Diskusia 1/1: Aurora

Podporte scifi.sk

Diskusia

HB
Čau!
Hodnotím to ako young adult, čo nie je zrovna moja šálka kávy, ale aj to sa dá napísať dobre a rafinovane, preto tomu dávam šancu. Vidím v tebe určite potenciál, píš, píš a ešte raz píš a určite budeme všetci radi za každú ďalšiu poviedku, prípadne pokračovanie tejto série.
Má to ale svoje momenty, ktoré sú trošku zív. Najmä tie filozofické kecy na začiatku, ktoré pôsobia strojene, nenadväzujú príliš na dej a prídu mi trošku zbytočné. Pojmi to ako YA, ako zábavu, príjemný príbeh, nemusíš tomu dávať silou-mocou nejaký hlbší meaning, niekedy to ozaj netreba.
Ďalej to, že hrdinka je vlastne výnimočná ale sama o tom nevie... to bolo u prevarené toľkokrát, že skúsenejší fanúšik fantastiky ihneď spozornie a zaujme obranný postoj, ale netvrdím, že to nespracuješ dobre, na to si musíme počkať. Navyše, je to začiatok. Začiatky bývajú často pomerne šablónovité.
Dávam ti ale nesmelý palec hore. Číta sa to príjemne a moje pindanie má z časti pôvod v tom, že absolútne nie som cieľovka tvojho textu. Vidím v ňom ale potenciál a opakujem, čítalo sa to naozaj príjemne, čo vždy čítateľa poteší. Tak, snáď sa čoskoro dočkáme pokračovania!
21.11.2020

Tea
Ahoj, ďakujem veľmi pekne za spätnú odozvu! Presne pre to to tu zverejňujem. :)
22.11.2020

YaYa
Ťažko sa hodnotia takéto neucelené diela. Ak nám pošleš len fragment príbehu, k mnohým dôležitým veciam - ku kompozícii, k vyváženosti, postavám atď. - sa nedá vyjadriť. Zatiaľ ti dokážem povedať, že fantázia ti nechýba (čo si asi vedela) a píšeš dosť plynulo a zrozumiteľne, aby sa čitateľ v texte vedel vyznať. Vidím isté rezervy v štylistike, gramatike a čiarkach. Občas napríklad nepoužiješ úplne dobré slovo pre daný kontext (napr. "Cítila som náraz svojich nôh" - náraz evokuje pád, ak bežala, tak skôr údery, "krútilo sa mi v hlave" - to počujem prvý raz, bežne sa ľuďom krúti hlava a pod.). Ako už písal kolega vyššie, pokojne pošli ďalšiu časť, prečítame. Ak ti ale ide o plnohodnotnú spätnú väzbu, skús to radšej aj s ucelenou poviedkou, niečím, čo má úvod, jadro, záver. Lepšie sa vyjadruje k celku, a keď je to kratšie, zaberie to čitateľovi menej času ako prečítať celý román, takže nazbieraš viac reakcií. Veľa šťastia do písania. A určite si pozri aj naše projekty Poviedky na počkanie a Fantastická poviedka ;)
03.12.2020

B.T. Niromwell
Vidno, že máš cit pre hru s textom, podľa gradácie na začiatku a opisu baru. Zabrdnem trochu detailnejšie do jazykovej stránky:
V prvom odseku ti chýbajú čiarky pred ako – teba ich tam dať vždy, keď spojka ako spája dve vety.
...náraz svojich nôh na tvrdú zem a bolesť mojich svalov - Všade by malo byť svojich
Videla som ako utekám a utekám, preč od veci, ktoré som videla. – tu opakuješ videla, až to vyzerá, akoby utekala od toho, že sa videla utekať. Celkovo ale ak píšeš, že sa videla utekať, to odrazu pôsobí, akoby na seba pozerala z pohľadu tretej osoby, akoby vystúpila z tela alebo sa rozdvojila alebo na seba pozerala vo vešteckej guli. Obzvlášť pri fantasy textoch je to trošku podraz pre čitateľa, lebo tu je teoreticky aj možné, že by si to tak myslela.
...všimla dreveného stolíka – to je čechizmus, správne by malo byť všimnúť si drevený stolík.
Taký tip, nie je to síce vyslovene chyba, ale skús sa vyhnúť používaniu slovného spojenia začať + sloveso a nahradiť to slovo začať nejakou predponou, slovenčina je na toto bohatá. Tak Napríklad namiesto srdce mi začalo biť by bolo krásne šťavnaté srdce sa mi rozbúchalo. Oživí to text. Podobne sa skús vyhnúť opakovania slovesa byť pri opisoch, skús to obmeniť, nech tam nie je samé bol: „Bol vysoký a niečo z neho vyžarovalo. Ako keby ho obklopovala striebristá hmla. Možno to bolo tým, že jeho pokožka sama bola až žiarivo svetlá. Bol oblečený celý v bielom...“
Je to naozaj krátky úsek, ale súhlasím, že sa číta príjemne. Škoda, že si nám na konci nechala visieť tajomstvo, akýsi abstraktný obraz, lebo abstraktné veci sa ťažko pamätajú, a čitateľ môže mať problém chytiť sa na ďalší diel. Každopádne som veľmi zvedavá, ako to pôjde ďalej.
03.12.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami