Diskusia 1/3: Elixír večnej smrti

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Zlodejisnov
Musím sa priznať, že som tejto poviedke neporozumel. Prečítal som si ju trikrát, no jediné, čo som asi pochopil, je to, že sa jednalo o akéhosi japonského upíra? Ani to si nie som úplne istý. Aj keď štylistika, gramatika, názornosť opisov a dynamickosť rozhovorov bola dobrá, veľmi mi vadili časté skoky v časovej línii. Občasná retrospektíva nie je na škodu, tu som sa ale strácal a pripadalo mi zbytočné takto to sekať na malé časti. Vyzeralo to, ako keby si rozsekal dejovú líniu na niekoľko častí, a potom si ich náhodne premiešal. Neviem teda, či je to prejav geniality alebo chaosu. Pre mňa to bol skôr chaos, ale ktovie :) Mne to rozhodne privodilo bolesť hlavy z toho, ako som sa tomu snažil pochopiť. Na druhej strane je to skvelé, keďže poviedka ma zaujala natoľko, že som ju aj napriek tomu všetkému prečítal viackrát, aj keď si stále nie som istý tým, či ten čas za to stál. Za mňa palec hore? Palec dole? Asi niekde medzi.
08.03.2021

Amaterius
Ďakujem za hodnotenie a hlavne ďakujem, že si to čítal a to až 3 krát :)
čo sa týka textu: rozsekané to nie je náhodne, pohľady rôznych osôb sú tam zámerne v určenom poradí. A tu som trochu zaexperimentoval, nechal som veľa priestoru na to, aby si čitateľ sám domyslel niektoré veci a tohto som sa najviac bál, že to čitateľ nepochopí. Napriek tomu myslím, že som tam dal dosť náznakov, ktoré naznačujú, čo sa tam deje, aj keď je to často len jedno, či dve slová, v ktorých sa skrýva odhalenie. Viac som ich tam dal nechcel, lebo som nechcel pokaziť celé to "tajomno" ktoré som dúfam, že čitateľ odhalí sám. Ale uznávam, že tu som sa postavil do zvláštnej role, keď kladiem veľké nároky na čitateľa. A písal som to s tým, že je to čítanie na 2 krát, aby isté veci pri druhom čítaní dávali väčší zmysel.
08.03.2021

Amaterius
a áno, je to niečo, ako upír resp. tatsu je japonský drak, ja som si ho upravil
08.03.2021

Zlodejisnov
Trochu ma mrzí, že som musel hodnotiť poviedku, keď som sa chcel k nej iba vyjadriť. Nakoľko je to zaujímavý kúsok, no ako som už napísal, dosť som zostal zmätený. Chcem sa ale opýtať, keďže viem, že tu niekde si, čo je toto: „Piaty,“ všimla si oproti idúcu osobu,... Čiže čo je ten Piaty? To je tá súčasť tajomna a mal som na to prísť z textu? :)
08.03.2021

Goran
Takto - rozporuplné a tiež nevyrovnané. Sú tam výborné momenty i slabšie miesta. Páči sa mi, že si si zaexperimentoval, a že to nie je konvenčné. A skutočne to klame telom :) je to niečo úplne iné, než sa to spočiatku tvár, napokon sa z toho vykľuje veľmi zaujímavý horor s mimoriadne osviežujúcou a inovatívnou upírskou tematikou... Zľakol som sa, že pôjde o triviálny horor/thriller s vrahom, prípadne okorenený štipkou nadprirodzena, a hľa, je to celkom invenčná ázijská "upíráreň". Exotické japonské prostredie tiež potešilo. A mozaikovitá koncepcia takisto! Striedali sa tu perspektívy, rozprávanie z tretej osoby, no vždy z pohľadu niekoho iného, postupne to gradovalo a jednotlivé dieliky skladačky zapadali do seba. A na konci každého oddielu nastal zvrat. Najskôr si čitateľ myslel, že je Mitsuko obeťou. Potom zistil, že nie tak celkom ;) napokon sa to ešte zvrtlo niekoľkokrát, pritom mi to nikdy neprišlo tak vykonštruovano "lacne". Povedal by som: brilantná poviedočka, ale napokon, ja hajzel, som Ti dal len priemerné hodnotenie. Lebo si ma tak trochu nahneval - ale nie z pomsty! :D - taký zlý nie som, ale podľa mňa to je po zásluhe. Prečo? Veľmi poviedku oslabila posledná časť. Je fajn, že je to retrospektívne a v deji predchádzajúce začiatok, akýsi úvod na koniec, to je v poriadku. Ale tie dialógy... celá tá konverzácia pôsobí tak neprirodzene a divne... a síce mám rád tajomstvá a konce, ktoré si môže každý vyložiť tak trochu po svojom, ale mám podozrenie, že každý čitateľ bude z toho jeleň, a že ho tak trochu vodíš za nos. Navyše rozpracovávaš elementy, a príliš neskoro, ktoré sú, ak aj vysvetliteľné, tak len maximálne obtiažne. Matka, portrét, atď.
Vytýkam Ti aj štýl. Spočiatku som si povedal: ach, aké pekné, poetické. Konečne si medzi súťažnými poviedkami vychutnám krásu slova. Ale čím ďalej, tým viac bola vetná skladba kostrbatejšia. V snahe o poetiku si to tak skomplikoval a prekombinoval, že až. Dojem je potom presne opačný, ako by si chcel. Nie vyspelá literatúra predchnutá lyrickými opismi, ale zaujímavý príbeh vyrozprávaný pomocou škrípajúcich viet. Čiarky sú aj môj nepriateľ, ale máš s nimi natoľko problém, že Ti často menia význam viet. U mnohých čiarky absentujú, Ty ich zas pre istotu vopcháš všade. Aj tam, kde nemajú čo robiť.
Ale, doparoma!!! Mohlo to byť za desať, uvedomuješ si to? Keby si prepracoval poslednú stať, a keby si si prešiel vetu po vete v celej poviedke, a radil by Ti nejaký skúsenejší štylista, aby Ti to prešlo do krvi - lebo je zjavné, že talent máš, už len sa s tým zžiť - tak to mohla byť zatiaľ najlepšia súťažná poviedka. A ja by som Ti dal bez akéhokoľvek zaváhania plný počet.
Bavilo ma to, je to zaujímavý prozaický kúsok, ale napokon je to DOBRÉ - dobré je za tri... :( pritom to mohlo byť nie len výborné, ale dokonca úplne vynikajúce. Môžem však povedať toľko: ako čitateľ (odstráňme kritika) som si to užil a budem sa tešiť na Tvoje ďalšie poviedky. Pre zaujímavosť: jednu veľmi podobnú som napísal na takýto (podobný) námet i ja, pritom Tvoja je ešte originálnejšia. Je zvláštne ako rôzne dokážu autori uchopiť podobné námety. Ak Ťa zaujímajú konkrétne príklady nedobre vyskladaných viet a pod., môžem Ti to tu potom spísať. Zatiaľ nebudem otravovať a "spamovať". Vyzeralo by to už z mojej strany zbytočne superkriticky, pritom objektívne táto poviedka nie je zlá.
08.03.2021

Alexander
Na začiatku som ,tiež musel vrátiť, či to čo píšeš, dáva vôbec zmysel. Povedal by som ,že si to tam trošku "preumelkoval". Ak sa mám pokúsiť o kritiku, zdalo sa mi že úroveň striedavo stúpala a klesala.Tak ako informácie akoby vo vlnách prichádzali, aby vzápätí odplávali( ukázali sa mylné) . Všetko sa to však napokon zlialo a ...celkom , ma to opantalo : ). Také iné-páčilo sa mi to.
08.03.2021

Amaterius
Ďakujem Goran za konštruktívnu kritiku a aj za mnohé pekné slová, ktoré v nej zazneli :) a fakt tam mám zle čiarky? :D ako ja som strašný na čiarky, uvedomujem si to a práve preto som si to dal skontrolovať jednej grammar nazi a o to viac ma ta zaráža :D
teraz najskôr k otázke Zlodejasnov: v 1. časti píšem: Mitsuko stretla iba štyroch okoloidúcich a potom je tam tá časť na ktorú sa pýtaš, piaty, to vtedy uvidela piatu osobu v tú noc
a teraz taký menší "spoiler" lebo rovnako ako osoba, ktorá mi kontrolovala gramatiku, tak ani Goran a možno ani ďalší čitatelia (možno by som si to nevšimol ani ja keby som to nevymyslel :D ) ste si nevšimli jednu vec, tá posledná časť nie je retrospektívna. Všimnite si farbu vlasov, snáď to teraz začne dávať väčší zmysel :D alebo ak nie tak to asi budem musieť dovysvetľovať v ďalšom komentári :D
08.03.2021

BocianSara
Ahoj :) Asi ako každý nado mnou, aj ja som zostala na konci sklamaná pretože veľmi z toho cítiť potenciál. Ak nerátam poslednú časť tak rýchle striedanie pohľadov trošku ubralo napätie ale naopak malo to pekné svižné tempo a naozaj sa mi dobre čítalo. Problémom je posledná časť poviedky, je naozaj zvláštna. Páči sa mi, že je to pokračovanie a zároveň náznak cyklickosti, že sú všetky tatsu aj Mitsuko (či majú čierne alebo modré vlasy). Neviem ale vôbec zistiť aké mal Masao úmysly, prečo si pýta portrét smrti. Ak som správne pochopila tak ho Mitsuko vytvorí zabitím alebo vlastnou smrťou? Čo z toho má Masao a ak je smrť aj jeho matkou tak čím je on? Alebo to je odkaz na niečo konkrétne ako ,,Smrť je matkou krásy"? A čo preňho znamená dokonalosť v Mitsuko? :D Mrzí ma, že buď som nepozorný čitateľ alebo nič z toho v texte naznačené naozaj nie je.
08.03.2021

Goran
Áno, priznávam, a hanba mi, nevšimol som si to. lenže teraz mi to už vôbec nedáva zmysel :D uznávam, že nie som z najbystrejších, ale takto to mám už úplne domotané. Snáď ešte viac ako v minulom kole pri Tomášovej poviedke :D Najprv som bol v pokušení považovať za matku tú modrovlásku, ktorá sa krčila v tej pivnici. Ale teraz som z toho už skutočne jeleň :D Tvoj text by potreboval, ako čitateľa, nejakého podkutého čitateľa detektívok. Ocenil by som, keby si mi to vysvetlil s lopatou po lopate :) ale azda až na konci súťaže, po uzávierke, aby si neovplyvnil čitateľov.
08.03.2021

Zlodejisnov
Ja som si tie vlasy všimol, no považoval som to za preklep :D
08.03.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami