Diskusia 1/1: Nočný hosť

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Zlodejisnov
Táto poviedka ma zaujala. Spracovanie ale predčilo pointu. Bolo to dosť podobné poviedke z minulého kola. Myslím toho egyptského upíra. Táto poviedka bola ale zaujímavejšia. Dej pekne napredoval a nebrzdil ho ani dlhý úvodný opis. Čiže dobrá práca.
02.05.2021

Amaterius
Každý máme rozdiel vkus a mne osobne sa opisy páčia. Práve preto som uchvátený úvodným odsekom, po jeho prečítaní som si povedal, že je to to najlepšie, čo som od teba čítal a keby sa to v podobnom duchu nieslo ďalej tak by som ťa tipol aj na víťazstvo v tomto kole. (samozrejme to stále nevylučujem :D ) Potom ale prišla tá dialógová časť a tá bola oveľa slabšia. Miestami som mal dokonca pocit, že ak by tam neboli úvodzovky oddeľujúce repliky, mohli byť niektoré dialógy pokojne monológom. Taktiež na mňa pôsobili dosť umelo aj keď sám viem aké ťažké je napísať uveriteľný dialóg. Podobne, ako Zlodejovi snov aj mne to pripomenulo Alexandrovu poviedku "Dar?" Na záver ešte dodám, že aj napriek nedostatkom je toto pre mňa zatiaľ tvoj najzaujímavejší (a toto zdôrazňujem, lebo tvoje predchádzajúce poviedky mali práve v tomto najväčší nedostatok) text.
02.05.2021

Smrtislav Pierko
Parádne opisy, ktoré oživovali tú hladnú temnotu. Pútavá mrazivá atmosféra. Mám ale zopár drobných postrehov ako vylepšiť ten rozhovor.
Tak hlavne pri čítaní rozhovoru mi prišlo že skutočne ide o starých kamarátov, ktorí možno medzi sebou majú nejaký zanedbateľný spor. No v ďalšej časti textu vyšlo najavo, že ide o veľmi vážny spor medzi dvoma starými kamarátmi, a že sa vôbec nerozišli v dobrom. Hostiteľ bol teda až príliš milý a ústretový. Aj keby to bola už dávna minulosť, na ktorú obaja zabudli, dal by som tam nejaké indikátory. Hostiteľ mohol byť trochu viac nevraživý. Raz mu to síce vyhodil na oči, ale mohol ho navyše ešte slovne osočovať.
Maxova hysterická reč zase mohla byť obohatená viac o výkričníky. Nemyslím iba na jednom mieste :D Keby boli trochu porozhadzované, mohli by upevniť jeho pomätenosť a naliehavosť. A v prípade poslednej jeho vety by sa to dalo lepšie graficky upraviť. "Ibaže akúsi znetvorenú... ale... ale, bola to Sofia. Sofia! Rozumieš?!!!"
Celkovo sa to ale dobre čítalo od začiatku do konca. Verím, že sa ti v tomto kole bude dariť a teším sa na tvoju ďalšiu tvorbu.
02.05.2021

Goran
Ďakujem za pochvalu, prijímam kritiku, dialógová časť sa dala lepšie... Podobnosť s "Darom?" je náhodná, kopírovanie neznášam, a keď sa inšpirujem, tak to uvediem a nebojím sa to priznať. V dobe minulej súťaže som však mal už túto poviedku napísanú.
Ešte raz díkes, a aj za trefné nápady na vylepšenie.
03.05.2021

Tomáš Staviteľ
Úvod mi vôbec neprekážal, práveže mám takéto vstupy aj celkom rád. Tú melanchóliu (depresiu, bezmocnosť, alebo ako to nazvať) si predal dobre a to je znova niečo, čo ja môžem :). Popravde, ja by som ten odsek predelil, ale nevidím to ako chybu. Minimálne by to možno mohlo pomôcť dodať istým momentom expresívnosť, čo by ešte viac udrelo (aj vizuálnou úpravou) do čitateľa, ale o tom len polemizujem, necítim sa ako odborník :). Pri tvojich textoch každopádne mám pocit, že sa oveľa radšej hráš s jazykom než príbehom. Je cítiť (a viem), že máš načítané, dokážeš vytvoriť veľmi pekné opisy, miestami používaš zaujímavé vetné skladby a máš skvelú slovnú zásobu. Niečo som už od teba prečítal, a myslím, že by som k tebe text vedel priradiť, aj keby si ho sem dal anonymne. Nie každý autor má tak svojský rukopis ako ty, čo dokáže byť výhodou. Problém ale mám s tým, že poviedka podľa mňa nedosahuje kvalít, aké by si potenciálne mohol dosiahnuť. Myslím si, že určite máš na viac, len si nám to tu z nejakého dôvodu zatiaľ neukázal. Ak len potrebuješ vyhecovať, tak hecujem, hecujem, hecujem :). Možno sa ale len potrebuješ vypísať, aby sa tvoj štýl nejak ustálil, zjednotil, možno aby si sa aj ty nejak autorsky našiel a zaradil. Ale možno sa len mýlim, znova, na formálnu stránku sa necítim ako odborník, a tiež mám čo doháňať :). Ber to len ako môj uhol pohľadu :). Budem ti držať palce a rád si od teba niečo opäť prečítam!
07.05.2021

Goran
Díkes, a áno, dokonale si ma vystihol. Podotknem len, že sa snažím sústrediť i na príbeh a na jeho vyrozprávanie - zatiaľ som ale nie celkom uspel... Uvidíme ako to pôjde v budúcnosti.
08.05.2021

HB
Tvoj zatiaľ najlepší text na tomto portáli, aspoň podľa môjho skromného názoru. Všetky tvoje silné stránky, teda kvetnatý jazyk, podrobné opisy a práca s napätím tu zapadli na svoje miesto a vytvorili naozaj zaujímavý kúsok. Menšiu rezervu vidím možno v priamej reči. Uvediem príklad:
„Žiadna spánková paralýza, to nie sú nijaké hrátky mozgu, nijaké hlúpe halucinácie. Myslíš si, že nejaké preludy by ma takto doriadili? Hovoríš to isté, čo doktori, toto mi je nanič.“
Toto by bol výborná, naozaj výborná časť, keby to nebola priama reč. Takto ľudia nehovoria. Keby je to prehovor rozprávača (a tým pádom trošku upravené osoby), tak 10/10, ale takto ma to trošku zarazilo.
Píšeš dobre, môžeme o tom niekedy pokecať, poviedka sa mi páčila. Drž sa!
14.05.2021

Goran
Džeňki, barzso :), som rád, že sa páčilo, výčitky - výhrady beriem - jos, tak to je. Veľmi sa mi páči, že komentujúci, hoci vždy s iným vkusom, ale napokon tak či tak mimoriadne trefne, zhodnotia klady a zápory tej ktorej práce. Je to vzácnosť a som za to naozaj rád. Postnúť tu poviedku je mimoriadne prínosné aj pre autora!
14.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami