Diskusia 2/2: Vlčie oči

Podporte scifi.sk

Diskusia

Dzany
Pre mňa to bolo určite fantasy, hororu som tam zachytila tak pomenej, ale možno som len otrlá z čítania všelijakých textov :D. Nápad sa mi páčil, aj rámcovanie príbehu kúpou náramku bolo fajn, takéto formálne veci ja mám rada. :) Ale aj keď je z textu cítiť, že veľa čítaš, mne sa však poviedka čítala veľmi ťažko a dosť dlho som premýšľala, čím to môže byť. Prišla som na niekoľko vecí: 1.) striedanie prítomného a minulého času v rozprávaní ti podľa mňa sem tam ušlo. Napríklad pri prvom sne po prebudení a potom aj v závere. Tyran zomieral v minulom čase, ale potom už zrazu rozprávaš bratovi v prítomnom. To ma extrémne zmiatlo a doslova som pátrala po tom, kde sa lámu scény a ako to vlastne je. 2.) dialógy sú dosť ťažkopádne a veľakrát hovoria niečo, čo vôbec nepotrebujeme počuť - napríklad teta hlavného hrdinu v telefóne, ktorá sa pýta, či netreba zavolať políciu - tú sme vôbec nemuseli počuť, rozprávač nám aj tak všetko povedal namiesto nej. Alebo otec na parkovisku, keď sa rozčertí. A na druhej strane v opisoch si dosť úsečný, človek musí čítať naozaj pozorne, aby si všetko všimol - ale to nie je na škodu, to je skôr dobre, aspoň za mňa. :) Len keď čitateľa odradíš nič nehovoriacim dialógom, ktorý nie je podstatný, tak si potom nevšimne dôležité veci v ďalšom rozprávaní. 3.) Delenie odsekov - nielen čo sa týka sna a ostatného deja, ale aj čo sa týka výrazných zvratov/udalostí v deji. Tie si veľakrát zaslúžia, aby začínali v osobitnom odseku. napríklad smrť netvora je utopená v dosť dlhom bloku textu - a ja som si ju na prvýkrát vôbec nevšimla! :-o A ešte len tak vo všeobecnosti, trochu som tiež bola zmätená z toho veku rozprávača, ktorý znie príliš dospelo. Ako keby sa mu to stalo pred tisíc rokmi a teraz rozpráva len akúsi dávnu spomienku, ktorá mu preletela v mysli - tak som si to aj predstavovala a napokon som zistila, že má len (ak dobre rátam) 17 rokov. Na taký vek bol (okrem výrečnosti a archaických výrazov, ktoré nemá americký redneck odkiaľ vedieť) značne patetický - čo sa síce môže skryť v rozprávkovom štýle rozprávania, ktorý si zrejme chcel navodiť, ale z toho ma zase trochu vyrušili opisy mimického svalstva medveďov. Čiže je dobré si vybrať. :) No a na záver už len to, že časť, keď sa pokúšajú utiecť a nestihnú to/nedá sa/prichytí ich netvor a pod. mi tam vlastne celkom chýbala. Napätie sa tu nedostavilo a ja som nemala komu fandiť. A ozaj, niekedy pozor na výrazivo, lebo pri vete: Otec sa na mňa díval a oči mu vyliezali z jamôk. som si to predstavila zrejme príliš farbisto. :)
14.01.2021

Goran
Aj Tebe veľmi pekne ďakujem za podnetnú spätnú väzbu. Len niektoré veci na vysvetlenie - nie, nehájim sa za každú cenu, sú to vždy briskné a dobré postrehy, čo ste mi dali - hlavný hrdina je aký je... lebo JA :D preto je zároveň dospelý i detský, racionalistický i romanticko-patetický, uznávam, že málo násťročných by ale bolo takých, hej, nepôsobí to realisticky. Tie nešťastné odseky... vo worde to vyzerá inak, tu sa dosť "zdrclo" dokopy :D. Prítomný čas je v závere schválne, má sprítomňovať, navodiť pocit súčasného diania, no po prvom sne som ho tam dal omylom :O a vôbec som si to neuvedomil - moja chyba! Si veľmi pozorná čitateľka, to len kvitujem. K ostatnému nemám pripomienky, naopak, to ja ďakujem za pripomienky!
14.01.2021

xius
Paci sa mi ako pises. Nenudim sa pri volbe slov a opisov, ktore pouzivas, je to fun citat a nezakopavam o dialogy ci stylistiku! Opakovanie, ani vety s "a" na zaciatku som si ani neuvedomil, sadli mi uplne. Obsahovo to bol tak trochu utok na city, navyse som sa cely cas bal, kedy zacnu lietat koncatiny alebo oci. Ta smutna sceneria rodiny, ktora trpi dala tusit nejaky sialeny zvrat.
Nakoniec teda neprisiel a ja som si celkom rad vydychol. :) Ale na druhu stranu to cele vyznieva trochu do prazdna. Privela je len naznacene, primalo sa v texte naozaj stane. Mozno si nas chcel setrit? Mozno si sa vycerpal tym budovanim obrazov z pismen a ozaj zaujimavy dej sa tak nejak rozpustil pomedzi to. Mozno moj pet peeve, ale nie som nadsencom vyuzivania fantastickych klise. (tajomna indianka/vedma, motiv vlka/medveda) Da sa to urobit sikovne, ale istejsie byva od nich upustit.
Stale parada! Len by to chcelo viac zaujimaveho nielen vo forme, ale aj zapletke a jej rozuzleni. Drzim palce. :)
14.01.2021

Goran
Aj Tebe veľmi pekne ďakujem za briskné a trefné zhodnotenie. Viacerí z Vás majú veľmi dobrý postreh, čo iste vyplýva z toho, že majú veľa načítané (a pravdepodobne aj napísané) a vedia to dobre posúdiť s nadhľadom, čo sa získava len kombináciou skúseností a vkusu. Rád si čítam komentáre pod všetkými poviedkami a klobúk dolu pred Vami. Máš úplnú pravdu, že mám istý problém s klišé prvkami vo svojich príbehoch. Azda sa snažím o niečo stále platné, archetypálne, ale i to ide zakomponovať do "storytellingu" originálnejšie, uznávam. Takisto tá istá dejová úspornosť... Ďakujem za komentár!
15.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami