Diskusia 1/1: Uzdravenie

Podporte scifi.sk

Diskusia

Ingrid Zambová
Ahoj, poviedka podľa môjho gusta. Tiež mám rada systematičnosť a jasnosť v písaní, keď viem, že každému slovu, každej vete čitateľ porozumel. Nemám rada umelú lacnú záhadnosť, či neúplnu vetu, len aby bolo napätie, či je potrebné a či nie. Nabrala si ma na udicu a držala si ma celý čas. Vôbec mi nevadí, že som niekde v polovici poviedky predvídala pointu. Pekné čítanie. Malé pravopisné chyby ( chýbajúca čiarka) sú odpustené. U mňa máš 9.
07.04.2021

Goran
Pre mňa to nebolo nijako objavné, je to mimoriadne stará a veľakrát použitá premisa. Ten, kto číta fantastiku vysleduje podobné či identické námety až kdesi do 19. storočia. To však nevadí, to vôbec nevadí, pretože nápad - zápletka je tak či tak pútavá. A záleží iba na spracovaní, nie na tom, či to tu už niekedy bolo (ten, kto má v žánri veľa načítaného, zistí, že takmer všetko tu už bolo). Toto rozhodne - tvoj autorský vklad, Tvoj osobný pohľad, tá devíza, ktorú do dielka vložíš, nech má dušu... Tvoj štýl je priemerný, žiaľ, pripomína lepšie školské slohovanie. Je to len začiatočnícka alebo mierne pokročilá práca s jazykom a vetnou skladbou - štylistikou. Ale to by až tak nevadilo, to sa dá jednoducho vycvičiť - čítaním a písaním. A mnohé príspevky, čo sa tu objavujú, sú oveľa, oveľa slabšie. Horšie je rozprávačstvo. Je veľmi nudné. Takto "popisne", zámerne nehovorím opisne - lebo opisy tu prakticky chýbajú, sa nepíše... respektíve, to nebude ten skutočný beletristický, knižný štýl. Opakujúce sa slová, nie práve štylisticky najčistejšie vety... Nemôžeš písať štýlom - osoba ide, spraví to a to, potom zase ide, potom zase spraví to a to... je to také "oko kamery" ozvláštnené dialógmi. To nie je pri tomto druhu príbehov najšťastnejší spôsob rozprávania a zaznamenávania udalostí. Je mi to ľúto, lebo je tam cítiť potenciál, ale nerozvinutý. Navonok je všetko remeselne ako tak ok, rozhodne na úrovni oproti niektorým iným prózam, čo sa tu objavujú, kde i trebárs autor príde s niečím skutočne novátorským a vie to aj zaujímavo podať, ale neovláda základy nášho jazyka a prípade ani netuší, ako sa píše priama reč. No čo mi na tom vadilo najviac (ak opomeniem jednu ohromnú nelogickosť - naozaj si myslíš, že by niekto iba tak odišiel od mŕtvej či aspoň polomŕtvej zakrvavenej pani akoby sa ani nechumelilo?), nie je tam žiadna invenčnosť, žiadna umeleckosť, text prakticky nemá "osobnosť", chýba tomu "šťava". Je to mimoriadne konvenčne, "šedivo" napísané. Hodnotil som ako 5 z 10. Nie je to zlé, to nie! Ale nie je to ani dobré, pritom by mohlo a vedelo a dokázalo byť... Ešte skúšaj, viem, že na to máš.
Ak chceš bravúrne poviedky, ktoré sú podobne ladené,a by si sa čitateľsky pobavila a spisovateľsky "podkula", skús staré výbery od Alfreda Hitchcocka. Skvelé sú zbierky od Roalda Dahla a najväčšmi od Raya Bradburyho.
07.04.2021

Ingrid Zambová
Goran, prísne hodnotenie.
07.04.2021

Goran
Ee, pravdivé. Možno prísne... ale nie zaujaté. A prísne preto, lebo tam vidím potenciál. Keby to bola hlúposť, keby to bola naozaj "slabota", len by som mával rukou a nič tu nepísal. Nie je to zlé, ale treba ešte dlhšiu cestu ujsť... Porovnaj si to so svojou prvou poviedkou, alebo trebárs s poviedkou Tomáša Staviteľa Prípad Dobráka Goodguya, ktoré je - z tých, čo sa tu poslednú dobu vyskytli - etalónom pútavosti a čítavosti...
Ale ja nechcem autorku demotivovať, práve naopak, chcem ju motivovať, lebo jednoznačne u nej vidno, že to má zmysel - že treba písať/trénovať, má dobré predpoklady, jednoznačne sa bude zlepšovať.
07.04.2021

Kei
Som po celodennej práci, na nohách od piatej ráno, konečne som sa dostala ku káve a potešilo ma, že sa k nej objavila nová poviedka. Ešte viac ma potešilo, že to je veľmi príjemné fantasy s hororovými prvkami a s osvedčenou výstavbou deja. Ešte lepšie, že je to aj celistvé, teda končí prijateľným záverom a nie je to úvod z úvodu. V takýto čas mi nechýba žiadny jazykový a myšlienkový experiment plný štylistických figúr. Originalitou by som sa netrápila. ak niekoho baví tento podžáner, rád si prečíta podobné príbehy.
Za mňa nadpriemerné fajn, vysvetlím prečo:
Štýl poviedky dokresľuje osobnosť hlavnej hrdinky, je to školáčka a keďže príbeh je predstavený cez Veroniku, tak sa to hodí. Páči sa mi, že sú v texte emócie, viem si živo predstaviť, čo prežíva. Dopomohli práve tie normálne formulácie, kde postava nebola preafektovaná, neachkala a neutápala sa v metaforách a prežalostných myšlienkových pochodoch. Preto jej city boli uveriteľné, pôsobili prirodzene a vyvolali súcit. Keby keby bôľne vzlykala, nad osudom krutým, čo najmilšie jej berie, tak jej neuverím ani nos medzi očami. Možno v umeleckej próze by poviedka neuspela, ale nemám pocit, že v tomto prípade išlo o umeleckosť diela.
Aj keď som predvídala koniec, bola som zvedavá, či sa moja predpoveď naplní - to je ten pozitívny druh predvídavosti. Taký, keď predpokladáte, čo by sa mohlo stať a želáte si, aby sa to stalo. Ten negatívny by bol, keď čitateľ predpokladá vyústenie, ktoré si neželá aby sa stalo, lebo by to z textu spravilo frašku - v tomto prípade, ak by sa mamka dokonale uzdravila, stará babka jej zaželala všetko najlepšie a všetci by boli šťastní. (ble, presladený happyend)
Záver sa mi páčil :) (mimochodom, chápem, prečo niekto v tomto prípade nechal ležať mŕtvolu tam kde bola, vrah to obvykle robieva, aj keď tu je tá vražda dosť neštandardná) Čo som nepredvídala, bol strýko John, to bolo super.
Ok, chválu máme za sebou, teraz ešte pár slov, na čo dať si pozor: aj keď je priama reč písaná pomlčkami v pravidlách, v tomto žánri je zaužívanejšie používať úvodzovky, a na myšlienky jednoduché úvodzovky (len s jednou kvačkou). Hlavne keď autor používa v texte pomlčky, tak niektore vety môžu vyzerať divne :)
Pozor na slovko "nejaky" - je záludné, pretože sa rado nasáčkuje všade, kde nechceme presne rozpisovať, ale vo väčšine prípadov ho vôbec nie je treba. Aj v tomto texte by som všetky, možno až na jeden prípad škrtla. sú zbytočné, lebo tá nejakosť vyplýva z textu, tým, že predmet nie je viac upresnený. Podobných pár drobností sa ešte nájde, ale myslím, že som na dnes už popísala dosť :)
Teším sa na ďalšiu poviedku.
07.04.2021

Leona
Vďaka za všetky pripomienky, rada sa poučím :). Píšem pre svoje potešenie a tak som si povedala - čo keby som niečo aj zverejnila? Mojím zámerom je poštekliť predstavivosť a rozvíriť hladinu zabehaných životných istôt.
07.04.2021

Goran
To je výborný prístup. Aj keď sú dievčatá nadšené a ja nie až tak, - ale zlé to nie je ani náhodou! - to len dokladá, že každý má v literatúre rád niečo iné a potrebuje niečo odlišné, objektívne máš určite dobré spisovateľské predpoklady. Aj ja sa budem tešiť na ďalší príbeh.
07.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami