo. Poviedka je skvelým vyvrcholením.
Kniha nie je viazaná na predošlé časti série a je teda vhodná aj pre nových fanúšikov, ktorí sa odhodlajú skúsiť príbehy o Černokňažníkovi. Je ale potrebné pripustiť, že ak by sa jednotlivé poviedky či novela čítali samostatne, pôsobili by oveľa originálnejšie. V rade za sebou vyzerajú takmer identicky, pretože skoro v každom z piatich príbehov sa hrdinovia pasujú s nebezpečenstvom väčším ako hrozby sveta. Za všetkými temnými silami sú prastaré mocnosti, ktoré vôbec nie je jednoduché poraziť. Napriek tomu je celkový dojem z diela výborný.
Postavy, najmä ich povahové črty a činy, sú obrovským spestrením tohto fantasy sveta či už ide o kovladov alebo cirkevných apoštolov. Nad všetkými vyčnieva Rogan, ale dobre mu sekunduje Mirena s Valgorom a v neposlednom rade aj Goryvlad. Ten je plný sarkazmu, cynizmu a skvele dopĺňa svojho spoločníka. Každopádne, hrdinovia sú veľkým pozitívom knihy a dodávajú celému svetu širší záber.
O štylistickej úrovni sa nie je o čom baviť. Juraj Červenák vyrástol na autora, ktorý si udržiava rovnaký štandard v každej vydanej knihe a po remeselnej stránke sa už nemá veľmi kde posúvať. Čo sa týka príbehov, čitatelia si môžu všimnúť istú schému, podľa ktorej postupuje a niektoré príbehy tak môžu pripadať veľmi podobne. Ich podanie je však stále dostatočne pútavé natoľko, aby z každého príbehu mali čitatelia výborný pôžitok. Obálku už tradične nakreslil Mišo Ivan a hoci farebná škála je veľmi podobná posledným dielom cyklu, nič jej to neuberá na kráse. Z čisto subjektívneho hľadiska by som chcel viac červenej farby, ale v konečnom dôsledku sa obal knihy hodí k predošlým dielom a doplňuje sériu.
Na poslednom Slavcone bola fanúšikom predstavená spisovateľka Ivana Molnárová Dubcová, ktorá by mala pokračovať vo svete Rogana a Goryvlada spolu s Červenákom. Ivana vyhrala súťaž Písačky s Jarošom a tak fanúšikova veria, že budúca spolupráca si zachová kvalitu pôvodných príbehov, v čom jej určite budeme držať palce.
Záver: Kniha Ostrov bohýň je skvelým čítaním a doplnením známeho fantasy sveta. Je viac než isté, že každý fanúšik autorovej tvorby sa tu bude cítiť ako doma. Rozšírenie univerza o ďalšie postavy, zlé mocnosti a hrdinov je napísané umne a dokáže dokonca zaujať aj čitateľov, ktorí ešte neprišli do kontaktu s touto časťou tvorby renomovaného spisovateľa.
Hodnotenie: 90%
________________________________________
Juraj Červenák – Ostrov bohýň
Séria: Černokňažník #8
Vydavateľstvo: Artis Omnis
Rok vydania: 2023
Vydanie: prvé
Jazyk: slovenský
Väzba: Pevná väzba
Počet strán: 288
ISBN: 978-80-8201-185-5
Obálka: Michal Ivan

Arcey

Arcey
Som planetárny bojovník a ťažký knihožrút, ktorý sa v slabých chvíľkach snaží písať.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB